Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019. Ustawa zbyt surowa, dziś zajmie się nią rząd

es
PIOTR JĘDZURA
Nie tylko gospodarz będzie miał możliwość kupna większego kawałka ziemi? W końcu Rada Ministrów pochyli się nad kontrowersyjną ustawą, która ogranicza obrót gruntami rolnymi.

Dzisiaj (12 marca) rząd omówi projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Złagodzenie przepisów było zapowiadane od dawna. Prace się przeciągały, ale być może zmiany zostaną przyjęte przed wyborami. A przypomnijmy, nowe regulacje w obrocie ziemią rolną obowiązują od 30 kwietnia 2016 roku (tutaj: Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią. Co to oznacza?).

Przepisy wywołały falę krytyki. Krzysztof Jurgiel, ówczesny szef resortu rolnictwa tłumaczył, że w ten sposób zostaną ukrócone spekulacje gruntami. Mowa była także o przeciwdziałaniu wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców.

Pierwsza propozycja zmian pojawiła się jesienią 2017, zaproponowane rozwiązania nie znalazły jednak uznania. Co zawiera czwarta wersja projektu, który dotarł do Rządowego Centrum Legislacji w listopadzie zeszłego roku?

Przykładowe zaproponowane zmiany:

  • wielkość działki rolnej, którą mogą kupić osoby niebędące rolnikami ma wzrosnąć z 0,3 ha do 1 ha
  • poszerzony zostanie zbiór osób bliskich mogących kupić ziemię od rolnika nawet bez odpowiednich kwalifikacji (rodzeństwo, rodziców, pasierbów)
  • zniesienie prawa nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha

Więcej przeczytasz tutaj: Zmiany w obrocie ziemią rolną mają być gotowe w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami?

Zmiany mają dotyczyć też ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa.

"Więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (do l ha) , czy też położone w granicach administracyjnych miast. Procedury uzyskania zgody dyrektora generalnego KOWR będą bardziej przejrzyste, gdyż określone zostaną dokumenty, jakie należy złożyć w celu uzyskania tej zgody, czy też jak wykazać przesłankę braku możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz rolnika indywidulanego. KOWR będzie miał możliwość zbywania nieruchomości o powierzchni do 1 ha bez przetargu ograniczonego", czytamy w uzasadnieniu (dostępne na www.krir.pl).

O nowe regulacje apelowały, między innymi, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, NSZZ RI Solidarność czy choćby Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Związek Banków Polskich.

Prof. Stanisław Gomułka z Business Centre Club - Ustawa o obrocie ziemią jest antyrynkowa (wypowiedź z 2016 roku):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019. Ustawa zbyt surowa, dziś zajmie się nią rząd - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska