80. rocznica wybuchu II wojny światowej, Warszawa [RELACJA NA ŻYWO] Oficjalne obchody na pl. Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński

Wideo

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Na pl. Piłsudskiego przemawiali prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i wiceprezydent USA Mike Pence. Uroczystości zakończyły się o godz. 15.

14.30: Rozpoczęła się uroczysta defilada, a następnie w imieniu wszystkich delegacji goszczących w Polsce złożono jeden, wspólny wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

14.20: Światowi przywódcy na czele z Andrzejem Dudą, Frankiem-Walterem Steinmeierem i Mikem Pencem złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

14:00: Prezydenci Polski i Niemiec, wiceprezydent USA oraz przywódcy innych państw uderzyli w odlany specjalnie na tę uroczystość dzwon „Pamięć i Przestroga", a następnie ustawili się przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

13.40: Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosił wiceprezydent USA Mike Pence

Wiceprezydent USA Mike Pence przypomniał podczas swojego wystąpienia, że dwa lata temu prezydent Donald Trump przyjechał do Warszawy i mówił „o nadzwyczajnych więzach łączących nasze narody”. - Powiedział, że „Ameryka kocha Polskę i Polaków”. Dzisiaj jako wiceprezydent jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę stać tutaj dzisiaj – oznajmił.

Podkreślił, że Polska jest dziś „wolna, silna i bezpieczna”. - Historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie utracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać, który nigdy nie zapomniał kim jest. Dzisiaj w samym sercu Warszawy, stając tutaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zebraliśmy się, żeby dać świadectwo odwadze wielkiego narodu – mówił.

Wiceprezydent USA wspominał, że w II wojnie światowej zginął co piąty mieszkaniec Polski, ale udało jej się przetrwać. - Charakter, wiara i determinacja narodu polskiego były tym, co przeciwstawiło się ciemności. Czas klęski zamienił w czas zwycięstwa - mówił wiceprezydent Pence. - Polska i inne ujarzmione narody Europy przetrwały kampanię ujarzmienia. Nigdy nie straciliście ducha. Najeźdźcy próbowali złamać waszego ducha, ale Polska nie może być złamana – dodał.

Pence wspominał też o 16 mln Amerykanów, którzy opuścili swoje domy dla walki o wolność Europy. - Ruszyli do walki o narody, których nawet nie znali – mówił. - Ameryka i Polska będą współpracowały ze wszystkimi sojusznikami w imię wspólnej obrony. Zawsze będą apelowały do sojuszników, by wywiązywać się z obietnic, które sobie złożyły. Silny sojusz naszych narodów to najlepsza obrona naszej wolności - zapewniał.

Wiceprezydent USA wspominał także o ruchu „Solidarności”, który doprowadził do upadku Muru Berlińskiego i upadku Związku Radzieckiego.

Nawiązał również do krzyża obecnego na pl. Piłsudskiego. - To symbol wiary Polski, ale również nadziei i wytrwałości. To trwałe świadectwo pokazujące wiarę w prawdziwą solidarność wśród narodów – podkreślał.

13.20: Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas swojego wystąpienia na pl. Piłsudksiego podkreślił, że „nie ma nigdzie w Europie takiego miejsca, gdzie było trudniej by mi powiedzieć i podnieść głos”. - W moim niemieckim ojczystym języku trudno mi jest wypowiadać się do was głośno - mówił.

Zwrócił się również do Andrzeja Dudy. - Szanowny panie prezydencie, jestem tu w pokorze i z wdzięcznością. Zaprosił mnie pan, aby razem z panem pana rodakami wspomnieć tamte dni. Przed 80 laty moja ojczyzna, Niemcy napadła na swoich sąsiadów, Polskę, na pana ojczyznę. To byli moi rodacy, którzy dokonali strasznej wojny, która pochłonęła więcej niż 50 mln obywateli. W tej liczbie bardzo wielu polskich obywateli. Ta wojna była niemiecką zbrodnią – zaznaczył.

Niemiecki prezydent podkreślił, ze historia stolicy „od pierwszego dnia wojny pokazała, że Niemcy wzięli Warszawę pod ostrzał przez wiele lat”. - Tutaj panoszyli się przez wiele lat, całe dzielnice miasta zostały zrównane z ziemią, deportowano mieszkańców, mordowano mężczyzn, kobiety i dzieci. Polska i jej kultura i miasta i ludzie – wszystko, co tu żyło, miało zostać zniszczone – przypomniał.

Frank-Walter Steinmeier zwrócił się także do narodu polskiego, w imieniu swoim i kanclerza Niemiec Angeli Merkel. - Nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu. Nigdy nie zapomnimy – zapewniał.

13.00: Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosił prezydent Andrzej Duda

Prezydent podkreślił podczas swojego wystąpienia, że II wojna światowa pochłonęła prawie 80 milionów ludzi.

- Jeżeli policzymy nie tylko ludzi, którzy zostali zabici, zamordowani, ale także tych, którzy pomarli na skutek wojny z głodu, chorób, nędzy. 3 proc. ludności ówczesnego świata. Patrząc na Europę, można byłoby powiedzieć – wielkie europejskie państwo – jego ludność nagle zniknęła w ciągu 6 lat i zostawiła pustą ziemię. Trudno sobie to dzisiaj w ogóle wyobrazić – mówił Duda.

- Pamiętamy i będziemy pamiętać z wdzięczności dla wszystkich, którzy walczyli, z wdzięczności dla wszystkich, którzy oddali swoje życie dla wolnego świata, dla obrony świata przed totalitaryzmem hitlerowskim, dla obrony świata przed faszyzmem, przed terrorem, żeby ludzie mogli żyć wolni, decydować o sobie, cieszyć się swoim szczęściem. Czcimy i składamy wielki hołd dzisiaj wszystkim ofiarom II Wojny Światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn, którzy walczyli za wolność naszą i waszą na wszystkich frontach ówczesnego świata – mówił prezydent.

Prezydent podkreślił, ze Polska jest jednym z narodów dla których II wojna światowa miała „szczególny wymiar”. - Który pozostawił w wielu miejscach zupełnie niezatarte znamię i piętno, które cały czas tkwi w wielu duszach, które widać także w wielu miejscach, niezabliźnionej architektury, piękna, które utraciły miasta zburzone w czasie wojny, których nie dało się potem odbudować wg tych samych wzorców z uwagi na brak środków, na traumę wojenną – tłumaczył.

Przypomniał, że II wojna światowa rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. - To była straszliwa hekatomba polskiej inteligencji, polskiego narodu. To było wycinanie z polskiej tkanki narodowej najlepszych jej synów. Z tkanki narodowej w szerokim znaczeniu, bo myślę tutaj o obywatelach państwa polskiego, ściśle mówiąc narodowości bardzo różnej: Polakach, Żydach, Ukraińcach, Rusinach. Wszyscy byli oficerami polskiej armii. Wszystkich potraktowano jednakowo, wszystkich bestialsko pomordowano – mówił prezydent.

Andrzej Duda stwierdził, że także w ostatnim czasie mamy do czynienia, nawet w Europie, z „powrotem tendencji imperialistycznych, z próbami zmieniania w Europie granic siłą, z napadaniem na inne państwa, z zabieraniem ich ziemi, ze zniewoleniem obywateli”. - Tamta lekcja powinna nas nauczyć jednego. Może nie byłoby w ogóle II Wojny Światowej, gdyby państwa Zachodu zdecydowanie sprzeciwiły się anschlussowi (aneksji – red.) Austrii, gdyby postawiły zdecydowaną tamę imperialnym dążeniom Hitlera, jego maniakalnym wizjom, gdyby ostro zaprotestowały temu, w jaki sposób zostali potraktowani w Niemczech Żydzi jeszcze przed II Wojną Światową, gdyby społeczność międzynarodowa ostro i zdecydowanie stanęła w obronie Czechosłowacji. Być może nie byłoby napaści na Polskę i II Wojny Światowej w ogóle, gdyby ówcześni przywódcy byli zdecydowani – mówił.

12.40: Prezydent Andrzej Duda przyjął meldunek od dowódcy Garnizonu Warszawa gen. brygady Roberta Głąba.

Po powitaniu przez Parę Prezydencką gości z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według ceremoniału wojskowego.

Motywem przewodnim obchodów są słowa „Pamięć i przestroga”. Słowa te znajdą się także na ufundowanym przez Prezydenta RP dzwonie, który zabrzmi na pl. Piłsudskiego. Symbolicznie uderzą w niego obecni na uroczystościach przywódcy.

12.00: Rozpoczynają się oficjalne obchody 80. rocznicy II wojny światowej. Szefowie zagranicznych delegacji są obecnie witani na pl. Piłsudskiego przez polską parę prezydencką.

CZYTAJ TEŻ | Roger Moorhouse: Francja i Wielka Brytania zdradziły Polskę

11.40: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która przybyła do Warszawy, aby wziąć udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.

11.35: Za chwilę rozpoczną się uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W obchodach uczestniczyć będą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe, a także prezydenci: Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova, Węgier Janos Ader, Litwy Gitanas Nauseda oraz Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec, a także wiceprezydent USA.

Wiceprezydent USA Mike Pence w Warszawie

Mike Pence przyleciał dziś do stolicy ze swoją żoną. Na lotnisku przywitała go m.in. ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Pence odniósł się w piątek na Twitterze do wizyty w Polsce. „Z niecierpliwością czekam na reprezentowanie prezydenta USA Donalda Trumpa i Stanów Zjednoczonych w Polsce z podniosłej okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezydent zostanie w USA, w oczekiwaniu na huragan Dorian, by pomóc tym w potrzebie” - napisał wiceprezydent.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - utrudnienia w ruchu

W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie zamykane są kolejne ulice. Z ruchu wyłączono m.in. drogę od lotniska na Okęciu, na trasach przejazdu delegacji. Wcześniej policja wyłączyła ruch w al. Jana Pawła II, ul. T. Chałubińskiego i al. Niepodległości, od ronda ONZ do ul. Wawelskiej.

Zamknięto także ruch na ulicy Żwirki i Wigury, Krzyckiego, Raszyńskiej, Alejach Jerozolimskich od placu Zawiszy do ronda gen. de Gaulle'a i ul. Marszałkowskiej od pl. Konstytucji do placu Bankowego. Już od soboty wyłączona z ruchu jest także część ul. Emilii Plater.

Stołeczna policja apeluje o zwracanie uwagi na znaki wcześniej umieszczone na drogach. Na stronie stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego zmiany w ruchu drogowym aktualizowane są na bieżąco.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte 1.09.2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerpla...

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej - PROGRAM

Oficjalne uroczystości związane z upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego. Przemówienia wygłoszą prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i wiceprezydent USA Mike Pence. Następnie szefowie delegacji zagranicznych złożą wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Obchody rocznicy wybuchu II. wojny światowej w Wieluniu. Pre...

Warszawa: Utrudnienia w ruchu 2 września. Zamknięte ulice, z...

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Materiał oryginalny: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, Warszawa [RELACJA NA ŻYWO] Oficjalne obchody na pl. Piłsudskiego [ZDJĘCIA] - Polska Times

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
1 września, 15:46, Gość:

pan Duda to taki nie za mądry jest.

1 września, 15:50, Gość:

POKOmony wola Komorowskiego SkaczacegoPOkrzesłach i czesto troche sinego na buzi

ty Psiichooj zacznij skamlać dlaczego pisiorg nie głosuje wet PAD.....

G
Gość
1 września, 22:46, Polak patriota.:

Ciekawe co dziś robiło to ścerwo co obchodziło urodziny hitlera. Takich śmieci Państwo Polskie powinno pozbawiać obywatelstwa. W czasie wojny dla takich bydlaków była kara śmierci.

1 września, 22:51, Polak.:

Temu śmieciowi co obchodził urodziny hitlera i każdemu "polskiemu" miłośnikowi nazizmu każdy Polak powinien pluć w twarz.

2 września, 15:01, boliczacha:

Ten "śmieć" został wykreowany w zaciszu gabinetów pewnej stacji telewizyjnej o esbeckiej genezie i neobolszewickiej proweniencji. Przypuszczalnie dostał odpowiednią kasę od dyspozycyjnych i funkcyjnych pracowników tej stacji, a teraz siedzi cicho. Prawdopodobnie był taki warunek.

bo on to zaden nazista, robił to za co mu zapłacono. A nazita był dziennikarz ktory zupełnie prywatnie i za darmo oddawał hold Hitlerowi

b
boliczacha
1 września, 22:46, Polak patriota.:

Ciekawe co dziś robiło to ścerwo co obchodziło urodziny hitlera. Takich śmieci Państwo Polskie powinno pozbawiać obywatelstwa. W czasie wojny dla takich bydlaków była kara śmierci.

1 września, 22:51, Polak.:

Temu śmieciowi co obchodził urodziny hitlera i każdemu "polskiemu" miłośnikowi nazizmu każdy Polak powinien pluć w twarz.

Ten "śmieć" został wykreowany w zaciszu gabinetów pewnej stacji telewizyjnej o esbeckiej genezie i neobolszewickiej proweniencji. Przypuszczalnie dostał odpowiednią kasę od dyspozycyjnych i funkcyjnych pracowników tej stacji, a teraz siedzi cicho. Prawdopodobnie był taki warunek.

P
Polak.
1 września, 22:46, Polak patriota.:

Ciekawe co dziś robiło to ścerwo co obchodziło urodziny hitlera. Takich śmieci Państwo Polskie powinno pozbawiać obywatelstwa. W czasie wojny dla takich bydlaków była kara śmierci.

Temu śmieciowi co obchodził urodziny hitlera i każdemu "polskiemu" miłośnikowi nazizmu każdy Polak powinien pluć w twarz.

P
Polak patriota.
Ciekawe co dziś robiło to ścerwo co obchodziło urodziny hitlera. Takich śmieci Państwo Polskie powinno pozbawiać obywatelstwa. W czasie wojny dla takich bydlaków była kara śmierci.
G
Gość
1 września, 14:00, milewski:

jakoś nie widzę opozycji na uroczystościach warszawskich..oni woleli być w mateczniku mafii gdańskiej.dulkiewicz coś bredzi o braku szacunku dla społeczenstwa przez rząd PIS...chyba,że opozycja robi za społeczeństwo całe

A Netanjahu tą ofiarę widzisz?

G
Gość
1 września, 14:00, milewski:

jakoś nie widzę opozycji na uroczystościach warszawskich..oni woleli być w mateczniku mafii gdańskiej.dulkiewicz coś bredzi o braku szacunku dla społeczenstwa przez rząd PIS...chyba,że opozycja robi za społeczeństwo całe

1 września, 15:22, Gość:

Pan Prezydent Duda powinien przyprowadzić pana Zełeńskiego ze sobą. Niech wszyscy posłuchają jak to Ukraińcy walczyli z niemieckim najeźdźcą, ramię w ramię z Polakami.

ukraiński kolega Żełeńskiego lampę naftową wynalazł

G
Gość
A ta ofiara Netanjahu to gdzie?
G
Gość
1 września, 14:00, milewski:

jakoś nie widzę opozycji na uroczystościach warszawskich..oni woleli być w mateczniku mafii gdańskiej.dulkiewicz coś bredzi o braku szacunku dla społeczenstwa przez rząd PIS...chyba,że opozycja robi za społeczeństwo całe

i dobrze, im jej mniej tym lepiej dla społeczeństwa. W sumie to miło z ich strony, ze chociaż w tym dniu przestali szczekać.

G
Gość
Pence:"... z podniosłej okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej."
G
Gość
1 września, 15:46, Gość:

pan Duda to taki nie za mądry jest.

1 września, 15:50, Gość:

POKOmony wola Komorowskiego SkaczacegoPOkrzesłach i czesto troche sinego na buzi

Robi z Austrii ofiarę wojny, przecież ponoć z Krakowa jest Pan Duda.O układzie monachijskim to nawet nie wspomnę. zapomniałeś o czcigodnych poprzednikach pana Dudy: Jaruzelskim, Wałęsie, Kwaśniewskim, Kaczyńskim, ktoś na nich głosuje. LSD teraz w jewroparlamencie nas reprezentuje. Trzeba było nie drzeć ryja w sejmie zamodowaliście mi brata, tylko pod sąd, bo tak to obraza dla 96 ofiar katastrofy. A tak na marginesie, wrzuć zdjęcie z miejsca katastrofy, co tam upamiętnia ten wypadek?

G
Gość
1 września, 14:00, milewski:

jakoś nie widzę opozycji na uroczystościach warszawskich..oni woleli być w mateczniku mafii gdańskiej.dulkiewicz coś bredzi o braku szacunku dla społeczenstwa przez rząd PIS...chyba,że opozycja robi za społeczeństwo całe

Walczą z katastrofą ekologiczną. Urobieni PO pachy.

G
Gość
1 września, 14:00, milewski:

jakoś nie widzę opozycji na uroczystościach warszawskich..oni woleli być w mateczniku mafii gdańskiej.dulkiewicz coś bredzi o braku szacunku dla społeczenstwa przez rząd PIS...chyba,że opozycja robi za społeczeństwo całe

1 września, 15:51, Gość:

Trzeba było walczyć o Gdańsk w wyborach. PiS nawet kandydata na prezydenta nie wystawił. Co robiły gdańskie struktury PiS, nie wiedzieli jakie są tam nastroje?

do czasu, gdy Pan Grzegorz Braun się nie zgłosił. Wtedy to się pofatygowali i wystawili syna posła z PO św. pamięci Macieja Płażyńskiego

G
Gość
1 września, 14:00, milewski:

jakoś nie widzę opozycji na uroczystościach warszawskich..oni woleli być w mateczniku mafii gdańskiej.dulkiewicz coś bredzi o braku szacunku dla społeczenstwa przez rząd PIS...chyba,że opozycja robi za społeczeństwo całe

Trzeba było walczyć o Gdańsk w wyborach. PiS nawet kandydata na prezydenta nie wystawił. Co robiły gdańskie struktury PiS, nie wiedzieli jakie są tam nastroje?

G
Gość
1 września, 15:46, Gość:

pan Duda to taki nie za mądry jest.

POKOmony wola Komorowskiego SkaczacegoPOkrzesłach i czesto troche sinego na buzi

Dodaj ogłoszenie