Zobacz, jak 3M, Nanores i Dolby Laboratories ulepszają świat

  Zobacz, jak 3M, Nanores i Dolby Laboratories ulepszają świat

  ANA

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zobacz, jak 3M, Nanores i Dolby Laboratories ulepszają świat
  1/12
  przejdź do galerii

  ©3M

  Firmy: 3M, Nanores i Dolby 20 października otworzą dla swoich gości niedostępne na co dzień wnętrza. To dzięki Nocy Laboratoriów, której organizatorem jest po raz czwarty wrocławska Nokia. Do wydarzenia przyłączyło się 17 partnerów. Zapisy już trwają!
  Czy wiesz, w jaki sposób można zmniejszyć spalanie samolotu? Dlaczego folia odblaskowa na znakach drogowych tak dobrze działa? Jak ugasić pożar nie uszkadzając sprzętu elektronicznego? I dlaczego w nowoczesnych autach nie słychać hałasu silnika? Na te i na inne pytania odpowiedzą specjaliści w Centrum Innowacji amerykańskiego koncernu3M. Nie trzeba jednak lecieć do Maplewood w Minnesocie, gdzie koncern ma swoją główną siedzibę. We Wrocławiu Centrum Innowacji 3M znajduje się przy ul. Kowalskiej 143.

  Z kolei Nanores, laboratorium badawczo-rozwojowe, zaprasza do siebie na Psie Pole: Wrocławski Park Biznesu, ul. Bierutowska 57-59, bud. 17. Tam uczestnicy Nocy Laboratorium będą mogli zobaczyć, jak pracuje się z mikroskopem elektronowym, jak wyglądają naukowcy i przekonać się na samym sobie, że nawet specjalistyczna wiedza wchodzi do głowy i jest bardzo ciekawa!

  A Dolby Laboratories, brytyjsko-amerykańska spółka specjalizująca się w tworzeniu nowoczesnych technologii dźwiękowych, wizualnych i głosowych we Wrocławiu mieści się w Business Garden przy ul. Legnickiej 48G. Swoim gościom pokażą laboratoria, w których „innowacje inżynieryjne są przeobrażane w rozrywkę, która zapiera dech”. Co to znaczy? To trzeba sprawdzić na własnej skórze, a właściwie uszach i oczach.

  3M: Minnesota Mining and Manufacturing

  3M to amerykański koncern zajmujący się produkcją i sprzedażą różnorodnych wyrobów, takich jak: tworzywa sztuczne, materiały ścierne, elektroniczne i farmaceutyczne. Aktualnie w ofercie ma ponad 55 tys. produktów. Neil Armstrong, gdy lądował na Księżycu w 1969 roku, miał na nogach buty, których podeszwa była wyprodukowana właśnie przez 3M!

  Centrum Innowacji 3M to zlokalizowany przy ul. Kowalskiej 143 we Wrocławiu obiekt o powierzchni 600mkw., zaprojektowany tak, aby jak najlepiej oddać naukową kulturę amerykańskiej firmy, działającej w Polsce od 25 lat. W centrum prezentowane są efekty pracy prawie 13 tys. naukowców 3M z całego świata. Ich zadaniem jest opracowywanie technologii i rozwiązań z obszarów ochrony zdrowia, przemysłu, produktów konsumenckich, bezpieczeństwa, reklamy wizualnej oraz elektroniki i energetyki. Rolę przewodników pełnią tu interaktywne ekspozycje i praktyczne demonstracje.

  Centrum Szkoleniowe 3M to miejsce otwartej wymiany doświadczeń profesjonalistów. Jest ono pierwszym i jedynym tego typu obiektem 3M w Europie Środkowo -Wschodniej. Laboratorium liczące ponad 2000 mkw. to przestrzeń, w której będzie można testować szerokie portfolio produktów firmy 3M przeznaczonych dla specjalistów. Od ponad 100 lat 3 M jest liderem dostarczającym zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania w celu poprawy wydajności i optymalizacji procesów produkcyjnych. Oferują szkolenia z zakresu Systemów Obróbki Ściernej, Napraw Blacharsko-Lakierniczych i Pracy na Wysokości.

  Nanores: działo plazmowe

  Spółka Nanores jest niezależnym laboratorium badawczo-rozwojowym, specjalizującym się w badaniach materiałowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych mikroskopów elektro-nowo-jonowych. Jednocześnie Nanores realizuje własne projekty B+R. Jeden z nich ma na celu zaprojektowanie metody modyfikacji powierzchni diamentów z wykorzystaniem technologii mikroskopii jonowej. Projekt ten jest dofinansowany z Funduszy Europejskich.

  Nanores jest jednym z niewielu komercyjnie funkcjonujących laboratoriów, działających w obszarze nanotechnologii i zaawansowanego materiałoznawstwa w tej części Europy.

  Laboratorium Nanores tworzy zespół fantastycznych ludzi, młodych naukowców, którzy napędzani wspólną pasją do innowacji wspierają się nawzajem, wymieniają wiedzą i doświadczeniem, a przede wszystkim są kreatywni i otwarci do współpracy dla realizacji wyjątkowych projektów. Oprócz zespołu, największą siłą tej jednostki jest sprzęt, w tym jeden z dwóch mikroskopów elektronowo-jonowych. Jest on wyposażony w ksenonowe działo plazmowe, pozwalające na niezwykle szybką modyfikację materiałów.

  Dolby: czysty dźwięk i obraz

  Dolby Laboratories obwieszcza: poprzez swoje przełomowe badania w dziedzinie nauki i inżynierii, zmieniamy odtwarzanie obrazu i dźwięku w wyjątkowe doświadczenie. Wrocławskie Centrum Badań i Rozwoju tworzy technologie dźwiękowe, wizualne i głosowe, które przekształcają oblicze rozrywki i komunikacji w urządzeniach mobilnych, w kinie, w domu i w pracy.

  Zapewniają też, że nowoczesne laboratoria w roku 2018 roku dokonały kolejnego przełomu w ewolucji technologicznej w obszarze telewizji, muzyki i komunikacji głosowej.

  Nie pozostaje nic innego, jak to samemu sprawdzić.

  Od samolotu do pożaru

  3 M czeka na Was przy ul. Kowalskiej 143:

  Centrum Innowacji 3M - jak zmiejszyć spalanie samolotu? jak ugasić pożar, nie niszcząc sprzetu elektronicznego - tego dowie się każdy, kto tu zajrzy w godz. 17-24

  Centrum Szkoleniowe 3M - będzie można zobaczyć, jak wygląda oklejanie pojazdów, wejście co 30 min. w godz. 19-23.

  Kształty i kolory

  Nanores zaprasza na Psie Pole: Wrocławski Park Biznesu, ul. Bierutowska 57-59, bud. 17

  Laboratorium mikroskopii elektronowo-jonowej: jak w kilkusettysięcznym powiększeniu wygląda ogniwo fotowoltaiczne, pył diamentowy?jakich kształtów są zanieczyszczenia, którymi oddychamy? Godzinne warsztaty zostaną przeprowadzone w czterech turach, od godz. 17.15 do 22.00.

  Głos czysty i przestrzenny

  Dolby Laboratories zaprasza do Business Garden przy ul. Legnickiej 48, bo chce pokazać:

  Laboratorium Dolby Voice - zachwycające wrażenia dźwiękowe i wizualne z inteligentną kamerą i przestrzennym, czystym głosem

  Laboratorium Odsłuchu Krytycznego - wytrenowani słuchacze Dolby Wrocław spędzają tutaj wiele godzin nad wychwytywaniem niekorzystnych efektów ubocznych cyfrowego przetwarzania dźwięku

  Laboratorium Telewizyjne - tu pracują nad obrazem TV o niestosowanym do tej pory kontraście, kolorze i jasności

  Pokój Mikserski - tu powstaje wielowymiarowa muzyka, która otacza słuchacza z każdej strony i przenosi w nieznany świat.

  Pamiętaj o zapisach i przyjdź 20 października!

  O AKCJI

  Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a czwartą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

  NOC LABORATORIÓW 20 PAŹDZIERNIKA

  Organizator: Nokia

  Partnerzy: 3M, Dolby, Fundacja Pro Mathematica, Hydropolis, Instytut Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego, Euroimmun, Instytut Łączności, Nanores, Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytety Medyczny, Whirlpool, Wrocławski Park Technologiczny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo