Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta szczepionka może uchronić przed rakiem. Zaszczep dziecko przeciw wirusowi HPV. To nic nie kosztuje!

OPRAC.:
Monika Fajge
Monika Fajge
Przeciwko wirusowi HPV zaszczepiło się już prawie 22 tys. dolnośląskich dzieci.
Przeciwko wirusowi HPV zaszczepiło się już prawie 22 tys. dolnośląskich dzieci. Magda Pasiewicz/ archiwum Polska Press
Rozpoczął się Europejski Tydzień Szczepień. To dobra okazja, by zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Wirus HPV może być niezwykle groźny, odpowiada m.in. za powstanie raka szyjki macicy. Z ochronnej szczepionki mogą skorzystać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.

Szczepienia przeciw HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy, ale też jamy ustnej, gardła i migdałka), które może powodować, przenoszony drogą płciową, wirus brodawczaka ludzkiego. Szczepienia są bezpłatne, nie potrzeba na nie skierowania. Przeciwko wirusowi HPV zaszczepiło się już prawie 22 tys. dolnośląskich dzieci.

Szczepienia przeciwko HPV nie tylko dla nastolatków

Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi HPV wystartował w czerwcu 2023 roku. Jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Na Dolnym Śląsku jest ponad 400 placówek POZ, które wykonują szczepienia.

- Szczepienia ochronne podstawowy element profilaktyki zdrowotnej, a w przypadku wirusa HPV także element profilaktyki przeciwnowotworowej. Dlatego wszyscy rodzice, którzy jeszcze nie zaszczepili swojego dziecka przeciwko HPV, powinni zapytać o taką możliwość lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Osoby z innych grup wiekowych również mogą skorzystać z refundowanego szczepienia przeciwko HPV szczepionką o nazwie Cervarix. Szczepionka jest bezpłatna dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -18 lat. Dorosły może kupić szczepionkę w ramach 50-procentowej refundacji.

Chcesz zaszczepić dziecko, umów wizytę

Można to zrobić na trzy sposoby:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8-18),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Szczepionka przeciw HPV – to warto wiedzieć
Szczepienia przeciw HPV podaje się w dwóch dawkach. Odstęp pomiędzy dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Do wyboru są dwie dostępne szczepionki: 2-walentna Cervarix lub 9-walentna Gardasil9. Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego spadła nawet do 90 proc. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70 proc. ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska