Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żylaki - co robić, by nigdy się nie pojawiły na naszych nogach? [OBJAWY, LECZENIE ŻYLAKÓW]

Bogumiła Nehrebecka
123rf
Żylaki, czyli poszerzenie, rozdęcie żył na podudziach to nie defekt estetyczny, a groźne schorzenie, które bez leczenia może zakończyć się ciężką chorobą. Na żylaki cierpi ok. 20 procent ludzi. Trzy razy częściej żylaki mają na nogach kobiety.

Niestety większość osób bagatelizuje rozdęte niebieskie żyły na nogach licząc na to, że nie spowodują one dalszych powikłań. Tymczasem żylaki mogą doprowadzić do zakrzepic, a te z kolei do śmiertelnego zatoru płucnego. Inne powikłania to krwotoki z żylaka, zapalenie, owrzodzenia czyli otwarte rany na nogach.

Rozwój żylaków

Skłonność do żylaków najczęściej dziedziczymy, ale do ich powstawania przyczynia się też siedzący tryb życia, nadwaga, a u kobiet także ciąża. Pierwszym objawem jest wieczorne uczucie ciężkich nóg, puchnięcie i swędzenia w okolicy kostek i „pajączki” czyli obrzęki np. po ciepłej kąpieli. Potem zaczynamy mieć w nocy bolesne skurcze łydek i uczucie mrowienia, odrętwienia. Wreszcie pojawia się pierwszy żylak - zgrubienie spowodowane długim działaniem na ściankę żyły wysokiego ciśnienia. Zastawki nie funkcjonują prawidłowo i krew zatrzymuje się lub cofa. Pod powierzchnią skóry pojawia się cała sieć rozdętych niebieskich żył.

Grupa ryzyka

Nie ma jednej cudownej tabletki, szczepionki czy metody by całkowicie uchronić nogi przed żylakami. Ale można wiele zrobić by zahamować, spowolnić ten proces chorobowy i złagodzić jego skutki.
O profilaktyce powinni pomyśleć przede wszystkim ci, którzy stanowią tzw. grupę ryzyka zachorowania na żylaki : obciążeni dziedzicznie, wykonujący pracę stojącą ( np., sprzedawcy czy fryzjerzy) lub wielogodzinną siedzącą (np. kierowcy, kasjerzy), osoby otyłe, chorzy po przebytym zapaleniu żył i chorzy leżący przez długi czas w łóżku oraz ci, którzy mieli unieruchomione nogi np. po złamaniu kości.

Zmiana trybu

Prawidłowe ukrwienie nóg zapewnia aktywny tryb życia. Trzeba więcej się ruszać, spacerować, bo gdy mięśnie pracują wyciskają krew wymuszając jej przepływ w stronę serca. Trzeba zdrowo się odżywiać ( dieta bogata w błonnik), dbać o prawidłową wagę ciała( zrzucić zbędne kilogramy), zapomnieć o paleniu papierosów i unikać obcisłych ubrań ( tamują przepływ krwi) i butów na wysokim obcasie ( najzdrowsza wysokość to 3-4 cm).

Co robić jeszcze ?

Siadaj na niezbyt wysokich krzesłach z oparciem, a stopy układaj na podnóżku, pufie lub niższym krzesełku.
Od czasu do czasu kładź się płasko na plecach z nogami uniesionymi ok. 20 cm wyżej od całego ciała.
Śpij z nogami nieco uniesionymi ( wałek, podwyższenie dolnej części łóżka).
W pracy rób sobie przerwy na wstanie zza biurka, kilka chwil spaceru i gimnastykę stóp ( palce stop kierujemy do góry i na dół, a potem opieramy stopy na przemian na palcach i na piętach).
W podróży, co dwie godziny przerwy na rozprostowanie nóg.

Ostrożnie

Unikać należy takich sytuacji w których na nogi działają wysokie temperatury np. gorące kąpiele, sauny, solarium, depilacja na gorąco, opalanie się na słońcu. Sport tak , ale nie wszystkie dyscypliny . Powstawaniu żylaków sprzyjają wszystkie sporty wymagające szybkiego biegania bo nadmiernie obciążają układ krwionośny oraz te, które zwiększają ryzyko doznania urazów nóg -piłka nożna, koszykówka, siatkówka, narciarstwo, boks, podnoszenie ciężarów. Korzystnie na układ żylny wpływa za to pływanie w chłodnej wodzie, wycieczki rowerowe (ale nie wyścigi) i taniec.

Do lekarza

Osobom, które już zauważyły pierwsze objawy tworzenia się żylaków doradzamy wizytę u lekarza, który zaleci przyjmowanie leków wzmacniających żyły, stosowanie maści, kremów i żelów, noszenie leczniczych rajstop, podkolanówek czy pończoch,prawidłowe bandażowanie nóg i stosowanie regularnych masaży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska