10 tysięcy drzew wycięli... przez pomyłkę (ZDJĘCIA)

Tomasz Kozłowski
Udostępnij:
Około 10 tysięcy drzew wycięli drwale przez pomyłkę w okolicach Leśnej, w powiecie lubańskim. Wycięte drzewa znajdowały się w pobliżu pomnika przyrody Stożka Perkuna, czyli znanej w regionie atrakcji turystycznej. Drzewa rosły na terenie należącym do Agencji Nieruchomości Rolnej z Rakowic oraz gminy Leśna.

Pracę w tym rejonie zleciła właścicielka działki, która na co dzień mieszka w innym miejscu. Miała się nią zająć firma Enforest sp. z o.o. z Wińska zajmująca się przywracaniem gruntów rolnych do stanu pierwotnego. Pracę zlecono miejscowemu podwykonawcy. - Przed wykonaniem prac, drwale zwrócili się jeszcze raz do właściciela działki, by ten wskazał im dokładną lokalizację - dodaje prezes zarządu firmy, Daniel Gajewski.

Rozpoczęła się wycinka. Pod ostrze pił poszły lipy, topole, brzozy oraz dęby. Drzewa ścinano jedno po drugim bez jakichkolwiek kryteriów. - Wycinano drzewa różnej wielkości i w różnym wieku. Niektóre kwalifikowały się do wycięcia, ale były też takie, których nie można było ścinać - wyjaśnia Jan Surowiec, burmistrz Leśnej.

4 grudnia zaniepokojeni rozmiarami wycinki strażnicy miejscy postanowili sprawdzić, czy firma posiada odpowiednie zezwolenia. Okazało się, że na wycinkę tak dużej ilości drzew firma nie ma zgody. Ponadto ustalono, że działka z której można było wycinać drzewa znajduje się... po drugiej stronie drogi. Skąd taka pomyłka? - Pracownicy przekazali nam, że teren wskazała właścicielka działki - mówi Bartosz Stankiewicz ze straży miejskiej w Leśnej.

Teraz może okazać się, że pomyłka może sporo kosztować zleceniodawcę wycinki, bo sprawą zajęły się lubańskie organy ścigania. - W tej sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem prokuratury - poinformowała Dagmara Hołod z lubańskiej policji. Na razie postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciw konkretnej osobie.

Jeżeli komuś zostaną postawione zarzuty, to będą one dotyczyć spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym, ponieważ teren na którym dokonano wycinki nie jest lasem.

Przesłuchano już pierwsze osoby w sprawie. Andrzej Nestorowicz, prokurator rejonowy z Lubania przekazał, że ze wstępnych ustaleń wiadomo, że błąd nastąpił poprzez złe odczytanie danych z mapy.

Za spowodowane zniszczenia grozi grzywna, kara pozbawienia lub ograniczenia wolności nawet do dwóch lat. W przypadku udowodnionej winy gmina oraz ANR może także wystąpić o odszkodowanie za utracony drzewostan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 52

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
seba4005
Po tym artykule przekonałem się że Drwale to obok myśliwych największe kreatyny na tym świecie. Poprostu drwale i myśliwym zostają ludzie jak miej inteligentni.
z
złodzieje
złodzieje
d
długo_pis
pewnie ktos myslał,ze jakis kibic wejdzie na drzewo i z niego spadnie....
J
Jan
Mieszkańcy, turyści itd. Bo były to zwykłe chaszcze, które zasłaniały bardzo ciekawą odsłonkę geologiczną (bazaltowe słupy). Te drzewa powinny zostać wycięte już dawno temu! Ale u nas w Polsce jest tak, że lepiej, żeby takie miejsca się marnowały zapomniane, ukryte za krzaczorami, niż żeby przyciągały turystów. Gdyby tu gospodarowali Niemcy, to już dawno wycięliby te krzaczory, a przede wszystkim nie dopuścili do takiego zarośnięcia tego atrakcyjnego miejsca.
t
turysta
Dobrze że ktoś wyciął te drzewa. to były zwykłe chaszcze które zasłaniały piękną skałkę. Jak zwykle wypowiadają się w tej sprawie laicy nie mający pojęcia o sprawie.
c
czuma nasza duma
wycicnka dotyczy drzew, i nie wazne gdzie sie znajduja, powyzej jakiejs srednicy trzeba pozwolen
ale czytajac komentarze powyzej chyba nie jest tak zle
J
Jan
Mieszkańcom, turystom itd. Bo były to zwykłe chaszcze, które zasłaniały bardzo ciekawą odsłonkę geologiczną (bazaltowe słupy). Te drzewa powinny zostać wycięte już dawno temu! Ale u nas w Polsce jest tak, że lepiej, żeby takie miejsca się marnowały zapomniane, ukryte za krzaczorami, niż żeby przyciągały turystów. Gdyby tu gospodarowali Niemcy, to już dawno wycięliby te krzaczory, a przede wszystkim nie dopuścili do takiego zarośnięcia tego atrakcyjnego miejsca.
i
izerus
To były zwykłe chaszcze, które już dawno należało wyciąć. I dobrze, że ktoś to zrobił. Jak zwykle wiele szumu o nic, co jest cechą charakterystyczną "Gazety Wrocławskiej" i innych wrocławskich tabloidów.
j
józek
Przecież to nie właściciel wycinał, tylko wynajęci drwale.
p
profesór
Właśicielka przeważnie ma więcej oleju w głowie niż taki cap z piłą. Mogło być tak, że pokazała im dobrze, a oni nie trafili lub wycinali nie patrząc, czy nie za daleko zaszli.
g
ggg
A jak jest oficjalnie zapisany las, a nie ma drzew, to też można wyciąć nielegalnie drzewa? W normalnym lesie tak, a w twoim to jakoś dziwnie...
d
don
Tam jest rezerwat i żeby zacząć wydobycie bazaltu, trzeba by najpierw go zlikwidować, a to nie jest takie proste.
m
mieszkaniec
Nie wiem, czy przez pomyłkę, czy nie, ale w tym wypadku dobrze, że ktoś wyciął te drzewa. Stożek Perkuna stanowi ciekawą odsłonkę bazaltową, która jednak była strasznie zarośnięta drzewami i innymi chaszczami. Teraz z pewnością zyska na atrakcyjności. Te drzewa należało już wyciąć dawno temu! Ale zaraz dowaliliby się ekodebile, bo rezerwat i inne pierdoły, a o walorach turystycznych nikt nie myśli. Poza tym wierzchołek skałki jest świetnym punktem widokowym na całą okolicę, który też był zarośnięty przez drzewa. Niestety w Polsce tak jest, że wycięcie paru drzew graniczy z cudem w sytuacji, gdy naprawdę te drzewa należałoby wyciąć, na czym traci wiele atrakcyjnych miejsc i dawnych punktów widokowych. Zamiast oskarżać tę kobietę, podziękujcie jej lepiej za to, że wykonała robotę należącą do gminy i na korzyść gminy, mieszkańców i turystów.
k
king
ale mi tez las! to byly jakies krzaki, drzewka ktore mialy 3 cm srednicy... szukanie taniej afery!
g
gilotyna
Debili trzeba unicestwiać a złodziei i oszustów zamykać i kastrować
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie