Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieni się kolejna część Przedmieścia Oławskiego. Będzie połączenie z Angel River

Błażej Organisty
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Pomiędzy inwestycją Angel River a byłym szpitalem im. Marciniaka na Przedmieściu Oławskim powstaną nowe budynki, a stare kamienice zostaną odrestaurowane. Zagospodarowane zostanie nabrzeże Oławy. Bulwar będzie częścią traktu spacerowego i rekreacyjnego prowadzącego wzdłuż rzeki, od jej ujścia do Odry w kierunku parku na Niskich Łąkach i Lasu Rakowieckiego.

Zabytkowe, ale zaniedbane Przedmieście Oławskie, które wciąż przez niektórych wrocławian kojarzone jest z niechlubnym Trójkątem Bermudzkim, zmienia się w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2018. Ważną częścią Przedmieścia jest obszar pomiędzy ulicą Szybką, Traugutta, Żabią Ścieżką i rzeką Oławą. Stowarzyszenie Architektów Polskich, na zlecenie miejskiej spółki Wrocławska Rewitalizacja, ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowanie tego obszaru.

Rewitalizacja jest konieczna, ponieważ stan XIX-wiecznych kamienic w tej części Przedmieścia Oławskiego pozostawia wiele do życzenia, a historyczna zabudowa nie jest dostosowana do współczesnych standardów. Ich zdaniem brakuje na przykład terenów zielonych i rekreacyjnych.

- Osiedle cechuje słaby rozwój gospodarczy, zbyt mała liczba mieszkań, wąska oferta usługowa, przez co obszar nie jest atrakcyjny dla inwestorów - czytamy w dokumentacji.

Stowarzyszenie chce, aby uczestnicy konkursu opracowali spójną kompozycję architektury istniejących i projektowanych budynków mieszkalnych. Przede wszystkim chodzi o XIX-wieczne kamienice, których kwartalną zabudowę trzeba uzupełnić.

Jednym z najważniejszych budynków jest dawna wytwórnia wódek Carla Schirdewana, znajdująca się w środku obszaru objętego konkursem. Fabryka na pewno nie będzie zburzona, a wpisana w projektowaną zabudowę. Zachowana zostanie stajnia, wozownia czy wieża zegarowa. Figury kobiety i końskich łbów, które zdobią elewację, także zostaną na miejscu.

Autorzy konkursu wskazują także na problem z parkowaniem wzdłuż ulicy Traugutta i na nieuporządkowanych podwórkach za budynkami, gdzie mieszkańcy zostawiają samochody, ponieważ nie mają innego wyboru. To dlatego powstaną nowe miejsca parkingowe.

- Ważnym celem konkursu jest zaproponowanie rozwiązania przestrzeni publicznej wzdłuż bulwaru rzeki Oława – pisze stowarzyszenie. Wzdłuż nabrzeży powstaną chodniki i ścieżki rowerowe, ławki, leżaki, stoliki oraz strefy rekreacyjne, a także stojaki rowerowe.

Po północnej stronie ul. Szybkiej, 200 metrów od obszaru objętego konkursem, powstają budynki mieszkaniowe Angel River. Dzięki inwestycji, na Przedmieście Oławskie wprowadzi się kilkaset nowych mieszkańców. To dlatego ważne jest, aby połączyć upiększane nabrzeże Oławy z dojściem na teren inwestycji.

– W ramach Angel River zrewitalizujemy istniejące pomosty na rzece Oławie w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, jak również ogólnodostępny bulwar z nawierzchnią, oświetleniem i ławeczkami i zielenią. Projekt został skonsultowany z Wrocławską Rewitalizacją, aby zachować spójność z kolejnymi etapami realizowanymi już przez spółkę miejską - odpowiada Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group, inwestora projektu Angel River.

Dzięki współpracy prywatnego inwestora i spółki Wrocławska Rewitalizacja bulwar będzie w przyszłości częścią traktu spacerowego i rekreacyjnego prowadzącego wzdłuż rzeki, od jej ujścia do Odry w kierunku parku na Niskich Łąkach i Lasu Rakowieckiego.

Od przeciwnej strony modernizowany obszar graniczy z terenem niedziałającego od 2015 roku szpitala im. Marciniaka. W narożnym budynku z okresu powojennego funkcjonuje pogotowie ratunkowe, do którego dojść można Żabią Ścieżką. Podobnie jak do zabytkowego kościoła.

- W dłuższej perspektywie czasowej nastąpi zmiana funkcji kompleksu szpitalnego, co wpłynie również na funkcjonowanie obszaru – piszą organizatorzy konkursu.

Prace konkursowe z propozycjami zagospodarowania części Przedmieścia Oławskiego pomiędzy ul. Szybką, Traugutta, Żabią Ścieżką a rzeką Oławą będą wpływały do 23 czerwca. - Efektem studyjnego konkursu będzie pozyskanie wiedzy na temat obszaru oraz możliwych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych. Po jego rozstrzygnięciu określimy strategię postępowania, określimy etapy i priorytety, a także zadania, dla których opracowana zostanie dokumentacja i wyznaczone terminy realizacji - informuje Grażyna Adamczyk-Arns, prezes zarządu spółki Wrocławska Rewitalizacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska