Żywność modyfikowana może nam zaszkodzić

Rafał Święcki
Bębniarze z Gór Kaczawskich przygrywali na Święcie Ziemniaka w Dworze Czarne
Bębniarze z Gór Kaczawskich przygrywali na Święcie Ziemniaka w Dworze Czarne Fot. Rafał Święcki
Udostępnij:
Działacze ekologiczni w miniony weekend organizowali akcję sprzeciwu wobec genetycznie modyfikowanej żywności. W ponad stu miejscowościach w całej Polsce i kilkunastu na Dolnym Śląsku odbyły się "Święta Ziemniaka bez GMO".

Akcję zorganizowało zrzeszenie organizacji - Koalicja Polska Wolna od GMO. Ekolodzy spotkali się między innymi w siedzibie jeleniogórskiej Fundacji Kultury Ekologicznej w Dworze Czarne.

- Polska powinna wprowadzić zakaz upraw roślin modyfikowanych genetycznie, tak jak uczyniły to już niektóre kraje Unii Europejskiej - mówi Natalia Jaskólska ze stowarzyszenia Pięć Stron Świata.

Zakaz takich upraw wprowadziły Niemcy, Francja, Austria, Grecja, Węgry i Luksemburg. W Polsce parlament pracuje właśnie nad ustawą w tej sprawie. Projekt wkrótce trafi pod obrady Sejmu. Ustawa zezwoli na uprawę GMO w naszym kraju. Ma jednak wprowadzić rejestr takich upraw i ewidencję stref wolnych od GMO. Rząd proponuje między innymi, by samorządy wojewódzkie ustanawiały dowolnie strefy wolne od upraw roślin modyfikowanych genetycznie. Przeciwnicy GMO przekonują, że wprowadzenie takich upraw zniszczy rolnictwo ekologiczne w Polsce.

- Nie ma możliwości całkowitego odseparowania upraw transgenicznych. W ten sposób będą się krzyżować z innymi roślinami - tłumaczy Edyta Jaroszewska-Nowak z Koalicji Polska Wolna od GMO. Ekolodzy przekonują, że rośliny transgeniczne nie pozostają bez wpływu na organizm człowieka.

W ubiegłym roku Komisja Europejska zezwoliła na uprawy w UE zmodyfikowanego ziemniaka o nazwie Amflora. Według Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Leków jego spożycie może powodować odporność na antybiotyki.

Amflorę wymyślono z myślą o produkcji skrobi na potrzeby przemysłu papierniczego. Choć nie jest to ziemniak przeznaczony do jedzenia, to może znaleźć się przypadkiem na naszych stołach, bo wyglądem nie różni się od zwyczajnego. Istnieje też ryzyko zakażania sąsiednich upraw, choć Komisja Europejska nakazała obowiązek zbioru zanim rośliny wyprodukują nasiona. Zmodyfikowany ziemniak może się wymknąć spod kontroli, podobnie jak niebezpieczny barszcz Sosnowskiego.

Superchwasty nie do wybicia
Profesor Stanisław Wiąckowski, ekolog, uważa, że modyfikowane genetycznie uprawy zagrażają tradycyjnym metodom produkcji żywności.

- Modyfikacje genetyczne są osobliwym sposobem produkcji. Wytruwa się wszystko dookoła, pozostawiając jedną tylko roślinę, którą chcemy uprawiać. Ona ma tolerancję na truciznę, którą wytruło się całą resztę. Ta metoda miała mieć dwa główne walory: tolerancję środka chwastobójczego wobec danej rośliny oraz zabezpieczenie jej przed gąsienicami. Wiadomo już, że w wysokich temperaturach te obietnice są nierealne. Tolerancja na herbicyd okazała się niepełna, bo zaczyna on niszczyć też uprawy, które miały być na niego odporne.

Każdy gatunek rośliny może zostać zaatakowany przez różne rodzaje szkodników, więc uodparnianie ich tylko na atak gąsienic też nie zdało egzaminu. Rośliny modyfikowane genetycznie są konkurentem dla wielu innych gatunków. Same się rozprzestrzeniają. Raz wprowadzone do jakiegoś kraju, nie dają się już stamtąd wyprowadzić. To olbrzymie niebezpieczeństwo. Rolników przekonuje się, że taka uprawa przyniesie im wielkie korzyści - większe plony przy minimalnych wydatkach na pestycydy.

Okazuje się, że to oszustwo. Rolnicy tracą ziemię, to dzieje się np. w Indiach. Ludzie są zmuszeni do stosowania coraz wyższych dawek środków chwastobójczych i niewiele to pomaga. Na świecie mamy już 37 gatunków superchwastów, które uodporniły się na opryski. Jeśli pozwolimy w Polsce na uprawy roślin GMO, to wykończymy nasze rolnictwo.

Podyskutuj na forum:
Czy należy w Polsce zezwolić na uprawę roślin modyfikowanych genetycznie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
ziemianin
Na świecie wiele było przypadków krótkowzroczności ,głupoty, braku wyobraźni ,błędnych decyzji .Niektóre negatywne działania i skutki wyszły od razu a inne o wiele później lub stały się problemem następnych pokoleń. Na przykład jakiś cymbał przeniósł jakąś roślinę na inne terytoria i roślina rozmnożyła się nadmiernie wypierając miejscowe rośliny . Wycinanie drzew i sadzenia jednego rodzaju drzewa w celu przemysłowym i tak wyginęła miejscowa fauna i flora .Przeniesienie jakiegoś zwierzęcia w inne rejony kuli ziemskiej na podstawie badań jakiegoś naukowca w celu wytępienia regionalnego szkodnika skończyło się nadmiernym rozmnożeniem . Efektem tego było wyparcie innych miejscowych zwierząt i wyjadanie roślinności i upraw. Wycinanie drzew ,lasów ,puszcz i efektem jest stepowienie krajobrazu ,pustynia oraz płynące z ziemią budynki. Betonowanie i prostowanie koryt rzek - bez komentarza. Wiele ,wiele przykładów głupoty naukowców, ludzi, polityków .Teraz głośno jest o GMO ale pomysłodawcy nie chcą słuchać ludu . Za 20 ,30 ,40 lat ktoś napisze jeżeli ludzie wcześniej sami się nie wykończą - o skutkach żywności transgenicznej negatywnie . Nas może nie będzie ale będą następne pokolenia i ktoś powie , ludzie ludziom zgotowali ten los. Wniosek - działanie wbrew ziemi i naturze nie popłaca i często jest fatalne. Ziemianie - obudźcie się i ratujcie to co zostało na ziemi.
e
ew
Niestety, w wielu krajach afrykańskich miejscowe rolnictwo zostało zniszczone przez dostawy darmowej kukurydzy GMO z USA. Nawet w latach urodzaju, afrykańskie zboże gniło w magazynach, bo nikt go nie kupował, skoro była darmowa kukurydza. Niestety pewne organizacje charytatywne "pomagają" biednym krajom zasypując ich rynki amerykańską kukurydzą i nielegalne jest przeznaczanie środków finansowych na zakup zbóż od miejscowych rolników. Skutek? Bankructwo i stawanie w kolejce po kukurydzę z USAid. I komu to nabija kieszenie (przy okazji uwalniając wielu ludzi dobrej woli od poczucia winy)?
b
breslauer55
Profesorku znajdź sobie w internecie dane dotyczące niszczenia żywności, przeznaczania jej do spalenia i przestawiania pól uprawnych na produkcję materiałów bioenergetycznych ( czytaj do spalenia w elektrociepłowniach ). Także w Polsce. I przestań bredzić o głodujących murzynkach i żółtkach na świecie. Raczej wysyłaj im paczki z pszenicą i olejami roślinnymi.
b
breslauer55
I bardzo dobrze. Ludzie są głupi z natury. Już nie pamiętają Czernobyla ( Czesi do dzisiaj mają zakaz jedzenia dziczyzny i runa leśnego z terenu Karkonoszy ) A przecież miał byc super absolutnie bezpieczny. To samo grozi nam z żywnością GMO ( patrz problem z dzikimi pszczołami w obu Amerykach. Naukowcy jak zwykle też zapewniali że ... Profesor ekolog !!! mózg nie jest zlokalizowany w ciuchach, włosach lub w brudzie. Szare komórki z reguły znajdują się w puszce kostnej zwanej czaszką. I nie każdy tytuł profesorski jest potwierdzeniem mądrości ( patrz na casus "prof.dr hab." Rektora zresztą z AM we Wrocku
e
elte
poziom dyskusji o GMO wyznaczają załączeni na fotografii ekshipisi. Dlaczego nikt nie mówi, że dzięki GMO można skuteczniej walczyć ze zjawiskiem głodu na świecie? Ekolodzy są snobami - chcą mieć swój zielony habitacik, w którym mogą się czuć jak w skansenie a problemy ludzkości jako ogółu ich nie interesują. Czy ktoś pyta głodujących Afrykanów, czy martwią się o swoje zdrowie spożywając artykuły GMO? Głód to straszne cierpienie. Polska ma to szczęście, że należy do MNIEJSZOŚCI krajów, w których nie jest zjawiskiem powszechnym. Człowiek, który głoduje zaczyna zjadać cokolwiek - np buty. Czy niemodyfikowane genetycznie buty są zdrowsze niż modyfikowana genetycznie kukurydza albo soja???
k
kw
mam wrażenie że GMO jest przesądzone bo musimy się zgodzić na żądania USA
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie