Zobacz grodziska ryczyńskie

  Zobacz grodziska ryczyńskie

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Było to jedno z najpotężniejszych centrów militarnych i administracyjnych na Śląsku.
  Podczas weekendu warto wybrać się do Lasu Ryczyńskiego, gdzie zachowały się pozostałości po wczesnośredniowiecznych, słowiańskich grodziskach. Położone są one 8 kilometrów od Brzegu, w woj. opolskim.

  Ryczyn, dawny gród nad Odrą, był wymieniany w bulli papieskiej już w 1093 roku.
  Do 1297 roku znajdowała się tam siedziba kasztelanii. Było to jedno z najważniejszych i najpotężniejszych centrów administracyjnych i militarnych na Śląsku.

  Pozostałości po wczesnośredniowiecznym zespole składają się z dwóch grodzisk (dużego - pierścieniowatego i małego - stożkowatego), trzech osad przy-grodowych i cmentarzyska. Duże grodzisko dawniej otoczone było fosą, z której zachował się niewielki fragment od strony południowo-wschodniej. Widoczna przerwa w obwałowaniach może być miejscem, gdzie dawniej znajdowała się brama wejściowa.

  Mały Ryczyn, z kolei, otoczony jest niegłęboką, zarośniętą fosą. Niewielki, stożkowaty gródek, o powierzchni 143 mkw., stanowił kiedyś wysuniętą w kierunku Odry czatownię, na której wznosił się drewniany budynek. Z niego obserwowano brzegi rzeki.
  W odległości około 90 metrów na południowy zachód od dużego grodziska odkryto cmentarzysko wczesnośredniowieczne. Niedaleko wsi Lipki, na lewym brzegu Odry, naprzeciw grodzisk ryczyńskich położone jest trzecie grodzisko. Wchodziło ono w skład ryczyńskiego zespołu osadniczego.

  Jak dojechać

  Do Brzegu dojedziemy samochodem z Wrocławia, drogą nr 94 przez Siechnice i Oławę. Z Brzegu jedziemy drogą 39 na Pisarzowice. W Michałowicach skręcamy w kierunki wsi Błota. Za Błotami, w stronę Leśnej Wody znajduje się leśny parking. Stamtąd dojdziemy oznakowaną ścieżką leśną do dużego i małego grodziska ryczyńskiego.

  Bilet

  Grodziska są powszechnie dostępne. Nic nie płacimy za wejście na ten teren.

  Gdzie zjeść

  Przy grodziskach nie ma żadnych punktów gastronomicznych. W Brzegu nie będziemy mieli kłopotu z wyborem restauracji czy taniego baru.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo