Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 mln zł dla szpitali na Dolnym Śląsku. Będą podwyżki dla pielęgniarek i lekarzy. Pieniądze pokryją także koszty świadczeń

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
od 16 lat
Do dolnośląskich placówek zdrowotnych do końca roku trafi dodatkowe 500 milionów złotych. Najwięcej dostaną szpitale. Środki wypłacane są od lipca i ostatnie już placówki podpisują umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na zwiększenie finansowania. Pieniądze pójdą na podwyżki dla personelu i rekompensatę inflacyjnych kosztów działalności medycznej.

Wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu do końca lipca podpisze ostatnie aneksy do umów ze szpitalami i ośrodkami zdrowia na zwiększenie finansowania, jakie te placówki dostają z budżetu państwa. Od lipca do końca roku na Dolny Śląsk trafi dodatkowe 500 milionów złotych. Zdecydował o tym minister zdrowia.

- Minister zdrowia wybrał najkorzystniejszy finansowo trzeci wariant rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Oprócz wzrostu wynagrodzeń, uwzględnia również koszty inflacji i wzrost wycen w obszarach ważnych dla szpitali powiatowych. Łącznie w ciągu roku do systemu ochrony zdrowia dodatkowo trafi ponad 15 miliardów złotych w skali kraju – mówi Tadeusz Pławiak, zastępca dyrektora dolnośląskiego oddziału NFZ.

Dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia podyktowane są wzrostem minimalnego wynagrodzenia. Podwyżki dostaną pracownicy szpitali i ośrodków zdrowia zatrudnieni na umowach o pracę, kontraktach czy na zleceniach. Większe wypłaty, oprócz lekarzy i pielęgniarek, będą mieli także pracownicy obsługi i administracji. Pieniądze pokryją również wzrost kosztów wykonywania usług w internie, chirurgii i położnictwie, czyli obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych.

- Do naszego szpitala trafi łącznie do końca roku dodatkowo ok. 4,6 miliona złotych. Kwotę tę rozdysponujemy na podwyżki, a to, co zostanie, pójdzie na pokrycie kosztów funkcjonowania szpitala. Są to rachunki za media czy catering żywieniowy – mówi Maciej Leszkowicz, prezes zarządu szpitala w Złotoryi.

- W szpitalu w Trzebnicy miesięcznie będziemy mieć dodatkowy prawie milion złotych. Z tego pracownicy medyczni na etacie do swojego wynagrodzenia podstawowego będą mieć zwyżkę od 8 do 12 procent w zależności od stanowiska pracy. Dla pracowników kontraktowych, około 200 osób, podwyżki wyniosą od 10 do 12 procent. Resztę pieniędzy przeznaczymy na energię czy zakup środków medycznych, których koszt wzrósł przez inflację. Z pracownikami mamy już zawarte porozumienie o podwyżkach - dodaje Jarosław Maroszek, dyrektor szpitala im. świętej Jadwigi w Trzebnicy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska