Zmodernizowany odcinek Odry stał się bardziej przyjazny dla ryb

Materiał informacyjny Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Po modernizacji Stopień Wody Brzeg Dolny stał się bardziej przyjazny dla ryb Zakończyła się realizacja projektu ,,Stopień Brzeg Dolny - roboty modernizacyjne na stopniu, Etap II”. Projekt ten sfinalizował kompleksową modernizację Stopnia Wodnego Brzeg Dolny na terenie województwa dolnośląskiego. Inwestorem było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Stopień Wodny Brzeg Dolny zlokalizowany jest na Odrze na styku dwóch gmin – Brzegu Dolnego w powiecie wołowskim oraz Miękini w powiecie średzkim. Urządzenia wodne powstały tu w latach 1950-1958. W skład Stopnia wchodzą: śluza, pięcioprzęsłowy jaz klapowo-zasuwowy, elektrownia znajdująca się na prawym brzegu i komorowa przepławka dla ryb za murami oporowymi elektrowni.

Nowa konstrukcja
Przepławka, stanowiąca jeden z elementów Stopnia Wodnego Brzeg Dolny, usytuowana jest na terenie gminy Brzeg Dolny. Obiekt ma konstrukcję żelbetową o łącznej długości w osi 344 m. Składa się z 56 komór połączonych z pionowymi szczelinami o szerokości 70 cm. Dno przepławki wyłożone jest naturalnymi otoczakami o zróżnicowanej średnicy zapewniającymi odpowiednią szorstkość, tworzącymi miejsce wygodnego odpoczynku dla ryb. Różnica wysokości dna między wlotem i wylotem wynosi 6,67 m. Przy przepławce zainstalowno specjalne urządzenia nakierowujące ryby, aby bezpiecznie wpływały do niej, zamiast kierować się na turbiny elektrowni wodnej. Na dolnej wodzie, w celu wzmocnienia prądu wabiącego, zmontowano rurociąg o średnicy 70 cm. Dla zwiększenia bezpieczeństwa płynących Odrą ryb na górnym i dolnym stanowisku elektrowni zainstalowano także bariery elektryczne. Przepławka ma stację monitoringu typu HSMR pozwalającą obserwować ryby i monitorować ich przechodzenie przez budowlę.

Zakres prac
Decyzja o potrzebie modernizacji przepławki została podjęta w 2008 r. w trakcie uzgodnień związanych z modernizacją całego stopnia wodnego Brzeg Dolny. Istniejąca konstrukcja przepławki dla ryb nie spełniała już bowiem obowiązujących wymogów środowiskowych. Dzięki przebudowie obiekt dostosowany został do wymogów migracji dwuśrodowiskowych ryb wędrownych, w tym jesiotra. Powiązanie przepławki z dnem dolnego i górnego stanowiska rzeki, jej nachylenie oraz szorstkość dna pozwalają również na migrację pozostałych gatunków tworzących ichtiofaunę Odry.

Modernizację przepławki prowadzono od września 2020 r. do kwietnia 2022 r.
Zakres prac obejmował m.in.:

  • rozbiórkę starej przepławki,
  • wzmocnienie podłoża metodą kolumn JET-GROUNTING,
  • wykonania ścianek szczelnych z profili stalowych,
  • wykonania żelbetowej konstrukcji przepławki od strony wody górnej i dolnej,
  • przebudowę istniejącej środkowej części przepławki pod elektrownią,
  • wykonanie stalowego rurociągu wody wabiącej wraz z armaturą,
  • wykonanie elektrycznej bariery dla ryb od strony wody górnej i dolnej
  • wykonanie systemu monitoringu ryb,
  • wykonanie wyposażenia układu komunikacyjnego,
  • wykonanie instalacji elektrycznej i oświetlenia.

Finanse
Modernizacja przepławki została zrealizowana jako jedno z dwóch zadań projektu ,,Stopień Brzeg Dolny - roboty modernizacyjne na stopniu, Etap II”.
Drugim zadaniem wykonanym w ramach projektu była modernizacja śluzy na stopniu Brzeg Dolny, przeprowadzona w okresie grudzień 2016- lipiec 2019.
Całkowita wartość projektu wynosi 29 531 tys. zł. Projekt został dofinansowany w kwocie 23 627 tys. zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach działania 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych, oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego.

tekst

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska