MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w szkole: Przedmioty ścisłe tylko rano, dłuższa przerwa

Małgorzata Moczulska
Tomasz Bolt/Polskapresse
Od września uczniowie w szkołach nie będą mieli „trudnych lekcji” po szóstej godzinie nauki, a przerwy będą dłuższe. Tak chce MEN, ale ze szkół słychać: - Pomysł fajny, lecz oderwany od rzeczywistości.

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące BHP w szkole zakłada, że „przedmioty trudne” nie będą mogły być w planach lekcji później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu. Powołując się na badania, MEN tłumaczy, że koncentracja dzieci spada już od czwartej godziny lekcyjnej, a po szóstej drastycznie się obniża. A to oznacza, że na siódmej czy ósmej lekcji uczniowie pracują mniej efektywnie.

Problem nagłośniła już wcześniej Naczelna Izba Kontroli, która opublikowała raport o warunkach, w jakich uczą się dzieci. We wszystkich szkołach objętych kontrolą, zauważono błędy w planach zajęć. Przedmioty wymagające koncentracji, takie jak matematyka, fizyka czy chemia odbywały się jedne po drugich lub na końcowych lekcjach. Teraz ma to się zmienić.

Rodzice przyklaskują nowemu rozporządzeniu. - W ubiegłym roku były dni, kiedy moja córka zaczynała lekcje od dwóch godzin wychowania fizycznego, a potem zmęczona szła na matematykę i chemię pod rząd. Były też dni, kiedy na początku miała religię, a na siódmej lekcji język polski - mówi Katarzyna Pawłowska z Wrocławia.

W szkołach na takie zarzuty tylko się uśmiechają i tłumaczą, że układając plan lekcji, trzeba brać pod uwagę kilka czynników, m.in. dostępność sal, nauczycieli i jeszcze ułożyć go tak, by uczniowie nie mieli tzw. okienek.

- A już dziś jest to trudne. Dlatego choć pomysł MEN jest słuszny, to organizacyjnie niewykonalny, zwłaszcza w dużych placówkach - mówi Alicja Matysik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdnicy.

Zmiany w szkole: co czeka dzieci od września 2018?

Zmiany w szkole: co czeka dzieci od września 2018? Uczniowie...

Podkreśla, że już dziś w związku z wygaszaniem gimnazjów ułożenie planu jest nie lada sztuką. - W mojej placówce pracuje 40 nauczycieli, w tym 10 ma godziny również w innej szkole. Nie da się ułożyć planu tak, by wszyscy byli zadowoleni. Zresztą myślę, że ważniejsze od tego, by nie było matematyki, fizyki czy chemii na siódmej lekcji, jest to, by tych przedmiotów nie ustawiać po sobie - dodaje.

Jeszcze trudniejsze zadanie będzie w szkołach, które mają specjalne programy nauczania, są dwujęzyczne albo też mają przedmioty zawodowe, które często również wymagają szczególnej koncentracji, ale także specjalnych sal lekcyjnych - pracowni.

Inni dyrektorzy pytają: A co to znaczy „przedmiot trudny”? Dla humanistów będzie to matematyka, dla ścisłowców język polski, a jeszcze dla innych języki obce. Wychodziłoby na to, że od siódmej lekcji w planie mają być tylko wychowanie fizyczne, plastyka i religia. Tak się nie da!

Zwłaszcza że MEN chce też, aby przerwy między lekcjami były znacznie dłuższe. Mają wynosić minimum 10 minut, przy czym jedna, tzw. obiadowa, aż 40 minut. - W szkołach dwuzmianowych dzieci będą kończyć zajęcia wieczorem - mówią dyrektorzy.

To nie wszystkie zmiany, z którymi szkoły będą musiały zmierzyć się w tym roku szkolnym. MEN chce też wydłużyć przerwę obiadową w szkołach do 40 minut. Żadna pauza ma też nie być krótsza niż 10 minut, a jeśli pogoda na to pozwoli dzieci powinny mieć możliwość wyjścia w tym czasie na dwór. Uczniowie muszą również mieć zapewnioną możliwość zostawiania w szkołach podręczników i innych pomocy dydaktycznych. Papierową legitymację ma zastąpić plastikowa karta.

MEN dało czas dyrektorom szkół na dostosowanie się do nowych przepisów do 1 marca 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska