Zastąpił prezydenta Iranu, który zginął w katastrofie helikoptera. Na 50 dni

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwszy wiceprezydent Iranu Mohammad Mochber został mianowany pełniącym obowiązki prezydenta Islamskiej Republiki po śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego w katastrofie helikoptera na północnym zachodzie kraju.

68-letni Mochber pozostawał w cieniu w porównaniu z innymi politykami irańskiej szyickiej teokracji. Śmierć Raisiego zgodnie z konstytucją wystawiła Mochbera na widok publiczny. Oczekuje się, że będzie on pełnił funkcję prezydenta przez około 50 dni przed wyborami prezydenckimi w Iranie.

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił nominację Mochbera w wiadomości kondolencyjnej, którą podzielił się w związku ze śmiercią Raisiego w katastrofie.

Zaufany człowiek reżimu

Mochber zajmował znaczące stanowiska w strukturze władzy kraju, zwłaszcza w boniadach, czyli fundacjach charytatywnych. Grupy te były zasilane darowiznami lub aktywami przejętymi po rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 r., Szczególnie tymi, które wcześniej były związane z irańskim szachem lub osobami z jego rządu.

Mochber nadzorował boniad, czyli fundusz charytatywny w Iranie, znany jako Execution of Imam Khomeini's Order (EIKO), odnoszący się do zmarłego Najwyższego Przywódcy ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego. Amerykańskie Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że organizacja nadzorowała miliardy dolarów w aktywach jako „biznesowy moloch pod bezpośrednim nadzorem Najwyższego Przywódcy Alego Chamenei, który ma udziały w prawie każdym sektorze irańskiej gospodarki, w tym w energetyce, telekomunikacji i usługach finansowych”.

„EIKO systematycznie narusza prawa dysydentów, konfiskując ziemię i własność przeciwników reżimu, w tym przeciwników politycznych, mniejszości religijnych i wygnanych Irańczyków” - oznajmił Departament Skarbu w 2021 r., nakładając sankcje na Mochbera. Unia Europejska wraz z innymi krajami nałożyła sankcje na Mochbera w związku z obawami dotyczącymi irańskiego programu nuklearnego.

Korupcja w tle?

Mochber pracował wcześniej w bankowości i telekomunikacji. Pracował również w Fundacji Mostazafan, innym boniadzie, który jest dużym konglomeratem zarządzającym megaprojektami i przedsiębiorstwami w kraju. Będąc tam, został uwikłany w zaciekły spór prawny między dostawcami usług telefonii komórkowej Turkcell i południowoafrykańskim MTN o potencjalne wejście na rynek irański. MTN ostatecznie wszedł do Iranu. Turkcell twierdził, że Mochber szukał pomocy MTN w zabezpieczeniu „pewnego sprzętu obronnego” w zamian za potencjalną współpracę z MTN w przeciwieństwie do Turkcell.

Mochber jest od 2022 r. członkiem irańskiej Rady Eksperckiej, która doradza najwyższemu przywódcy, a także rozstrzyga spory między parlamentem a Radą Strażników, irańskim organem nadzoru konstytucyjnego, który nadzoruje również wybory w kraju. Mochber urodził się 1 września 1955 r. w Dezful w południowo-zachodniej prowincji Chuzestan w rodzinie duchownych. Służył jako oficer w korpusie medycznym Gwardii Rewolucyjnej podczas wojny irańsko-irackiej w 1980 roku.

źr. VOA News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl