MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie smacznie i wyjątkowo. Już w środę, 15 maja rusza VIII Festiwal Literacki Autorzy i książki. Wśród gości m.in. Misiek Koterski

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
O szczegółach VIII Festiwalu Literackiego Autorzy i książki opowiedzieli w poniedziałek, 13 maja, Beata Zadykowicz - dyrektor Książnicy Podlaskiej oraz Tomasz Filipowicz
O szczegółach VIII Festiwalu Literackiego Autorzy i książki opowiedzieli w poniedziałek, 13 maja, Beata Zadykowicz - dyrektor Książnicy Podlaskiej oraz Tomasz Filipowicz Urszula Śleszyńska
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku już po raz ósmy zaprasza na Festiwal Literacki Autorzy i książki. Hasło tegorocznej edycji to "Smacznego!", a smakować będziemy literackie potrawy, życie i samą literaturę. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a autorzy przyjadą do nas naprawdę wyjątkowi.

Misiek Koterski, Joanna Brodzik, Łukasz Modelski czy Anna Jurksztowicz to tylko niektórzy zaproszeni goście, którzy przyjadą do Białegostoku specjalnie na Festiwal Literacki Autorzy i książki organizowany przez Książnicę Podlaską. Rusza on już w najbliższą środę, 15 maja i potrwa cztery dni, do niedzieli.

W tym roku będzie bardzo smakowicie, a my wszystkim będziemy życzyli Smacznego! - mówi Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej. - Każdy z nas lubi jeść, smakować i myślę, że każdy, kto nas odwiedzi znajdzie coś dla siebie. Tym bardziej, że wśród naszych gości będziemy mieli i blogerów i ludzi piszących o jedzeniu. ale również tych, którzy będą opowiadali o jedzeniu w literaturze. Pozwolimy naszym czytelnikom, żeby również posmakowali potraw, których smakowali literaccy bohaterowie. Będzie pięknie.

Cztery dni ze smacznymi tematami

Festiwal ruszy już 15 maja o godzinie 18. Kolejne spotkania już 16 maja o tej samej porze. Z kolei piątkowe i sobotnie spotkania będą się odbywały o godzinie 17 i o godzinie 19. Przez ten czas spotkać będzie można sześciu autorów. Cały festiwal odbywać się będzie w Książnicy Podlaskiej, w auli audytorium na szóstym piętrze. Towarzyszyć mu będzie wystawa "Dzikie smaki" autorstwa Pawła Stasiewicza - Dzikiego Kuka, która odbędzie się w Galerii Parter w dniach 15-18 maja. Wystawa prezentuje eksperymenty z wykorzystaniem dziko rosnących roślin, grzybów, owadów i wszystkiego co można kreatywnie wykorzystać w kuchni. Na poszczególnych fotografiach przedstawione są etapy drogi prowadzącej do dzieła, jakim jest potrawa.

Cały pomysł na smak pojawił nam się w głowie właśnie przez jedzenie - dodaje Tomasz Filipowicz z Książnicy Podlaskiej. - Każdy lubi jeść, my też. Uznaliśmy więc, że przecież o smaku można mówić w różnych kontekstach. Coś może być ze smakiem stworzone, jakieś dzieło sztuki. Albo można kosztować smaki życia. I stąd właśnie taki wybór naszych gości.

A wśród nich znaleźli się:

  • Julita Bator
  • Łukasz Modelski
  • Zbigniew Stryj
  • Michał Koterski
  • Joanna Brodzik
  • Anna Jurksztowicz.

Dodatkowo pojawi się też Krzysztof Szubzda ze swoim stand-up'em. Poniżej znajdziecie cały program festiwalu:

15 maja (środa)

  • godz. 18 - spotkanie z Julitą Bator a po spotkaniu stand-up Krzysztofa Szubzdy.

Julita Bator - jest popularyzatorką zdrowego trybu życia oraz propagatorką wyeliminowania z diety szkodliwych składników. Na własnej skórze przekonała się, że zamiana "chemii" na jedzenie poprawia stan zdrowia i samopoczucie. Swoje doświadczenia opisała w bestsellerowej książce "Zamień chemię na jedzenie", pełnej porad oraz przepisów na zdrowe i smaczne potrawy. Pozycja ta zdobyła status kultowej wśród osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem.

16 maja (czwartek)

  • godz. 18 - spotkanie z Łukaszem Modelskim z degustacją potraw literackich

Łukasz Modelski - z wykształcenia historyk sztuki i kultury średniowiecza, z zawodu redaktor (m.in. wieloletni wiceszef „Twojego Stylu"). Autor reportaży historycznych i zbiorów wywiadów oraz książek dotyczących historii kuchni. Pisujący o winie i gastronomii felietonista, uczestnik wielu inicjatyw kulinarnych, związanych m.in. z próbą określenia kanonu polskiej kuchni. Znany z radia ("Droga przez mąkę" na antenie Dwójka - Program 2 Polskiego Radia ), telewizji (m.in. "W kotle historii", "Kuchnia Jagiellonów", "Kuchnia dwudziestolecia"), książek (m.in. "Kuchnia na plebanii" i "Piąty smak"). Jego "Dziewczyny wojenne" stały się kanwą hitowego serialu telewizyjnego Wojenne Dziewczyny.

17 maja (piątek)

  • godz. 17 - spotkanie ze Zbigniewem Stryjem

Zbigniew Stryj - polski aktor filmowy i teatralny, reżyser. Występuje w Teatrze Nowym w Zabrzu, w którym pełni również funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych. Szerokiej publiczności znany ze swych ról filmowych (m.in. "Karbala", "Jack Strong", "Generał Nil") oraz seriali (m.in. "Na Wspólnej", "Korona królów: Jagiellonowie", "Na dobre i na złe"). Oprócz tego maluje obrazy i pisze wiersze.

  • godz. 19 - spotkanie z Michałem Koterskim

Michał Koterski - polski aktor, prezenter telewizyjny, satyryk. Wystąpił w licznych filmach, z czego wiele ma status dzieł kultowych (m.in. "Ajlowju", "Dzień świra" czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami"). 12 kwietnia 2023 premierę miała jego książka biograficzna pt. Michał Koterski. To już moje ostatnie życie, w której opisał m.in. walkę z uzależnieniem i nawrócenie do Boga.

18 maja (sobota)

  • godz. 17 - spotkanie z Joanną Brodzik

Joanna Brodzik jest polska aktorką, znaną z seriali "Graczykowie", "Kasia i Tomek", "Magda M." oraz "Dom nad rozlewiskiem" i jego kontynuacjach oraz wielu innych. Prowadziła program kulinarny Apetyt na miłość (2002) w Polsacie, cykl Ona, czyli ja dla TVN Style (2005), autorski program Dookoła siebie dla TVP2 (2006–2007) i program kulinarny Brodzik od kuchni (2010) w TVP1. Pod koniec 2021 roku wydała książkę "Umami. Opowieści i przepisy". UMAMI to mądra i dowcipna opowieść kulinarna przeplatana sprawdzonymi przepisami zarówno na doskonałe potrawy kuchni tradycyjnej, jak i na egzotyczne dania z różnych zakątków świata. Bogactwo światowej kuchni zmieszane jest z przepisami pochodzącymi od pierwszej mistrzyni kulinarnej Joannny - babci Jadzi, która pochodziła z Hajnówki i wiele podlaskich smaków na stałe przemyciła do wspomnień autorki.

  • godz. 19 - spotkanie z Anną Jurksztowicz

Anna Jurksztowicz - polska piosenkarka i producentka muzyczna. Jej przeboje "Stan pogody", "Diamentowy kolczyk" zna i kocha cała polska, a czołówki seriali (m.in. "Na dobre i na złe" i "Ranczo") rozpoznawane są po pierwszych nutach. Napisała książkę "IQuchnia czyli jak inteligentnie jeść i pić" w której w przyjemny i dowcipny sposób pisze o tym jak być doskonałą panią domu, nie siedząc w kuchni godzinami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny