18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zobaczcie, jakie premie zainkasowali prezesi spółek miejskich

Magdalena Kozioł
Prezesi spółek miejskich dostali spore premie
Prezesi spółek miejskich dostali spore premie Maciej Jeziorek / Polskapresse
Ponad 73 tys. zł wpłynie na konto Pawła Rychela, prezesa spółki Wrocławskie Inwestycje, zaś prawie 58 tys. zł Moniki Tendaj - Bielawskiej, prezesa spółki Wrocławskie Mieszkania.

Te pieniądze to roczne nagrody, jakie szefom spółek przyznają rady nadzorcze. I właśnie to zrobiły. Nie ujawniły oficjalnie kwot. Nie zrobił tego też wrocławski magistrat, informując jedynie, że stanowią one trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego w 2012 roku .

Prezes Rychel w WI zarabia miesięcznie ponad 24 tys. zł, zaś Tendaj - Bielawska w WM - ponad 19 tys. zł. Za co oboje otrzymali te premie - nie wiadomo. W piątek urzędnicy nie ujawnili uzasadniania. - W każdym przypadku przyznanie nagrody rozpatrywane jest indywidualnie - tłumaczy ogólnikowo Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego magistratu dodając, że rady nadzorcze pozytywnie oceniły pracę obu prezesów.

Czy chodzi o inwestycje przeprowadzone na Euro przez Pawła Rychela? A może o budowę Narodowego Forum Muzyki? Czy Monika Tendaj - Bielawską nagrodzono za przejęcie od Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej hali Grafit przy ul. Namysłowskiej, w której wciąż nie wiadomo co będzie? Te pytania pozostają bez odpowiedzi.

Nagrody, zwłaszcza ta dla prezesa WI zadziwią pewnie niejednego mieszkańca Wrocławia. W 2012 r. zarobił on łącznie 477 tys. zł ...na trzech etatach: w WI, w stadionowej spółce Wrocław 2012, a także w zoo. Pieniądze dla prezesów miejskich spółek już się posypały na początku lipca. Wtedy Krzysztof Hołub zarządzający aquaparkiem otrzymał prawie 36 tys. zł nagrody, zaś niemal 40 tys. zł Zdzisław Olejczyk kierujący Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.

Spółek, w których miasto Wrocław ma większość udziałów jest jeszcze 12, z udziałem mniejszościowym - 4.

Wrocławscy szefowie miejskich spółek na dodatkowe pieniądze mogą liczyć w zasadzie rok w rok. W 2012 r. nagrody za 2011 r. o łącznej kwocie ponad 170 tys. zł zgarnęło sześciu prezesów: Bartłomiej Andrusiewicz kierujący wówczas Halą Ludową, Dariusz Kuś, szefujący spółce Port Lotniczy, Zdzisław Olejczyk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Maciej Chorowski, były prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego, Dariusz Ostrowski z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Marek Moszczyński z Dolmedu.

Renata Granowska, przewodnicząca klubu Platformy Obywatelskiej we wrocławskiej radzie miejskiej uważa, że prezesi nagrody dostają bez wzgędu na to czy pracują źle czy dobrze.

- Za każdą dobrze wykonaną pracę może być przyznana premia roczna. Jednak mechanizm jej przyznawania powinien być czytelny, tak w kwestii jej wysokości jak i określonych celów, które w przypadku zrealizowania, pozwalają na przyznanie premii - mówi niezależny wrocławski radny Leszek Cybulski.

Zwraca on uwagę, że we Wrocławiu występuje "celowo kontrolowany chaos", albo podejmowane są przemyślane działania, które umożliwiają przyznawanie premii np. w zarządach miejskich spółek bez podawania mieszkańcom miasta uzasadnienia wypłaty premii.

Tak jest w przypadku nagród dla szefów Wrocławskich Mieszkań i Wrocławskich Inwestycji. Miesiąc temu ratusz podał za co premie dostali prezesi: MPWiK Zdzisław Olejczyk i Aquaparku Krzysztof Hołub. Mieli dobre wyniki ekonomiczne. Aquapark rok 2012 zakończył z zyskiem netto w wysokości niemal 7,5 mln zł. - W porównaniu z rokiem poprzednim, nastąpiła poprawa sytuacji finansowej spółki - mówił wówczas Arkadiusz Filipowski, rzecznik magistratu. - Z uwagi na dodatni wynik finansowy, znacznej poprawie uległy także wszystkie wskaźniki rentowności.

Zdzisław Olejczyk tak kierował MPWiK w ubiegłym roku, że firma wypracowała ponad 14 mln zł zysku netto oraz zrealizowała szereg zadań inwestycyjnych, w tym największe zadanie realizowane przez MPWiK - "Rozbudowę i Modernizację Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków".

Nie jest tajemnicą, kto nagrody dla prezesów przyznaje. W radach nadzorczych miejskich spółek w większości zasiadają urzędnicy: w RN Wrocławskich Inwestycji wiceprezydent Maciej Bluj, w Hali Ludowej - szefem RN jest skarbnik miasta Marcin Urban, w Towarzystwie Budownictwa Społecznego - Regina Danek, dyrektor wydziału nabywania i sprzedaży nieruchomości we Wrocławskim Urzędzie Miejskim i Jarosław Broda - dyrektor wydziału kultury .

Dyskusja o premiach dla wysokich wrocławskich urzędników wróciła po wypowiedzi sekretarza miasta Włodzimierza Patalasa: - Dajmy jakąś swobodę Radzie Miejskiej, żeby po skwitowaniu roku budżetowego mogła chociaż przyznać nagrodę dla prezydenta tak, jak to jest w spółkach.

Zarobki prezydenta Rafała Dutkiewicza są ograniczone tzw. ustawą kominową i więcej od niego zarabiają jego zastępcy. Także sekretarz Włodzimierz Patalas.

Sekretarz w swoich oświadczeniu majątkowym za 2012 r. wpisał, że z umowy o pracę we wrocławskim magistracie otrzymał ponad 215 tys. zł., za zasiadanie w radach nadzorczych Śląska Wrocław i MPWiK - ponad 80 tys. zł. Z umów zleceń na jego konto wpłynęło ponad 20 tys. zł, co daje ponad 315 tys. zł.

Rafał Dutkiewicz ubiegły rok zamknął kwotą 160 tys. zł.

Rady nadzorcze wrocławskich spółek bacznie obserwują tegoroczną działalność prezesów. Nie wiadomo, czy nie pominą wpadki prezes Wrocławskich Mieszkań Moniki Tendaj-Bielawskiej.

Kilka tygodni temu kierowana przez nią spółka Wrocławskie Mieszkania zasłynęła tym, że do 3700 dzierżawców przydomowych ogródków wysłała faktury VAT z kwotą 28 zł za odpady zielone. To była druga opłata, niezależna od obowiązkowo wpłacanej przez mieszkańców na konto spółki Ekosystem. Urzędnicy się z tego wycofali, ale prezes WM wciąż nie zdradziła, ile pieniędzy wydała na korespondencję z mieszkańcami. Korespondencję podwójną, bo informację o fakturach, trzeba było sprostować.

A czy rada nadzorcza Wrocławskich Inwestycji zauważy kłopoty przy budowie Narodowego Forum Muzyki? Choć inwestycji jeszcze nie podliczono, jest niemal pewne, że będzie droższa niż pierwotnie zakładano.

Flesz: Firmy w dużych tarapatach z powodu epidemii

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 68

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

a
aistajn

Jak to możliwe?
-miasto ma kredyty, milionowe dlugi , a tu piszą że spolki corki sa dochodowe.....

G
Gość

We Wrocławiu pod rządami Dutkiewicza nepotyzm i kolesiostwo kwitnie. Obsadza się stanowiska kolesiami przecież to nie problem że nic nie potrafią albo są swoi. Wszelkiego typu konkursy na stanowiska to tylko fikcja, przecież musi wygrać koleś Dutkiewicza, może być sąsiad. Kolesiom należą się godziwe nagrody za wsparcie i ogłupianie Wrocławian na łamach lokalnej prasy. Pora powiedzieć Panu Dutkiewiczowi basta. Mieszkańcy Wrocławia jedyny sposób na przerwanie tego kolesiostwa to zagłosowanie przeciw Dutkiewiczowi. Należ przestrzegać zasady że jedna kadencja to i tak długo. Odpowiedzialność za działania to ok. trzy lata do tyłu, dlatego jedna kadencja na stanowisku Prezydenta Wrocławia wystarczy. Poprzednicy obecnego Prezydenta też nie odpowiadali pomimo popełnienia ewidentnych "błędów" np.powodzi 1997r. Mieszkańcy Wrocławia trzeba zacząć myśleć samodzielnie i nie dać się otumaniać miejskim notablom.

o
obserwator

Pewnie niewiele. Nie wiem jak chłop przeżyje do pierwszego....?

b
b

chłopak,gadasz od rzeczy. Tak - po stokroć zdrowsza jest sytuacja gdy nawet nowa władza osiądzie koryto bo przynajmniej przez jakiś czas nie robi tego tak bezczelnie jak stara zasiedziała mafia, która z kazdymmiesiącemsię degeneruje i zapomina komu służy i ktoją wybrał. Nowi przynajmniej na początku sie starają i wnosza świezy powiew

N
NP

BZDETY PISZESZ GOSICU NOWA PRAWICA CHCE BOGATY KRAJ JEDZ DO SZJACARII TO SIE NAUCZYSZ MYSLEC I ZYC! WOLNY RYNEK ASE!!!!!! MOWI CI TO COS! KULTURA DEBILIW POSLCE NIE WYMAGA INTEREPRETACJI! POSLAK TO JZU BANRUT ZUPELNY!!!

R
Realista

W innych miastach oraz spółkach Skarbu Państwa nagród nie dają populisto,co??

b
b

Jeżeli - nie daj Boże - ten ignorant i megaloman zostałby wybrany na IV kadencję puszczą mu wszystkie hamulce i będzie regularne, oficjalne okradanie nas wszystkich w imię niekrytego pasienia się sitwy jego kolezków-nierobów

P
Polak

Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie , od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!! niech każdy prawdziwy Polak wklei to raz pod jakimś artykułem.

w
wieszcz

Myślę, że jak Dutkiewicz zostanie prezydentem Wrocławia na IV kadencję, o co przy głupocie wrocławian nie tak trudno, to na stanowiskach prezesów spółek wprowadzi parytety. Dzięki temu prezesi nie tylko będą dorabiać u siebie na wzajem (w radach nadzorczych itp.) ale jeszcze będą mogli się pobierać między sobą by wszystko zostawało w rodzinie. Wtedy też stanowiska w spółkach będą mogły być dziedziczne.

I
ILE

A tak na marginesie dostał premi prezes MPK - PYTAMY ILE ?

N
Nibytak

Nic nie rozumiesz! Wiadomo, że każdy by się ciszył z takiej premii, ALE ta premia, te stołki są nie dla każdego! Są dla kolesi, rodzinki, znajomych itp. po układach... I to wkurza najbardziej!!

x
x

Przecież to totalny palant osadzony tyłkiem na 4 stołkach za 350 tysiecy rocznie i jeszcze premia, masakra. Wszystkie spółeczki w jakich ten pan zasiada to popis nieudacznictwa Dutkiewiczowskiego i defraudowania kasy - prokurent we Wrocław 2012 - wiadomo, Wrocławskie Inwestycje - wiadomo, że oni sracza z desekniepotrafią wybudować nawet....

G
Gość

...gdyby dostał się do koryta, to postępowałby tak samo. No bo to taki dziki parakatolicki kraj!!!

R
Rychu

Ludu pracujący Wroclawia !
Do roboty ! Nie biadolić !

Chcieliście solidaruchów no to ich macie
Skumbrie w tomacie !

z
zdziwiona

czy ty jakiś tam byrycynie zarobisz w ciągu roku tyle kasy ile ta pani dostała nagrody?jakoś mi się nie wydaje...a za dobrą pracę pewnie ci pracodawca rzuci ze trzy tysiące na rok

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3