Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywność dawno nie była tak tania. Jej ceny spadły już drugi rok z rzędu

Redakcja
Oprócz warzyw i owoców w ostatnim roku  nie podrożała żadna inna grupa produktów żywnościowych
Oprócz warzyw i owoców w ostatnim roku nie podrożała żadna inna grupa produktów żywnościowych Archiwum
Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w 2015 r. cena żywności była niższa niż w 2014 r. o 1,7 proc. Tylko warzywa i owoce – przede wszystkim jabłka – nie wpisały się w cenowy trend spadkowy.

– To bardzo nietypowa sytuacja, już drugi rok z rzędu utrzymuje się deflacja na rynku żywności – podkreśla Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. 
Spadek cen jest ewidentny, a spowodowany jest kilkoma czynnikami. Należy do nich zaliczyć m.in. spadek cen żywności na rynku światowym oraz unijnym. 

– Przyczyniły się do tego nie tylko dobre zbiory, ale także spadek cen paliwa – podkreśla Krystyna Świetlik. –Cena paliwa wpływa zarówno na koszty produkcji, jak i transportu. 

 

Ceny żywności powiązane są również z pogodą. Kiedy mamy mroźną i śnieżną zimę, rosną koszty przechowania, transportu, pojawiają się ubytki. W tym roku nie było podstaw do wzrostu cen żywności z powodu pogody.

Tańsze paliwa, tańsza żywność

Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole podkreśla, że ceny żywności są powiązane bardzo mocno z rynkiem światowym. Powiązanie to jest szczególnie widoczne w przypadku cen produktów mlecznych, zbóż, roślin oleistych, niektórych gatunków mięs. Dodaje, że powiązania cen paliw z rynkiem żywności,  to nie tylko proste przełożenie na koszty produkcji. Chodzi też o alternatywne wykorzystanie surowców rolnych. Kiedy paliwa są tanie, nie opłaca się produkować biopaliw z surowców rolnych, np. z kukurydzy

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem jest to, że na rynkach mamy do czynienia ze spekulacją. Indeksy como i swaps  składają z kilku rodzaju surowców, np. są to surowce metaliczne, ropa naftowa i żywność. Kiedy spadają ceny ropy naftowej, żeby utrzymać wagi tego indeksu, trzeba wyprzedzać pozostałe , by utrzymać strukturę portfela. Dlatego ceny ropy naftowej są ściśle związane z cenami żywności. 

Jakub Olipra podkreśla też, że na światowych rynkach rolnych mamy do czynienia z dużymi zapasami – np. zbóż (szczególnie pszenicy, roślin oleistych, produktów mlecznych. Na trudną sytuację na rynku mleka wpływa słaby popyt ze strony Chin, które są dużym importerem. Jednocześnie rośnie produkcja mleka u dużych eksporterów, szczególnie krajów Unii Europejskiej. 

 

– Nie oczekuję wzrostu importu artykułów mlecznych przez stronę chińską w najbliższych miesiącach – mówi Jakub Olipra. – Tam mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym. W 2015 wielkość importu chińskiego, jeśli chodzi o artykuły mleczarskie, zmniejszyła się o 8 procent. 
A po zniesieniu kwot mlecznych dynamika produkcji w UE znacznie wzrosła. 
 

Warzywa mogą drożeć

Czy spadkowy trend cen żywności się utrzyma? – Trudno przewidzieć – mówi Krystyna Świetlik. – Ceny paliwa nie powinny iść w górę, nie ma ku temu przesłanek. 
Jej zdaniem te grupy produktów, które podrożały w drugim półroczu minionego roku, powinny być droższe również w pierwszym półroczu tego roku. A są to owoce i  warzywa, np. marchew, cebula, kapusta. Jak tłumaczy przedstawicielka IERiGŻ, w grudniu, oprócz owoców i warzyw,  nie podrożały żadne produkty żywnościowe. Najbardziej wzrosły ceny jabłek – ponad 36 proc. 
Jeśli porównamy ceny z grudnia minionego roku do cen z grudnia 2014 r. , okaże się, że najbardziej potaniały tłuszcze, w dużym stopniu spadły również ceny mięsa wieprzowego o 3,5 procenta oraz drobiowego – o 4 procent. 

– Trzeba pamiętać, że mięso stanowi 25 procent wydatków żywnościowych Polaków – podkreśla Krystyna Świetlik. 
Natomiast według prognozy ekonomistów Credit Agricole, ceny żywności w tym roku powinny nieznacznie rosnąć w porównaniu do minionego – w granicach 0,4 proc. (rok do roku). 

O ile spadły ceny żywności (porówanie cen z grudnia 2015 r. do grudnia 2014r.)

  • masło – 9,2 proc.
  • tłuszcze wieprzowe – 7 proc
  • margaryny – 4 proc.
  • sery żółte – ponad 5 proc.
  • mleko – 4 proc. 
  • twaróg – 2 proc.
  • mięso wieprzowe – 4,5 proc.
  • drób – 4 proc.
  • pieczywo, ryż itp. – 0,5-1 proc.

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żywność dawno nie była tak tania. Jej ceny spadły już drugi rok z rzędu - Gazeta Współczesna

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska