Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znalazł 600-letni skarb, oddał go i nie żałuje. Skarb praskich groszy z Wałbrzycha już można oglądać! Zobacz zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Skarb groszy praskich znaleziony w Wałbrzychu. Grosze z Kutnej Hory to w średniowieczu "gruba" waluta wykonywana ze stopów srebra, były one uważane za idealną do gromadzenia oszczędności.
Skarb groszy praskich znaleziony w Wałbrzychu. Grosze z Kutnej Hory to w średniowieczu "gruba" waluta wykonywana ze stopów srebra, były one uważane za idealną do gromadzenia oszczędności. Elżbieta Węgrzyn
W lutym 2016 naczynia pełne srebrnych monet trafiły do wałbrzyskiego ratusza, a 10 marca 2023 roku skarb praskich groszy powrócił do Wałbrzycha po profesjonalnym opracowaniu i skatalogowaniu. Zabytkowe monety znalazły się teraz w stałej ekspozycji w Starej Kopalni i każdy może je podziwiać. Poznaliśmy też szczęśliwego znalazcę tej wyjątkowej atrakcji Wałbrzycha, pana Sylwestra.

Od 10 marca 2023 roku na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu można podziwiać wyjątkową wystawę. Jej trzon stanowi "skarb praskich groszy".

- W lutym 2016 roku 1385 srebrnych groszy praskich wraz z glinianymi naczyniami średniowiecznymi zostały znalezione przez anonimowego mieszkańca na trasie Sobięcin - Boguszów-Gorce. Przekazał on znalezisko do wałbrzyskiego Ratusza. Dzisiaj, po siedmiu latach otwieramy wystawę, której jest ono częścią. Będzie ona już na stałe prezentowana na terenie Starej Kopalni - mówi Marta Wróbel, zastępca dyrektora Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Monety i równie zabytkowe naczynia zostały przekazane do ekspertyzy historykom z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ci nie mieli wątpliwości co do autentyczności znaleziska i jego wagi. Po latach skarb wrócił do Wałbrzycha i trafił do stałej ekspozycji muzealnej. Gablota z praskimi groszami jest częścią szerszej prezentacji zabytków archeologicznych datowanych na okresy od późnej epoki lodowcowej do współczesności. Łączy je to, że zostały znalezione na terenie byłego województwa wałbrzyskiego.

- Takie grosze funkcjonowały przez około 250 lat od 1300 roku, zaś pierwsze monety wynaleziono jakieś 2700 lat przed naszą erą, czyli w momencie, gdy handel wymienny przestał być satysfakcjonujący - opowiada Anna Nowakowska, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Monety będące częścią znaleziska zostały wybite w Kutnej Horze w Koronie Czeskiej za panowania władców z dynastii luksemburskiej:

  • Karola IV (panował w latach 1346 - 1378) - 77 monet
  • jego syna Wacława IV (1378 - 1419) - pozostałe 1308 monet.

Czy 1385 srebrnych praskich groszy stanowiło w XIV wieku znaczący majątek? Jak wyjaśnia Anna Nowakowska, za te dwa garnce srebra można było wówczas w pełni wyposażyć ciężkozbrojnego rycerza od zbroi przez broń po konia i jego rynsztunek. Był to zatem spory kapitał.

- Ktoś zebrał 29 grzywien groszy praskich, czyli kapitał, za który mógł sobie bogaty chłop kupić drugie gospodarstwo, albo skromny rycerz powiększyć swój majątek dokupując jakąś osadę z czynszownikami - szacuje specjalista od numizmatyki, prof. Borys Paszkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Grosze z Kutnej Hory to w średniowieczu "gruba" waluta wykonywana ze stopów srebra, były one uważane za idealną do gromadzenia oszczędności.

Według naukowca skarb ukryto po 1420 roku, czyli w okresie w naszym regionie niezwykle burzliwym. Na lata 1425-1435 datowane są wyprawy husyckie. Pieniądze były gromadzony sukcesywnie od ostatnich lat XIV wieku, kolejne dokładano do momentu zamknięcia i ukrycia.

- Ten spory kapitał został znaleziony w lesie mniej więcej 50 metrów od ostatniej niwy wsi Biały Kamień. Sądzę, że to właśnie mieszkaniec tej wsi schował pieniądze w lesie. Monety zostały włożone do dwóch porządnych, świeżo zakupionych garnków - zaznacza profesor Paszkiewicz.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska