Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany i ceniony reżyser ma we Wrocławiu swój skwer. Jego filmy uwielbia Martin Scorsese [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W poniedziałek oficjalnie imię reżysera zostało nadane skwerowi przy ul. Wystawowej, tuż obok siedziby Centrum Technologii Audiowizualnych, byłej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu
W poniedziałek oficjalnie imię reżysera zostało nadane skwerowi przy ul. Wystawowej, tuż obok siedziby Centrum Technologii Audiowizualnych, byłej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu CeTA Wrocław
Wojciech Jerzy Has był wielką postacią w historii polskiego kina. W poniedziałek (10 października) odbyła się uroczysta inauguracja skweru filmowego przy ul. Wystawowej jego imienia. Uczczono tym samym pamięć o znakomitym twórcy, którego w Stanach Zjednoczonych pokochał geniusz gangsterskiego kina, Martin Scorsese.

Na ceremonii obecni byli rodzina, przyjaciele i osoby związane zawodowo z reżyserem. Pod tablicą Wojciecha Jerzego Hasa złożono kwiaty.

Wojciech Jerzy Has był polskim reżyserem, scenarzystą i producentem, przedstawicielem polskiej szkoły filmowej. W środowisku był uznany za dużą indywidualność i mistrza w swoim fachu. W swojej twórczości często poruszał motywy izolacji, przemijania i przeznaczenia człowieka.

Był związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Pierwszy, pełnometrażowy film wyreżyserował we Wrocławiu. Produkcję oparł na opowiadaniu „Pętla” Marka Hłaski i podbił nim serca publiczności. W swoich filmach mieszkańcy naszego regionu mogli podziwiać urokliwe zakątki Dolnego Śląska, jak choćby dworzec Wrocław Psie Pole, rynek w Brzegu, Bogatynię i Turoszów.

Największymi sukcesami Hasa cieszyły się takie obrazy, jak „Rękopis Znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, i „Sanatorium pod klepsydrą”.

W przypadku „Rękopisu…” do rozgrywających się w Madrycie scen wybudowano imponującą scenografię z ogromnymi dekoracjami w okolicy kąpieliska Morskie Oko i w Parku Szczytnickim.

Duży udział w popularność filmu mieli amerykańscy filmowcy. W latach 90. Martin Scorsese („Chłopcy z Ferajny”, „Irlandczyk”), Francis Ford Coppola („Ojciec Chrzestny”, „Czas Apokalipsy”) oraz Jerry Garcia (lider grupy Grateful Dead) doprowadzili do dystrybucji obrazu w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Scorsese stwierdził kiedyś, że „…tylko dwaj reżyserzy na świecie potrafili pokazać inny wymiar rzeczywistości: Federico Fellini oraz Wojciech Jerzy Has”.

Has był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski i Polską Nagrodą Filmową.

W poniedziałek oficjalnie imię reżysera zostało nadane skwerowi przy ul. Wystawowej, tuż obok siedziby Centrum Technologii Audiowizualnych, byłej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

Z tej okazji w sali kinowej CeTA odbędą się również pokazy filmowe, w których można zobaczyć wybrane obrazy Hasa.

PROGRAM WYDARZENIA:

  • 11.10.2022: „Pismak” (1984) - Sala Kinowa CeTA, godz. 16.00
  • 12.10.2022: „Pożegnania” (1958) - Sala Kinowa CeTA, godz. 16.00
  • 13.10.2022: „Nieciekawa historia” (1982) - Sala Kinowa CeTA, godz. 16.00
  • 14.10.2022: „Szyfry” (1966) - Sala Kinowa CeTA, godz. 16.00

3 października 2022 roku minęły 22 lata od śmierci reżysera. We Wrocławiu o nim nie zapomniano. Poza skwerem na ul. Wystawowej jego imię nosi również studio „B” w Centrum Technologii Audiowizualnych.

Zobacz, gdzie znajduje się tablica i skwer:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska