Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne. Ziobro ochroni dzieci ustawą. Jakie będą zmiany w prawie?

asz
Adopcja dzieci przez pary homoseksualne? Nie w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przepisy, które wprowadzą zakaz adopcji dla par LGBT.
Adopcja dzieci przez pary homoseksualne? Nie w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przepisy, które wprowadzą zakaz adopcji dla par LGBT. istock.com
Adopcja dzieci przez pary homoseksualne ma być niemożliwa. Projekt zakazującej tego ustawy przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, o czym poinformował Zbigniew Ziobro. Zdaniem ministra sprawiedliwości, ustawa ma skutecznie ochronić dzieci przed adopcją przez pary jednopłciowe.

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne będzie zakazana. Ziobro zaprezentował nowe przepisy

Na czwartkowej konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz minister Michał Wójcik przedstawili ustawę, która ma uniemożliwić parom homoseksualnym adopcję dzieci.

(Ustawa ma) w sposób skuteczny ochronić dzieci przed tego rodzaju decyzjami, które mogłyby oznaczać adopcję przez pary pozostające we współżyciu homoseksualnym – mówił Ziobro.

Minister sprawiedliwości odwoływał się także do konstytucji, według której związek małżeński to relacja mężczyzny i kobiety i podkreślał, że rodzina to naturalne środowisko, w którym rozwija się i wychowuje dziecko. W trakcie konferencji zaznaczono, że wychowanie w modelu rodziny określonym w polskim prawie jest niezbywalnym prawem każdego dziecka.

Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik zaznaczali też, że proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązanie odpowiada poglądom „ogromnej większości polskiego społeczeństwa”, powołując się przy tym na sondaż IBRIS dla „Rzeczpospolitej”, w którym 75 proc. ankietowanych sprzeciwiało się adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Pary LGBT zyskują prawa, ale nie w Polsce. Prewencyjny zakaz adopcji dzieci

W polskim prawie nie istnieją regulacje dotyczące formalizacji związków par homoseksualnych i nie ma także przepisów dotyczących adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Po co więc przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązanie uniemożliwiające przysposobienie dziecka przez takie związki?

Jak mówił Michał Wójcik, to rozwiązanie prewencyjne.

- Przygotowaliśmy rozwiązania prewencyjne, żeby nie było w polskim systemie luki prawnej, ponieważ dziś nie ma przepisu, który mówi o tym, że nie wolno przysposobić dziecka, jeżeli osoba pozostaje we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci. Przygotowujemy taką zmianę i taką zmianę wprowadzimy – powiedział minister Michał Wójcik.

Konieczność wprowadzenia przepisów zakazujących adopcji dzieci przez pary homoseksualne miała pojawić się wobec unijnej polityki.

Stało się to niezbędne wobec narastającej w Unii Europejskiej tendencji do legalizacji nieistniejących w polskim porządku prawnym homoseksualnych związków partnerskich i przyznawania im coraz szerszych uprawnień, w tym do adopcji dzieci – czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zakaz adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Co ma zmienić ustawa?

Jak czytamy w komunikacie prasowym, zaprezentowane przez Zbigniewa Ziobrę i Michała Wójcika rozwiązanie ma:

  • wprowadzić jednoznaczny zakaz adopcji dziecka przez mężczyznę lub kobietę, którzy pozostają we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci,
  • wyraźnie określić, że dobro adoptowanego dziecka jest zapewnione, gdy trafia ono do małżeństwa,
  • w wyjątkowych sytuacjach dziecko będzie mogło być adoptowane przez osobę niebędącą w związku małżeńskim,
  • wprowadzić przepisy szczegółowo regulujące przeprowadzenie wywiadu adopcyjnego,
  • zobowiązać ośrodki adopcyjne do dokładnego analizowania osobistej sytuacji osoby chcącej adoptować dziecko,
  • wprowadzić dla osób ubiegających się o adopcję dziecka obowiązek składania przyrzeczenia, że mówią przed sądem prawdę i tylko prawdę (za złożenie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna).

Ustawy, które mają się zmienić, by wprowadzić powyższe rozwiązania do polskiego porządku prawnego, to:

  • Kodeks rodzinny i opiekuńczy,
  • Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • Kodeks postępowania cywilnego.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:

Celem (nowych przepisów) ma być przyjęcie dziecka do rodziny, gdzie będzie otoczone miłością i opieką gwarantującą właściwy rozwój i wychowanie.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adopcja dzieci przez pary homoseksualne. Ziobro ochroni dzieci ustawą. Jakie będą zmiany w prawie? - Kurier Lubelski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska