Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani pisarze będą promować polską literaturę w stolicy Francji

Małgorzata Matuszewska
Olga Tokarczuk, autora niedawno wydanych Ksiąg Jakubowych
Olga Tokarczuk, autora niedawno wydanych Ksiąg Jakubowych Sławomir Mielnik
Na stoisku Krakowa i Wrocławia na targach książki w Paryżu już w marcu tego roku czytelnicy spotkają się z twórcami reprezentującymi najważniejsze oblicza współczesnej polskiej kultury.

Od ostatniej wielkiej prezentacji polskiego słowa pisanego w świecie minęło 15 lat. W 2000 r. Polska była gościem honorowym targów książki we Frankfurcie. W marcu do Paryża, na Salon du Livre (to jedne z największych targów książki w Europie) pojadą między innymi: wrocławianka Lidia Amejko – autorka m.in. Żywotów świętych osiedlowych, wrocławianka Joanna Bator, autorka m.in. powieści Ciemno, prawie noc, Iwona Chmielewska (autorka książek obrazowych, jej wydawcą jest wrocławskie Wydawnictwo Warstwy). A także Norman Davies (brytyjski historyk, współautor książki o Wrocławiu Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego), Artur Domosławski (dziennikarz, autor m.in.: Kapuściński non-fiction), Ludwik Flaszen (współpracownik Jerzego Grotowskiego), Urszula Kozioł – poetka, wrocławianka, krakowscy poeci: Ewa Lipska i Ryszard Krynicki, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży, Roman Polański – znany reżyser, Tomasz Różycki – poeta, autor Dwunastu stacji, Wojciech Tochman – dziennikarz, autor m.in. Dzisiaj narysujemy śmierć o ludobójstwie w Rwandzie, Agata Tuszyńska (autorka m.in. książki Wiera. Dramat w sześciu obrazach) i Krzysztof Varga (dziennikarz, autor m.in. tekstów songów grupy Dr Misio). Nie zabraknie oczywiście autorów kryminałów: Marka Krajewskiego czy Zygmunta Miłoszewskiego, Grzegorza Rosińskiego – twórcy słynnego komiksu Thorgal, Marzeny Sowy – autorki komiksu o dorastaniu w PRL, Mariusza Szczygła – dziennikarza pochodzącego ze Złotoryi, znawcy Czech, autor Gottlandu. Pojedzie też Olga Tokarczuk, która ostatnio wydała Księgi Jakubowe.
– Spotkania na stoisku Krakowa i Wrocławia w Paryżu nie będą typowymi spotkaniami autorskimi, choć oczywiście autorzy będą rozmawiać z czytelnikami i podpisywać swoje książki – mówi Katarzyna Janusik, specjalistka ds. projektów literackich przy ESK Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, członek zespołu programowego prezentacji w Paryżu. – Zorganizowane zostaną specjalne debaty, podczas których prezentowane będzie dziedzictwo literackie, pokażemy największe postacie: Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora, Tadeusza Różewicza, Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza. Będą też spotkania dotyczące wielkich kolekcji bibliotecznych: Ossolineum i Biblioteki Jagiellońskiej. Historię XX wieku przedstawi przecież Norman Davies, związany z Krakowem i Wrocławiem – opowiada Janusik i podkreśla, że paryskie targi są bardzo ważne, bo przede wszystkim skupione na kontakcie czytelnika z pisarzem. Ale to także ważne wydarzenie branżowe.
– Ciekawy jest program dziecięcy, bo przecież do Paryża pojadą Joanna Olech i Iwona Chmielewska, która mówi, że Wrocław jest jednym z jej ulubionych miast, a znana jest świetnie w Korei Południowej, bo znakomicie wpisała się w tamtejszy rynek książki – dodaje Katarzyna Janusik.
Prezentacja na Salon du Livre de Paris zostanie zorganizowana przez Kraków i Wrocław, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki. Co roku Paryż odwiedza 200 tysięcy czytelników, a ofertę prezentuje ponad 1200 wydawców.
– Prezentacja polskiej kultury za granicą jest jednym z najważniejszych zadań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego chętnie wspieramy także inicjatywy promujące naszą literaturę – mówi szefowa resortu Małgorzata Omilanowska. – Jednym z takich wydarzeń z całą pewnością jest obecność Krakowa i Wrocławia jako gości specjalnych na Targach Książki w Paryżu. To dla mnie ogromna radość, bo udział w tej największej francuskojęzycznej imprezie targowej stanowi wielką szansę nie tylko na prezentację dziedzictwa literackiego obu tych miast, ale też przybliżenie twórczości współczesnych polskich autorów odbiorcom we Francji, Kanadzie czy w państwach Afryki Północnej – dodaje minister kultury.
– Cieszę się, że Wrocław i Kraków będą miały możliwość zaprezentowania wybitnego dorobku współczesnych polskich pisarzy na Międzynarodowych Targi Książki w Paryżu. Obecność Wrocławia w Paryżu to znaczne wyróżnienie, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się roku 2016, w którym Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury oraz Światową Stolicą Książki UNESCO – zaznacza prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który podkreśla, że współpraca Wrocławia z Krakowem gwarantuje, iż polska kultura prezentowana będzie na najwyższym poziomie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska