Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żółty pył na samochodach, chodnikach i balkonach. Pokrywa całe miasta, skąd się wziął?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Mieszkańcy, którzy niedawno odwiedzili myjnię samochodową, będą musieli zrobić to ponownie.
Mieszkańcy, którzy niedawno odwiedzili myjnię samochodową, będą musieli zrobić to ponownie. Czytelnik
Od kilku dni na drogach, balkonach, oknach i samochodach zalega żółty pył, o którego pochodzenie dopytują się mieszkańcy Wrocławia. Czy to piasek z Sahary? To pyłki z kwitnącego rzepaku, sosny a może brzozy? Czy alergicy mają się czego obawiać? Wyjaśniamy poniżej.

Tajemniczy pył we Wrocławiu. Skąd pochodzi?

Mieszkańcy Wrocławia nie kryją zaciekawienia obecnością żółtego pyłu. Osiadł wszędzie, gdzie było to możliwe: na oknach, elewacjach budynków, chodnikach, karoseriach samochodów, rowerach i hulajnogach. "Znowu trzeba będzie myć tarasy i okna", "To z Afryki", "To Sahara i pyłki drzew", "To rzepak", "Sosna i brzoza" – komentują internauci.

- To pyłek roślinny, a dokładnie - nagozalążkowej sosny pospolitej, która właśnie zaczęła kwitnąć. Jednocześnie kwitną inne gatunki sosen, które uprawiamy w ogrodach, chociażby: sosna czarna, sosna żółta czy sosna Jeffreya - wyjaśnia prof. Przemysław Bąbelewski, dendrolog z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Skąd wzięła się tak duża ilość pyłku we Wrocławiu?
Jak tłumaczy prof. Bąbelewski, sosna pospolita jest gatunkiem bardzo popularnym na Dolnym Śląsku, zwłaszcza w okolicy Milicza, Trzebnicy i Twardogóry.

- Mamy tam olbrzymie powierzchnie lasów przede wszystkim sosnowych, ale też mieszanych. Sosna jest gatunkiem jednopiennym, ale rozdzielnopłciowym tzn. ma kwiaty męskie i żeńskie. Jest także wiatropylna. Kwiaty męskie wydzielają duże ilości pyłku, który unosi się w powietrzu i jest przenoszony przez wiatr. Kiedy wieje, zwłaszcza z zachodu, pyłek się przemieszcza z lasów do miast i osiada w rożnych miejscach - tłumaczy dendrolog.

Czy pyłek sosny jest niebezpieczny dla alergików?

- Pyłek sam w sobie nie jest szkodliwy. O ile mi wiadomo, są pojedyncze osoby uczulone na pyłek sosny. Więcej jest alergii na kwitnienie leszczyny czy brzozy - tłumaczy prof. Bąbelewski.

Sosna będzie kwitła do początku czerwca.

Czy możliwe, że jest to także pył znad Sahary?

Wśród mieszkańców Wrocławia pojawiły się opinie, że zalegający we Wrocławiu pył pochodzi z największej pustyni na świecie - Sahary. Czy to możliwe?

- Jest to przede wszystkim pyłek roślin. Ale może w nim być marginalna domieszka pyłu znad Sahary. Śladowe jego ilości dotarły nad Polskę południowo-zachodnią oraz południową we wtorek (23 maja) - mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska