MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Zajmijcie się zielenią w mieście! Skoście wreszcie trawniki

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Pawel Relikowski / Polska Press
Po kilku deszczowych dniach, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, zieleń, także ta miejska, zaczęła się bujnie rozrastać. Część mieszkańców uważa, że Zarząd Zieleni Miejskiej powinien o nią dbać lepiej, niż ma to miejsce teraz. - Czy w końcu ktoś zajmie się stanem zieleni w mieście? - pyta Czytelnik, pan Marcin i wylicza problemy, które jego zdaniem, nie są dostatecznie dobrze rozwiązywane. To między innymi zbyt wysokie trawy w parkach i jemioła porastająca drzewa. Odpowiedzi na pytania czytelnika szukała nasza reporterka, Celina Marchewka.

- Czy w końcu ktoś zajmie się stanem zieleni w mieście? Trawa na 50 cm, krzewy pozarastane, żywopłoty nieprzycinane. Inwestuje się ogromne pieniądze w budowę nowych terenów zielonych, a potem poprzez brak konserwacji następuje ich degradacja. Poza tym trawniki miejskie to również miejsca dla mieszkańców, a jak z nich korzystać, kiedy trawa po pas. Widać, że brak jest tu prawdziwego gospodarza - ocenia mieszkaniec Wrocławia, pan Marcin.

Nie wszystkie tereny zielone we Wrocławiu są pod zarządem Zarządu Zieleni Miejskiej. Jednak większość z nich tak, dlatego odpowiedzi poszukaliśmy właśnie w tej instytucji. Jej rzecznik, Marek Szempliński przyznaje, że rzeczywiście ograniczyli koszenie na terenach im podległych.

- Chodzi o to, że wilgoć dłużej utrzymuje się na terenach z wysoką trawą, a z kolei w czasie deszczu takie rośliny są w stanie zatrzymać więcej wody, odciążając kanalizację, co jest dobre dla środowiska. Można zaobserwować, że krótko przycięte trawniki w upalne dni zamieniają się szybko w klepiska. Równocześnie trzeba podkreślić, że "ograniczamy" nie znaczy, że w ogóle nie kosimy. Kosimy rzadziej, zostawiamy wyższą trawę, ale są takie miejsca, gdzie kosimy tak, jak dawniej. Jeśli mówimy o trawnikach jako o miejscach dla mieszkańców, przeważnie chodzi o polany w parkach, to je akurat kosimy, choć nie w całości - wyjaśnia Marek Szempliński.

Zdaniem pana Marcina, problemem jest także stan samych trawników i to, jakie rośliny na nich się pojawiają.

- Zamiast trawników, niedługo będą chwastowiska. Chwasty bardzo szybko się rozprzestrzeniają i wypierają trawę. Widać to już w wielu miejscach - kontynuuje pan Marcin.

- Chwastami nazywa się rośliny niepożądane (tj. niewysiane) w miejscach upraw, które zwykle są jednogatunkowe. Miejskie trawniki, jak wiadomo, to nie pola, z których zbiera się ziarno. Inne niż trawy gatunki są mile widziane, ponieważ zwiększają bioróżnorodność, są często pożytkiem dla pszczół i jeszcze bardziej zwiększają pojemność wodną gleby. Z kolei w czasie upału schładzają powietrze, co w bardzo znikomym stopniu czyni krótko przystrzyżony trawnik - odpowiada Marek Szempliński z ZZM.

Mieszkaniec widzi jeszcze jeden duży problem związany z zielenią, jaki występuje we Wrocławiu - jest to jemioła.

- Sadzi się nowe drzewa, a starych nie pielęgnuje. Jemioła króluje w mieście i wykańcza kolejne okazy. Młode zanim dorosną, minie wiele lat - przypuszcza pan Marcin.

Zarząd Zieleni Miejskiej wykonuje cykliczne zabiegi usuwania jemioły z drzew - ale tylko tych, które rosną na terenie im podlegającym. Nie robi więc tego na przykład na obszarach będących w zarządzie spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot. Jest to proces bardzo żmudny, ponieważ nasiona jemioły są przenoszone przez ptaki i często rośliny te po kilku miesiącach znów można na danym drzewie zauważyć.

- Drzewa mocniej zaatakowane jemiołą, staramy się pielęgnować częściej. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze nadążamy za naturą, ale zmiany klimatyczne, susza zwłaszcza, osłabiają drzewa. Ponadto, możemy działać wyłącznie w ramach środków, jakimi dysponuje miasto, a priorytetem są zawsze względy bezpieczeństwa, czyli jeśli mamy drzewo bez jemioły, ale zagrażające przechodniom, i drzewa wymagające tylko pielęgnacji, to wiadomo co musimy wybrać - wyjaśnia Marek Szempliński.

Sugestie, gdzie ekipa wykonująca prace pielęgnacyjne powinna się pojawić, mieszkańcy mogą zgłaszać do ZZM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska