MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZWZ Orlenu nie udzieliło absolutorium zarządowi z 2023 roku

OPRAC.:
PAP
PAP
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Zgodnie z porządkiem obrad, ZWZ Orlenu rozpatrzyć ma 11. imiennych projektów uchwał w sprawie absolutorium dla członków zarządu spółki, którzy zasiadali w nim w 2023 r.
Zgodnie z porządkiem obrad, ZWZ Orlenu rozpatrzyć ma 11. imiennych projektów uchwał w sprawie absolutorium dla członków zarządu spółki, którzy zasiadali w nim w 2023 r. Sylwia Dąbrowa/ Polska Press
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu, które obradowało we wtorek w Płocku nie udzieliło absolutorium 11 członkom zarządu pełniącym swe funkcje w 2023 r., w tym ówczesnemu prezesowi spółki Danielowi Obajtkowi.

Spis treści

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu ogłosiło we wtorek 30-dniową przerwę w obradach przed zajęciem się uchwałą o zmianach w Radzie Nadzorczej spółki. O przerwę wnioskował przedstawiciel Skarbu Państwa. ZWZ będzie kontynuowane 24 lipca. Wcześniej walne zgromadzenie zmieniło proponowaną kolejność uchwał, tak by uchwała o zmianach w RN miała być głosowana jako ostatnia przed zamknięciem obrad. Przed ogłoszeniem przerwy ZWZ Orlenu przyjęło też uchwałę ustalającą na dziesięciu liczbę członków Rady Nadzorczej. Odrzuciło jednak projekt uchwały o ustaleniu wysokości wynagrodzeń członków RN.

Wcześniej Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium 11 członkom zarządu pełniącym swe funkcje w 2023 r. Zgodnie z decyzją akcjonariuszy Orlenu, oprócz Daniela Obajtka, absolutorium nie otrzymali również: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Michał Róg, Jan Szewczak i Józef Węgrecki, a także Piotr Sabat, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak oraz Robert Perkowski.

90 proc. akcjonariuszy przeciwko udzieleniu absolutorium

W każdym z głosowań nad 11 członkami zarządu przeciwko udzieleniu absolutorium opowiedziało się ponad 90 proc. akcjonariuszy.

Głosowania nad absolutorium przeprowadzono osobno i imiennie. W każdym z projektów uchwał widniał zapis, że ZWZ nie udziela absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 zarówno w przypadku członków zarządu, jak i rady nadzorczej Orlenu, którzy sprawowali funkcje w okresie.

"Negatywny wpływ decyzji"

„W przypadku Orlen analiza działalności spółki w roku 2023 prowadzi do wniosku o braku przesłanek do udzielenia absolutorium dla członków zarządu i członków rady nadzorczej Orlen” - brzmi uzasadnienie do projektów uchwał, które ostatecznie przyjęło wtorkowe ZWZ. Takie stanowisko - jak wyjaśniono w dokumencie - jest spowodowane „negatywnym wpływem decyzji podejmowanych przez członków organów pełniących funkcje w 2023 r. na wyniki finansowe i działalność operacyjną spółki

Zdecydowano też o wysokości dywidendy

W uchwale przyjętej przez akcjonariuszy Orlenu ustalono również, że z zysku za 2023 r. w wysokości 21 mld 215 mln 917 tys. 147,93 zł na wypłatę dywidendy przeznaczone zostaną 4 mld 817 mln 909 tys. 503,35 zł, co oznacza 4,15 zł na jedną akcję, natomiast pozostałe 16 mld 398 mln 7 tys., 644,58 zł powiększy kapitał zapasowy spółki.

Jednocześnie ZWZ Orlenu postanowiło, także zgodnie z rekomendacją zarządu, iż dniem dywidendy będzie 20 września 2024 r., a 20 grudnia 2024 r. terminem jej wypłaty.

W uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie podziału zysku za 2023 r. i wysokości dywidendy Orlenu podkreślono, że biorąc pod uwagę wyniki koncernu za rok 2023 oraz jego stabilną sytuację płynnościową i finansową "zabezpieczoną dodatkowo dostępnymi liniami finansowania", zarząd spółki "rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2023 r. w wysokości 4,15 zł na jedną akcję".

Podczas wtorkowych obrad ZWZ Orlenu, akcjonariusze zdecydowali również, co także proponował zarząd, aby niepodzielony zysk z lat ubiegłych w wysokości 12 mld 466 mln 697 tys. 131,73 zł przeznaczyć na kapitał zapasowy spółki.

Z danych publikowanych ostatnio przez Orlen wynika, że Skarb Państwa posiada tam 49,9 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 5,76 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 44,34 proc. akcji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZWZ Orlenu nie udzieliło absolutorium zarządowi z 2023 roku - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska