Zrobiła przekręt na 1,5 miliona złotych w handlu olejem rzepakowym

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko kobiecie oskarżonej o udział w grupie wyłudzającej VAT i piorącej brudne pieniądze.
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko kobiecie oskarżonej o udział w grupie wyłudzającej VAT i piorącej brudne pieniądze. Gazeta Wrocławska
Udostępnij:
Wrocławska prokuratura oskarżyła członkinię grupy wyłudzającej podatek VAT i piorącej brudne pieniądze.

Okazuje się, że nie tylko paliwo, złoto czy materiały budowlane, ale też olej rzepakowy jest towarem dzięki, któremu przestępcy wyłudzają VAT. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko kobiecie oskarżonej o udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa karne i skarbowe. Oskarżonej zarzucono też pranie brudnych pieniędzy oraz wprowadzenie do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT. W ten sposób uszczupliła wpływy Skarbu Państwa o prawie 1, 5 miliona złotych.

Jak poinformowała nas prokurator Katarzyna Bylicka, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżona działała w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu dokonywanie przestępstw oraz przestępstw skarbowych związanych z fikcyjnym, karuzelowym obrotem różnymi towarami, będąc prezesem jednej ze spółek, którą w tym celu założyła i była jej jedynym udziałowcem.

Jak działała oskarżona i jej firma?

Przedmiotem działalności założonej przez oskarżoną spółki była m.in. działalność przedstawicieli zajmujących się sprzedażą płodów rolnych, zwierząt, surowców dla przemysłu tekstylnego, półproduktów, paliw, rud, metali i chemikaliów przemysłowych.

"Proceder polegał na fikcyjnym wprowadzaniu do obrotu na terenie kraju i za granicą - za pośrednictwem zorganizowanej sieci firm tzw. „słupów” - towaru w postaci oleju rzepakowego, czemu towarzyszyło wystawianie nierzetelnych faktur VAT" - wyjaśnia Katarzyna Bylicka.

W mechanizmie karuzelowym spółka ta miała za zadanie wydłużyć fakturowy obieg towaru w celu utrudnienia wykrycia prowadzonego procederu. Nie prowadziła rzeczywistej działalności gospodarczej. Rolą jej było jedynie wprowadzenie do obrotu nierzetelnych faktur VAT, dokumentujących pozorną sprzedaż oleju rzepakowego z wykazanym podatkiem od towarów i usług, co umożliwiało bezpodstawne odliczenie podatku naliczonego na dalszych etapach obrotu.

To nie pierwszy akt oskarżenia w sprawie fikcyjnego handlu olejem rzepakowym

Przypomnijmy, w listopadzie 2021 roku do Sądu Okręgowego we Wrocławiu trafił akt oskarżenia Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, przeciwko osobie oskarżonej o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i skarbowych. Oskarżonemu zarzucono nadto wprowadzenie do obrotu nierzetelnych faktur VAT w celu uszczuplenia należności Skarbu Państwa w kwocie nie mniejszej niż 828 tysięcy złotych i pranie brudnych pieniędzy.

W tym przypadku, założona przez oskarżonego spółka pełniła rolę „znikającego podatnika”. Nie mając siedziby, pracowników ani zaplecza technicznego, wprowadzała do obrotu faktury VAT dokumentujące pozorną sprzedaż oleju rzepakowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A co w przypadku kiedy instruktor narciarstwa jednego dnia zakłada firmę, a drugiego podpisuje milionowy kontrakt z rządem PiSu? A że prywatnie uczy szumowskiego to nieważne jest. O tym źle wspominać.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie