Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie na dwóch poziomach

Materiały Partnera
Mieszkania dwupoziomowe i piętrowe domy jednorodzinne mają ciągle bardzo dużo zwolenników. Można je niebanalnie urządzić i przede wszystkim oddzielić poszczególne strefy, co bardzo ułatwia życie rodzinne.

Właściciele piętrowych domów i mieszkań często maja problem z dobrą i funkcjonalną aranżacją wnętrz. Trzeba ją bardzo starannie przemyśleć, bo każdy błąd bywa niezwykle kosztowny. Powodem największych rozterek jest umiejscowienie schodów. Do wyboru zostaje budowa typowej wewnętrznej klatki schodowej albo wkomponowanie schodów w przestrzeń. W dodatku trzeba pamiętać, że jeśli mieszkanie nie jest zbyt duże, schody zajmują sporą część powierzchni.

Klatka schodowa

Rozwiązanie to spotyka się najczęściej w domach jednorodzinnych, choć bywa także stosowane w większych mieszkaniach dwupoziomowych. Wejście na schody znajduje się w korytarzu, a same stopnie są obudowane zewnętrznymi ściankami. Podstawową wadą takie rozwiązania jest ograniczenie powierzchni użytkowej. Schody zajmują sporo miejsca, w dodatku nie jest możliwe wykorzystanie powierzchni pod nimi. Jednak wydzielenie klatki sprawia, że strefy dzienna i nocna są lepiej od siebie izolowane, także akustycznie. Nie ma także konieczności zachowania spójności w urządzaniu poziomów, ponieważ schody stanowią zupełnie integralną część. Klatka zapewnia także większą intymność dla mieszkańców – osoba schodząca w nocy do kuchni nie musi paradować w piżamie przed siedzącymi w salonie gośćmi. Salon można urządzić w dowolnym stylu i nie ma konieczności dostosowywania jego aranżacji do wyglądu schodów.

Jednak z powodów metrażowych klatka schodowa jest przeważnie dosyć wąska, co może znacznie utrudnić wniesienie mebli i większych przedmiotów na piętro.

Schody w salonie

Często w nowoczesnych wnętrzach dolny poziom stanowi jedną wielką przestrzeń – salon połączony z otwartą kuchnią. Wydzielona zostaje jedynie łazienka i ewentualnie mały korytarzyk tuż przy wejściu do lokalu. W takich aranżacjach schody umiejscowione są w strefie dziennej, najczęściej w salonie, czasem nieco w boku, ale i tak stanowią główną oś aranżacyjną. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności budowania klatki schodowej, która zmniejsza powierzchnię użytkową. Optycznie więc dolna część mieszkania wydaje się dużo większa. Schody pozwalają także uzyskać efekt spójności między piętrami, które łączą się w harmonijną całość. Znika także wrażenie izolacji domowników przebywających na różnych poziomach, a salon staje się strefa wspólną, integrującą całą rodzinę, co dla wielu osób jest bardzo ważne. Otwarta klatka schodowa ułatwia także wnoszenie dużych przedmiotów oraz mebli, ponieważ schody są przeważnie szersze (wyjątkiem są kręcone). Dobrze dobrane schody mogą także stać się jednym z głównych elementów dekoracyjnych, wokół których budowana jest cała koncepcja aranżacji.

Niestety, schody w pokoju dziennym mają także liczne wady. Przede wszystkim pozbawiają to pomieszczenie prywatnego charakteru i intymności. Członkowie rodziny chodzący między piętrami sprawiają, że niemożliwy jest odpoczynek lub drzemka w salonie. Wszelkie dźwięki dobiegające z salonu (głośniejsza rozmowa, muzyka) doskonale słychać także na wyższej kondygnacji. Zanika tym samym podział na strefy dzienną oraz cichą nocną. Głośniej nastawiony telewizor, goście siedzący do późnej nocy, a nawet włączona pralka czy zmywarka w kuchni mogą zakłócać spokój odpoczywającym na górze domownikom.

Schody w pokoju dziennym – główny element dekoracyjny

Jeśli pomimo tych wad schody w salonie wydają się najlepszym lub jedynym rozwiązaniem, najlepiej jest uczynić z nich oryginalny element dekoracyjny wnętrza. Najlepiej jest je zaplanować z boku pomieszczenia, tuż przy wejściu do pokoju (trzeba pamiętać, że to jednak mimo wszystko ciąg komunikacyjny), zamiast w centralnym punkcie pokoju. Dzięki temu uda się zachować choć częściowo integralność salonu. Z drugiej jednak strony dobrze zaprojektowane i wykonane schody mogą pomóc podzielić dolne piętro na przejrzyste strefy użytkowe.

Projektanci proponują, by zdecydować się na jedną z dwóch koncepcji: schody jako główny element dekoracyjny, który będzie przykuwał uwagę już od samych drzwi wejściowych – na przykład schody z drewna egzotycznego lub hartowanego szkła. To drogie rozwiązanie, ale niezwykle efektowne. Można także zdecydować się na wkomponowanie schodów w wystrój wnętrza i tak je zakomponować, że staną się częścią wnętrza i będą prawie niewidoczne.

Jak rozwiązać problemy ze schodami w pokoju dziennym

Czasami umieszczenie schodów w salonie to konieczność i nie ma możliwości budowy choćby najmniejszej klatki schodowej. By jak najbardziej odizolować strefę dzienną od nocnej dobrze jest schody odgrodzić od strefy dziennej wysokim meblem (może być regał z książkami) lub niską ścianką. Wygłuszą one nieco dźwięki dobiegające z salonu, dzięki temu nie trzeba będzie chodzić na palcach, gdy na górze śpią dzieci.

Czasami udaje się choć częściowo odizolować schody ścianką regipsową, która osłania dolne stopnie. Wówczas wejście na nie znajduje się jakby poza salonem, natomiast w pokoju widoczna jest jedynie ich górna część (tzw. schody z górnym biegiem). Domownicy nie muszą przechodzić przez salon w drodze po szklankę wody. Górny bieg schodów można także osłonić ścianką. Powstanie wówczas rodzaj wnęki, w której można postawić komodę lub szafkę.

Schodami można także podzielić mieszkanie na strefy użytkowe.

Przestrzeń pod schodami można także wykorzystać. To doskonałe miejsce na ustawienie biurka i regału na książki, powstanie dzięki temu mini gabinet. Innym sposobem aranżacji może być kącik wypoczynkowy wyłożony poduchami i z niskim stolikiem lub wygodnym fotelem do czytania. Pod schodami można także urządzić kącik do zabawy dla dzieci, dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko będzie miało własną przestrzeń i nie zagraci całego pokoju dziennego swoimi zabawkami. Pod schodami można także przechowywać rowery lub sprzęt sportowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska