Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 milionów dla podstawówek w regionie. Na co pójdą?

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
25 milionów złotych otrzymają dolnośląskie szkoły podstawowe w konkursie organizowanym przez marszałka województwa. Ma to być rekompensata za straty poniesione podczas pandemii.

Pieniądze na warsztaty, wycieczki, muzea, laboratoria czy pomoc psychologiczną - to nowy projekt województwa, który ma pomóc dzieciom w powrocie do szkoły. Najważniejsze w tym projekcie będzie zapewnienie uczniom atrakcyjnej oferty edukacyjnej, gdzie będą mogły rozwijać zainteresowania czy uczyć się przez doświadczanie.

Czas pandemii, zdalna edukacja uczniów miały swoje negatywne konsekwencje i to w wielu obszarach. Zaburzone kontakty społeczne, brak kontaktu z rówieśnikami, jak i również kwestie związane ze zdrowiem psychicznym najmłodszych. Praca, edukacja zdalna ma niższą efektywność - mówił na spotkaniu z mediami wicemarszałek Marcin Krzyżanowski

W programie dofinansowania działań dla dzieci mogą brać udział wszystkie szkoły podstawowe z województwa dolnośląskiego. Aby otrzymać środki, będę musiały wziąć udział w konkursie na najlepsze projekty edukacyjne, w których podstawowym kryterium będzie zwiększanie efektywności nauczania oraz wzmocnienie kontaktów społecznych z rówieśnikami.

Chcemy, żeby te zajęcia były nie związane z terenem szkoły. Chcemy, żeby to było w formie wyjazdowej, związane z rozwijaniem zainteresowań naszych młodych Dolnoślązaków - mówił marszałek Cezary Przybylski.

Od 7 lipca organy prowadzące szkoły podstawowe będą mogły aplikować w konkursie, a przez okres wakacyjny wyłonione będą te najlepsze projekty i rozdysponowane środki by od następnego roku szkolnego rozpocząć działania. Pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Poza środkami finansowymi do współpracy zaangażowane mają być instytucje kulturalne, które przygotują specjalną ofertę dla młodzieży oraz Koleje Dolnośląskie.

Można składać wnioski na zajęcia dodatkowe, korepetycje, ale również doskonalenie umiejętności uczniów wybitnych. Organy prowadzące szkoły będą decydować na czym chcą się skoncentrować, to będzie ich decyzja. Celem jest podniesienie efektywności nauczania - dodał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

4 maja do szkół wróciły dzieci klas I-III, starsi uczniowie klas IV - VIII szkół podstawowych mają formę hybrydowej nauki od 17 maja, natomiast już 31 maja, nauka dla wszystkich ma być stacjonarna.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska