Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak powstała Sierra Gorda

Ryszard Żabiński
Zobacz jak powstała Sierra GordaKopalnię w Chile otwarto 1 października 2014 r., dwa miesiące po uruchomieniu w zakładzie górniczym produkcji koncentratu miedzi.
Zobacz jak powstała Sierra GordaKopalnię w Chile otwarto 1 października 2014 r., dwa miesiące po uruchomieniu w zakładzie górniczym produkcji koncentratu miedzi. Fot, Piotr Krzyżanowski
W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej, 4 listopada zaplanowano wernisaż wystawy poświęconej Ignacemu Domeyce oraz kopalni Sierra Gorda w Chile. Jest to czwarty pod względem wielkości projekt górniczy na świecie i największa inwestycja KGHM Polska Miedź.Organizatorzy zapraszają na wybrzeże Wyspiańskiego 27 (bud. A-1, hol) od godz. 16.30. Wstęp wolny. Ekspozycję będzie można oglądać do 14 listopada w gmachu głównym PWr, a od 17 listopada do 7 grudnia w politechnicznym gmachu Geocentrum (ul. Na Grobli 15).

Kopalnię w Chile otwarto 1 października 2014 r., dwa miesiące po uruchomieniu w zakładzie górniczym produkcji koncentratu miedzi. Działalność kopalni, która należy do KGHM Polska Miedź i japońskiej firmy Sumitomo, ma mieć istotny wpływ na globalny rynek miedzi i molibdenu. Docelowo zakład produkować będzie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota rocznie.

Na wystawie w Politechnice będzie można zobaczyć etapy budowy i skalę inwestycji KGHM oraz plansze o życiu i działalności Ignacego Domeyki, patrona kopalni.

– Przyjmując w Sierra Gorda patronat wybitnego polskiego geologa i inżyniera górnictwa, chcemy podkreślić, że jako spółka globalna nie zapominamy o naszych korzeniach. Inwestując w Chile, podążyliśmy śladami wielkiego Polaka, który podobnie jak my podjął odważną decyzję o wyruszeniu w świat. Wierzę, że przetarty przez KGHM szlak w globalnej branży górniczej zostanie optymalnie wykorzystany przez polskie firmy, dla których będzie to impuls do międzynarodowej ekspansji i rozwoju – powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Ambasada Republiki Chile w Rzeczypospolitej Polskiej. Autorem wystawy jest Krzysztof Kułacz, sekretarz Fundacji KGHM Polska Miedź S.A.

Żródło: Politechnika Wrocławska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska