Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie akcji liczenia osób w kryzysie bezdomności w Szczecinie. Są wyniki badania

Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Liczenie osób dotkniętych kryzysem bezdomności w Szczecinie odbyło się wieczorem i w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r.
Liczenie osób dotkniętych kryzysem bezdomności w Szczecinie odbyło się wieczorem i w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. fot. PAP/Marcin Bielecki
Pod koniec lutego przeprowadzone zostało ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności. Miasto przekazało oficjalne dane.

W celu określenia orientacyjnej liczby osób w kryzysie bezdomności co 2 lata przeprowadzane są ogólnopolskie badania. Na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej akcja w Szczecinie odbyła się wieczorem i w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. Koordynatorem zadania był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zaangażowane w przeprowadzenie badania były również: Policja, Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, szpitale, pogotowie ratunkowe, Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, a także schroniska i inne placówki zapewniające opiekę osobom w kryzysie bezdomności.

- Z badanymi przeprowadzano kwestionariusz, który pozwolił określić liczbę osób w kryzysie bezdomności przebywających podczas badania na terenie miasta Szczecin oraz dostarczył danych socjodemograficznych o grupie osób dotkniętych bezdomnością - powiedział Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej.

Poprzednie badanie zostało przeprowadzone w 2019 roku. W trakcie badania w Szczecinie przebywały wówczas 853 osoby z czego 79 proc. to mężczyźni (679 osób), 21 proc. kobiety (174 osoby).

- W tegorocznym liczeniu na terenie naszego miasta przebywało łącznie 841 osób z czego 73 proc. stanowili mężczyźni (618 osób), a 27 proc. stanowiły kobiety (223 osoby) - dodał Homis.

Najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni w wieku powyżej 60. roku życia (269 osób) oraz w przedziale wiekowym 41-60 (236 osób).

- Jako najczęstsze przyczyny bezdomności wskazywano eksmisję lub wymeldowanie z mieszkania, zadłużenie, bezrobocie, uzależnienia, konflikt rodzinny czy rozpad związku. W ankietach wskazywano także czas pozostawania w kryzysie bezdomności. Najwięcej osób wskazywało okres 5-10 oraz 10-20 lat. Przeszło 75 % wszystkich ankietowanych to osoby samotne - zaznaczył Maciej Homis.

W trakcie badania najwięcej osób przebywało w schroniskach, noclegowniach czy ogrzewalni (łącznie 331 osób). Podobna liczba osób przebywała na terenie ogrodów działkowych (312 osób), kolejną dużą grupę stanowiły osoby przebywające w miejscach niemieszkalnych tj. na ulicach, dworcach, klatkach schodowych, piwnicach, wiatach itp. (łącznie było to 127 osób).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński