Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak zagłosować poza miejscem zamieszkania. Masz mało czasu!

Andrzej Zwoliński
Wideo
od 16 lat
Jak zagłosować w październikowych wyborach parlamentarnych we Wrocławiu, jeśli nie jesteśmy zameldowani w mieście? To najwyższa pora, by postarać się o dopisanie do spisu wyborców lub o zaświadczenie o prawie do głosowania poza domem. Podpowiadamy, gdzie trzeba się zgłosić i jakie formalności wypełnić.

Zacznijmy od przypomnienia, kto ma prawo głosu 13 października. Prawo udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Głosując trzeba okazać dowód tożsamości.

Każdy z nas jest wpisywany tylko do jednego spisu wyborców. Na przykład osoby zameldowane na stałe we Wrocławiu, które nie zostały wpisane na swój wniosek do stałego rejestru wyborców w innej gminie, czy za granicą oraz wyborcy wpisani do rejestru wyborców we Wrocławiu na swój wniosek, zostaną wpisani do spisu wyborców sporządzonego dla obwodu głosowania właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i tylko tam będą mogli oddać głos.

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Co z wyjeżdżającymi z Wrocławia albo na przykład ze studentami spoza miasta?

Każdy może głosować w miejscu w którym będzie przebywał czasowo, na przykład wyjedzie na weekend z Wrocławia w góry, za granicę lub studiuje w stolicy Dolnego Śląska i nie zamierza w tym czasie z niego wyjeżdżać. Może to zrobić po dopisaniu do spisu wyborców w wybranym obwodzie. Do 8 października jest jeszcze czas na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Natomiast 10 października mija termin zgłaszania przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą, a także zgłaszanie przez przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.

We wniosku podaje się, jakich wyborów dokument dotyczy oraz:
*nazwisko i imię (imiona),
*imię ojca,
*datę urodzenia,
*numer PESEL,
*adres stałego zamieszkania (tj. adres zameldowania na pobyt stały a w przypadku jego braku ostatni adres zameldowania na pobyt stały lub adres pod, którym wyborca jest ujęty w stałym rejestrze wyborców),
*adres, pod którym wyborca czasowo przebywa we Wrocławiu.

We Wrocławiu wniosek składa się w Urzędzie Miejskim najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 8 października. Można to zrobić w Wydziale Obywatelskim, dziale Ewidencji Ludności – Rejestrze Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, w pokojach 221, 222, 223 w godzinach od 7.45 do 15.45. Wyborca dopisany do spisu wyborców na własny wniosek, zostanie skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca, który zamierza wyjechać przed dniem wyborów, może postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składają wyborcy, którzy będą ujęci w spisie wyborców we Wrocławiu, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do 11 października. Wniosek może być złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę. W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL oraz dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.

We Wrocławiu wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w Wydziale Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności - Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach od 7.45 do 15.45.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców we Wrocławiu. Należy uważać, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. Niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani też wzięcie udziału w głosowaniu w miejscu zamieszkania.

Głosowanie w szpitalach, domach pomocy, zakładach karnych i aresztach

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli tam głosować. Dyrektor takiej jednostki powinien powiadomić osoby tam przebywające o umieszczeniu ich w spisie wyborców. Wpisani do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Osoby, które pojawią się tam w dniu wyborów, będą mogły w głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.

Głosowanie w kraju, wyborców stale zamieszkałych za granicą

Wyborcy stale mieszkający za granicą, który będą przebywać w Polsce w dniu wyborów, w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów tj. do 8 października, pisemny wniosek o wpisanie do spisu wyborców w miejscu czasowego pobytu we Wrocławiu.

We wniosku podaje się, jakich wyborów wniosek dotyczy oraz:
*nazwisko i imię (imiona),
*imię ojca,
*datę urodzenia,
*numer PESEL,
*adres stałego zamieszkania (tj. adres zameldowania na pobyt stały a w przypadku jego braku ostatni adres zameldowania na pobyt stały lub adres pod, którym wyborca jest ujęty w stałym rejestrze wyborców),
*adres, pod którym wyborca czasowo przebywa we Wrocławiu.

We Wrocławiu wnioski te składa się w Urzędzie Miejskim w Działach Ewidencji Ludności - Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach od 7.45 do 15.45.

Wyborca stale zamieszkały za granicą może również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek wpisany do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.

Dopisywanie wyborców do spisów w dniu wyborów

W dniu wyborów, czyli 13 października, obwodowe komisje wyborcze dopiszą do spisu wyborców jedynie tych, którzy:
*przedłożą zaświadczenie o prawie do głosowania,
*zostali pominięci w spisie, jeżeli udokumentują, że stale zamieszkują na terenie danego obwodu głosowania, a Urząd Miejski Wrocławia potwierdzi, że nie otrzymał zawiadomienia o utracie przez nich prawa wybierania lub o wpisaniu do spisu wyborców w innym obwodzie,
*zostali skreśleni ze spisu dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentują, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów,
*chcą głosować w obwodzie utworzonym w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.

Sprawdzanie, czy jest się ujętym w spisie wyborców

Ci, którzy się niedawno przeprowadzili lub wyjechałeś ze swojej miejscowości, zmienili adres zamieszkania albo zameldowania, mogą się upewnić, że zostali wpisani do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkają. Jeśli ich nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, nie będą mogli głosować.

Jeszcze tylko do 7 października każdy wyborca może sprawdzić w Urzędzie Miejskim Wrocławia czy został uwzględniony w spisie wyborców. Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek wyborcy zawierający dane osobowe umożliwiające odnalezienie wyborcy w spisie tj. imię (imiona), nazwisko oraz adres zamieszkania. Udostępnienie spisu wyborców wymaga osobistego stawienia się wyborcy w Urzędzie.

Na kogo głosować?

We Wrocławiu wnioski o udostępnienie spisu wyborców można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczącym się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach od 7.45 do 15.45 oraz w Centrach Obsługi Mieszkańca:
*Nr I przy ul. G. Zapolskiej 4 w godzinach od 8:00 do 17:15,
*Nr II przy pl. Nowy Targ 1-8 w godzinach od 8:00 do 17:15,
*Nr IV przy al. M. Kromera 44 w godzinach od 8:00 do 15:15.

13 października od 7.00 do 21.00, informacje na temat wymogów formalnych dotyczących głosowania (np. zameldowania, dopisywania do spisów osób uprawnionych) oraz o granicach i siedzibach obwodów, będę udzielane przez pracowników Miejskich Działów Ewidencji Ludności. Telefony mają być podane w przeddzień głosowania.

Czy wynik wyborów będzie zaskakujący?

  1. 54.19%
  2. 38.98%
  3. 6.83%

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska