Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie z podatku od nieruchomości we Wrocławiu? Sprawdź, co musisz zrobić

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Radni namawiają do zakładania zielonych ścian i dachów we Wrocławiu. Obiecują wtedy zwolnienia z podatku od nieruchomości
Radni namawiają do zakładania zielonych ścian i dachów we Wrocławiu. Obiecują wtedy zwolnienia z podatku od nieruchomości pixabay / zdjęcie ilustracyjne
"Zielone dachy" to specjalne pokrycie dachowe budynków, na których można uprawiać rośliny. Wrocławscy radni przedłużyli uchwałę mówiącą o zwolnieniu z podatku od nieruchomości, gdzie znajdują się "zielone dachy", a na ścianach zainstalowane są ogrody wertykalne. Zobacz jakie warunki musisz spełniać, aby nie płacić podatku za swoje mieszkanie lub dom.

Kryteria zwolnienia z podatku od nieruchomości we Wrocławiu. Jak to działa?

Dla zielonych dachów wykonanych na budynku nie wyższym niż pięć kondygnacji obowiązują następujące zasady:

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni odpowiadającej 50-80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są zwolnione proporcjonalnej wielkości;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni przekraczającej 80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są w 100 proc. zwolnione z podatku od nieruchomości.

Co to oznacza w praktyce? Przykład: Na dachu o powierzchni 100 mkw., w bloku nie wyższym niż pięć kondygnacji, mieszkańcy instalują "zielony dach" o powierzchni 75 mkw. Są wtedy zwolnieni z podatku od nieruchomości o 3/4. Mając więc mieszkanie w takim bloku o powierzchni 44 mkw., płacimy podatek od nieruchomości za mieszkanie wielkości 11 mkw.

Natomiast jeżeli na dachu o powierzchni 100 mkw. zainstalujemy "zielony dach" o powierzchni 85 mkw., nie płacimy podatku za nasze mieszkanie. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku domów jednorodzinnych.

Nieco inaczej jest w przypadku budynku wyższego niż 5 kondygnacji. Obowiązują tam następujące zasady:

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni odpowiadającej 50-80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są zwolnione w proporcji odpowiadającej połowie stosunku powierzchni zielonego dachu do powierzchni całego dachu;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni przekraczającej 80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są w 50 proc. zwolnione z podatku od nieruchomości.

Zwolnienia w przypadku budynku wyższego niż 5 kondygnacji są więc o połowę mniejsze.

Nie tylko zielone dachy. Do zwolnienia z podatku wliczają się też ogrody wertykalne

Uchwała przewiduje zwolnienie dla nieruchomości, na których wykonano zielony dach, ale też na których zainstalowano ogrody wertykalne na zewnętrznych ścianach. Zielony dach musi być długoletni. Zgodnie z definicją zawartą w uchwale, muszą porastać go rośliny wieloletnie, na dostosowanym, wielowarstwowym pokryciu dachowym, umożliwiającym ich wielosezonową wegetację. Natomiast ogrody wertykalne (zielone ściany) to instalacje obsadzone roślinami wieloletnimi, które muszą być zasadzone na odpowiednim podłożu, dzięki któremu będą funkcjonowały przez wiele lat.

- Dla obu tych instalacji zwolnienie obliczane jest w odmienny sposób, dlatego w przypadku jednoczesnego wykonania zielonego dachu i ogrodu wertykalnego podatnik otrzymuje dwa zwolnienia: osobno za zielony dach, osobno za ogród wertykalny. W praktyce może to oznaczać zwolnienie całej nieruchomości z podatku, jeżeli wykonane instalacje mają określone parametry - tłumaczy Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Dla ogrodów wertykalnych, zwolnienie zależy od powierzchni instalacji:

  • zwolnienie 20 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni do 30 mkw.;
  • zwolnienie 25 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni 30-45 mkw.;
  • zwolnienie 50 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni przekraczającej 45 mkw.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości we Wrocławiu. Gdzie to załatwić?

Projektowaniem i instalowaniem zielonych dachów i ścian najczęściej zajmują się profesjonalne firmy. Możliwości zwolnienia z podatku podlega nieruchomość z już zrealizowaną zieloną ścianą lub dachem i jeżeli wszystkie warunki są spełnione, podatnik dopiero wtedy otrzymuje prawo do zwolnienia. Zwolnienie z podatku można załatwić w Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Kotlarskiej 41. Uchwała nie przewiduje składania wniosków, niezbędne jest natomiast złożenie korekty informacji o podatku od nieruchomości (IN-1).

W okresie zwolnienia nieruchomości od podatku mogą być przeprowadzane kontrole budynku, stwierdzające czy aby na pewno jest to projekt długoletni. Do zielonych dachów i ogrodów wertykalnych kwalifikują się tylko rośliny wieloletnie, nie dotyczy to sadzenia np. warzyw. Również pasieki na dachach nie spełniają tego warunku.

Miasto nie dofinansowuje projektowania ani realizacji. Koszt zakładania zielonych dachów lub ścian w całości muszą pokryć mieszkańcy lub przedsiębiorcy.

- Zachętą do zazieleniania budynków jest możliwość całkowitego lub częściowego ich zwolnienia z podatku od nieruchomości aż do końca 2027 roku. Przeciętna powierzchnia mieszkania we Wrocławiu wynosi ok. 65 mkw. (dane Głównego Urzędu Statystycznego we Wrocławiu). W związku z tym, przy ww. stawce podatek wynosi około 55 złotych - dodaje Marcin Obłoza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska