Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Muzeum Pana Tadeusza. Będzie kawiarnia i Różewicz [SONDA]

Błażej Organisty
Muzeum Pana Tadeusza jesienią otworzy kawiarnio-księgarnię z pamiątkami i gadżetami. Pod uwagę brane są dwie nazwy. Zagłosujcie w sondzie. Muzeum przygotowuje także otwarcie wystawy stałej poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi.

Na parterze barokowej kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza, trwa remont. Po lewej stronie od wejścia do muzeum są pomieszczenia po nieczynnej od ponad roku restauracji "Złota". Pieczę nad opuszczoną przestrzenią sprawuje dziś Zakład Narodowy im. Ossolińskich, który otworzy tu muzealną księgarnio-kawiarnię.

- Księgarnio-kawiarnia będzie prowadzić działalność popularyzatorską i realizować własny program kulturalny, organizować spotkania autorskie, ale też sprzedawać publikacje i książki, w tym naszego wydawnictwa – zapowiada Marcin Hamkało, wicedyrektor Ossolineum.

W nowym miejscu sprzedawane będą także gadżety muzealne i drobne pamiątki. Kawiarnia będzie otwarta również po godzinach pracy muzeum. Dyrekcja zastanawia się nad nazwą kawiarenki. Na razie najwięcej zwolenników mają nazwy „Epicka” i „Romantyczna”.

Drugi Tadeusz w muzeum

Zdaniem wicedyrektora, możliwość wykorzystania pustych pomieszczeń na potrzeby bieżącej działalności muzeum to szansa na zwiększenie potencjału edukacyjnego, konkretne ułatwienia logistyczne i lepsze usytuowanie niektórych funkcji.

- Dzięki przebudowie kondygnacji podziemnej uzyskamy między innymi szatnie na potrzeby zajęć edukacyjnych, pomieszczenia magazynowe, pracownię czy salę projekcyjną – informuje Marcin Hamkało.

Remont rozpoczął się w styczniu i ma potrwać do kwietnia. Jego koszt to niecałe 700 tys. zł. Ossolineum finansuje prace z własnej kieszeni. Po jego zakończeniu zakład zaaranżuje i wyposaży wnętrze. Na to pieniędzy jeszcze nie ma, ale Ossolineum już stara się o ich pozyskanie z ministerstwa kultury.

- Jeśli uda nam się zdobyć środki na wyposażenie, to księgarnio-kawiarnię chcielibyśmy otworzyć już późną jesienią tego roku – zapowiada wicedyrektor.

Dodatkowe pomieszczenia są niezbędne, ponieważ frekwencja przewyższa oczekiwania. W tym tygodniu w muzeum pojawi się stutysięczny gość. Wicedyrektor zauważa, że na wolne miejsca w niektórych cyklach edukacyjnych czeka się wiele tygodni. Ossolineum już teraz przymierza się do aranżacji kolejnych nowych przestrzeni i sal. Wtedy sąsiadem Adama Mickiewicza mógłby zostać Tadeusz Różewicz.

- Wystawę stałą poświęconą Różewiczowi chcielibyśmy otworzyć jesienią – zapowiada Marcin Hamkało - w związku z tym bardzo przyda się nam nowe miejsce umożliwiające organizację wystaw czasowych. Po przeniesieniu zadań sklepiku muzealnego do przyszłej księgarnio-kawiarni będziemy też mogli realizować więcej dostępnych bezpłatnie wystaw o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

Muzeum Pana Tadeusza (oddział Ossolineum) działa we wrocławskim Rynku od 3 maja 2016 roku. Miłośnicy epopei narodowej autorstwa Adama Mickiewicza przychodzą do muzeum podziwiać jej rękopis, który w Ossolineum jest uznawany za eksponat najcenniejszy i jeden z najbardziej wartościowych zabytków polskiej kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska