Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS radzi naszym czytelnikom

Redakcja
Odpowiedzi na pytania przygotowuje Emilia Nowakowska, rzeczniczka prasowa legnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O to zapytaliście ją w tym tygodniu:

Jak można wyjechać z ZUS do sanatorium? Ciężko zachorowałem i chcę podreperować swoje zdrowie. Ile się czeka na wyjazd i do jakiego uzdrowiska mam szansę pojechać? Marek
Osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, w rezultacie czego mogą być zmuszone do porzucenia aktywności zawodowej, mają możliwość poprawy swojego stanu zdrowia dzięki programowi rehabilitacji leczniczej ZUS. Jest on skierowany jest do określonej grupy osób: podlegającym ubezpieczeniom społecznym w ZUS, którzy są zagrożeni utratą zdolności do pracy z powodu choroby, jak również do rencistów rokujących odzyskanie zdolności do pracy. Z możliwości tej nie skorzystają jednak już emeryci.
Rehabilitacja lecznicza, która jest w pełni finansowana przez ZUS, realizowana jest w następujących profilach: choroby układu krążenia, narządu ruchu, układu oddechowego, schorzenia psychosomatyczne, schorzenia onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego, schorzenia narządu głosu. ZUS, który nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, prowadzi rehabilitację leczniczą na podstawie umów zawieranych z różnymi ośrodkami na terenie całego kraju. Rehabilitacja w takim ośrodku, w systemie stacjonarnym, standardowo trwa 24 dni i w określonych przypadkach czas jej trwania może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS. Istnieje również możliwość odbycia rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym w tych ośrodkach rehabilitacyjnych w kraju, z którymi Zakład zawiera umowę na realizację tego typu usług (w przypadku legnickiego Oddziału ZUS nie ma możliwości rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym, rehabilitacja realizowana jest wyłącznie w trybie stacjonarnym w ośrodku rehabilitacyjnym).

Jak starać się o rehabilitację? Przede wszystkim poprzez kontakt z lekarzem prowadzącym nasze leczenie. Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS może wystawić bowiem każdy lekarz prowadzący leczenie, zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista. Lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację na dowolnym formularzu, ważne aby znalazły się tam: imię i nazwisko pacjenta, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinia, czy po przeprowadzeniu rehabilitacji istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy. Wypełniony wniosek należy złożyć w najbliższej jednostce ZUS w sali obsługi klientów, a po spełnieniu warunków, ubezpieczony zostaje skierowany do lekarza orzecznika, w celu wydania orzeczenia o celowości rehabilitacji leczniczej. Podstawą wystawienia ubezpieczonemu lub renciście skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego zawsze jest bowiem orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, wydawane bezpośrednio przez lekarza orzecznika ZUS, który zajmuje się kwalifikacją składanych do Zakładu wniosków. Co ważne, osoba skierowana przez ZUS na rehabilitację leczniczą nie ponosi żadnych kosztów z tego tytułu. Koszty samej rehabilitacji, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu tam i z powrotem ponosi ZUS. Legnicki Oddział zwykle kieruje ubezpieczonych do ośrodków rehabilitacyjnych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania, głównie do ośrodków w Kotlinie Jeleniogórskiej i Kotlinie Kłodzkiej. Czas oczekiwania na wyjazd na rehabilitację wynosi obecnie od 2 do 5 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska