MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Głodzili dziecko. Dostali wyroki w zawieszeniu

Ewa Chojna
Głodzili dziecko. Dostali wyroki w zawieszeniu
Głodzili dziecko. Dostali wyroki w zawieszeniu Archiwum
Głodzili dziecko. Dostali wyroki w zawieszeniu. Sąd rejonowy w Jaworze skazał Marka Ch. na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata, a Kingę Ch. na rok więzienia również w zawieszeniu na cztery lata. Małżeństwo oskarżono o znęcanie się nad swoim 11-miesięcznym synkiem poprzez głodzenie dziecka.

Głodzili dziecko. Dostali wyroki w zawieszeniu

Sędzia, który wydał wyrok w tej sprawie był wyjątkowo łagodny dla sprawców zaniedbań. Dziecko, które powinno ważyć między osiem, a dziewięć kilogramów z ledwością osiągało połowę tej wagi, a mimo to, sąd uznał, że rodzice jedynie nieumyślnie narazili chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Dziecko urodziło się 26 kwietnia 2011 r. z wagą 2,9 kg. 14 marca 2012 r. skrajnie wycieńczonego chłopca zobaczyła opiekunka społeczna i wraz z jego matką, jeszcze tego samego dnia poszła do lekarza.

– Wówczas lekarz stwierdził skrajne wycieńczenie dziecka i wezwał pogotowie – poinformowała nas Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Chłopca przyjęto do szpitala. Jego stan zdrowia był tak zły, że trzeba było podjąć czynności ratujące życie.

Oprócz znacznej niedowagi u dziecka stwierdzono też bardzo znaczne opóźnienie psychoruchowe (odpowiadające poziomowi 3 – 4– miesięcznego dziecka).

– W ocenie biegłego świadczyło to o długotrwałym i poważnym zaniedbaniu w zakresie realizacji podstawowych potrzeb dziecka – mówi Liliana Łukasiewicz. – Powstanie takiego stanu zdrowia nie mogło być spowodowane kilkudniową biegunką i wymiotami, jak twierdziła matka dziecka. Musiało wynikać z wielotygodniowych zaniedbań.

Decyzją sądu nie tylko najmłodsze dziecko małżeństwa Ch. zostało pod opieką specjalistów. Sąd rodzinny zarządził niezwłoczne umieszczenie pozostałych dzieci – dziewczynek w wieku dwóch i trzech lat w placówce opiekuńczo wychowawczej.

Rodzice dzieci to nie jedyni oskarżeni w tej sprawie. Zarzuty usłyszał również Wojciech M., pracownik jaworskiego MOPS, który zajmował się rodziną Ch. Mężczyzna otrzymał informacje, że może dochodzić tam do stosowania przemocy wobec dzieci, jednak będąc w ich domu nie upewnił się w jakim stanie jest chłopiec.
Wojciech M. nie przyznał się do winy. Sąd uniewinnił go od stawianych zarzutów. – Prokurator nie zgadza się z zapadłym rozstrzygnięciem, wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku i rozważy skierowanie apelacji w tej sprawie – informuje Liliana Łukasiewicz.

W toku śledztwa ustalono, że wcześniej w latach 2006 – 2008 sąd rodzinny odebrał małżeństwu Ch. dwójkę innych dzieci, które były wówczas w wieku odpowiednio 1,5 roku i 11 miesięcy. Małżeństwo Ch. decyzją sądu zostało pozbawione praw rodzicielskich.

Głodzili dziecko. Dostali wyroki w zawieszeniu

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jawor.naszemiasto.pl Nasze Miasto