Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń znów na Dolnym Śląsku. Gdzie pojawiły się nowe ogniska?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W tych powiatach właściciele gospodarstw muszą uważać. Afrykański pomór świń znów jest na Dolnym Śląsku.
W tych powiatach właściciele gospodarstw muszą uważać. Afrykański pomór świń znów jest na Dolnym Śląsku. Andrzej Zgiet
Od początku września na Dolnym Śląsku potwierdzono już kilka ognisk wirusa Afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadach trzody chlewnej i dzików. Choroba skutkuje ogromnymi stratami finansowymi hodowców. Gdzie wystąpiła w naszym regionie? Sprawdź!

Wirus ASF znów na Dolnym Śląsku

- Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 procent - podaje Główny Inspektorat Weterynarii.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Powoduje natomiast duże problemy finansowe:

  • koszty związane z zabiciem zwierząt,
  • konieczność przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych,
  • ograniczenie sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Co robić po stwierdzeniu ASF?

W gospodarstwie, w którym wykryje się wirusa Afrykańskiego pomoru świń, należy bardzo szybko zlikwidować ognisko i ustalić źródła choroby. Następnie hodowca jest zobowiązany do ograniczenia przenoszenia choroby do innych gospodarstw.

Pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zutylizowane. Produkty pochodzące z uboju również należy zutylizować. Zanim w gospodarstwie ponownie będą mogły być umieszczone pierwsze świnie, musi minąć co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji.

Wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z tymi działaniami.

Myśliwi zastrzelili dzika z ASF

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim poinformował, że 3 października otrzymał dodatni wynik na ASF z próbki pobranej od zastrzelonego przez myśliwych dzika. Dzik został odstrzelony w obszarze łowieckim nr 62, Koła Łowieckiego Bóbr, w pobliżu miejscowości Pławna Górna.

Tu na Dolnym Śląsku są ogniska Afrykańskiego pomoru świń. Sprawdź!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska