MKTG SR - pasek na kartach artykułów
5 z 9
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Napalm Death...
fot. Materiały prasowe

3-Majówka 2019 we Wrocławiu. Zobacz, kto zagra [KONCERTY, BILETY]

Napalm Death

Napalm Death został założony w 1981 roku w małej miejscowości Meriden niedaleko Coventry przez wokalistę i basistę Nicholasa Bullena i perkusistę Milesa Ratledge’a, do których dołączyli gitarzysta Simon Oppenheimer. Zaczynali od hardcore punka, jednak dość szybko zaczęli grać dużo bardziej agresywnie, a w ich muzyce pojawiły się wpływy thrash metalu. Na debiutanckim albumie „Scum”, który ukazał się dopiero w 1987 roku, zespół zaprezentował styl grindcore, który szybko stał się słynny na całym świecie. Płyta zawierała 28 utworów, w większości bardzo krótkich i ekstremalnie zagranych. Najkrótszy z nich trwał niewiele ponad sekundę. Utwór ten zachwycił słynnego Johna Peela z BBC, który często emitował go w radiu i zaprosił grupę do swojego programu. Napalm Death poszedł za ciosem i rok później wydał świetnie przyjętą płytę „From Enslavement to Obliteration”. Na trwającym niewiele więcej ponad 30 minut znalazły się aż 22 utwory i tylko trzy z nich trwały powyżej dwóch minut.

Zespół nie chciał zostać niewolnikiem własnego stylu, więc na kolejnym albumie „Harmony Corruption” pojawiły się silne wpływy death metalu, a za mikrofonem stanął Mark "Barney" Greenway, który do dziś jest wokalistą grupy. Negatywne przyjęcie albumu przez fanów spowodowało kolejne roszady personalne w Napalm Death, w wyniku których w składzie grupy zabrakło wszystkich muzyków uczestniczących w nagraniu debiutanckiego albumu. Za bębnami w miejsce Micka Harrisa usiadł Danny Herrera. Nagrana w 1992 roku płyta „Utopia Banished” była powrotem do stylistyki grindcore. W 1993 roku ukazała się EPka „Nazi Punks Fuck Off” z ekstremalnie szybką wersją słynnego utworu Dead Kennedys. Rok później Napalm Death wydał przełomowy album „Fear, Emptiness, Despair”, który zawierał świetnie skomponowane utwory nagrane w dużo wolniejszym tempie i został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. Do dziś uważany jest za jedną z najważniejszych płyt lat dziewięćdziesiątych.

W kolejnych latach zespół szedł za ciosem i do 2015 roku ukazało się łącznie szesnaście albumów studyjnych i kilka mniejszych wydawnictw. EPka „Leaders Not Followers” i album „Leaders Not Followers: Part 2” zawierały covery metalowych I punkowych zespołów szczególnie cenionych przez członków Napalm Death (w tym Dead Kennedys, Discharge, Kreator i Agnostic Front). Prócz regularnego wydawania płyt zespół gra też niezliczone koncerty – trasy koncertowe obejmowały cały świat, wielokrotnie też zahaczały o Polskę, gdzie Napalm Death ma oddaną bazę fanów. Bezkompromisowa muzyka od zawsze szła w parze ze społecznym zaangażowaniem. Muzycy Napalm Death od początku wspierali ruchy antyfaszystowskie i organizacje walczące o przestrzeganie praw zwierząt, popierali też postulaty feministyczne.

Zobacz również

47 lokali na Nocnym Szlaku Kulinarnym. Gdzie przyrządzą cuda z gruszki?

47 lokali na Nocnym Szlaku Kulinarnym. Gdzie przyrządzą cuda z gruszki?

Stalowa konstrukcja nowego mostu w Sandomierzu już zamontowana [ZDJĘCIA]

Stalowa konstrukcja nowego mostu w Sandomierzu już zamontowana [ZDJĘCIA]

Polecamy

Letni obiad z cukinią i boczkiem. Robię go, gdy brakuje pomysłów

Letni obiad z cukinią i boczkiem. Robię go, gdy brakuje pomysłów

Nie zgadniesz, co działa na mech! Zobacz, jak pozbyć się zielonego nalotu na zawsze

Nie zgadniesz, co działa na mech! Zobacz, jak pozbyć się zielonego nalotu na zawsze

Gdzie na Korfu kręcono serial „Durrellowie”? 12 miejsc, które fani rozpoznają od razu

Gdzie na Korfu kręcono serial „Durrellowie”? 12 miejsc, które fani rozpoznają od razu