Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana częstotliwości nadawania programów TVP. Co to oznacza?

sz
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne SłAwomir Kowalski / Polska Press
TVP poinformowała o zmianie częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Co to oznacza dla widzów? Kiedy wejdzie w życie? Sprawdźcie.

Oto cały komunikat TVP o zmianie częstotliwości nadawania programów

Telewizja Polska S.A. informuje, że w późnych godzinach nocnych z 2 na 3 czerwca zostanie przeprowadzona zmiana częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Zmiana ta wiąże się z koniecznością uwolnienia częstotliwości na rzecz usług szerokopasmowych telefonii komórkowej (5G), zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej i swoim zasięgiem obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

Standard nadawania telewizji (DVB-T) pozostanie bez zmian. Nie ma więc potrzeby wprowadzania korekt w ustawieniu anten odbiorczych.

Planowane zmiany dotyczyć będą programów TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka. Odbiorniki telewizyjne powinny samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku widzów posiadających starsze modele odbiorników telewizyjnych lub dekoderów może zaistnieć potrzeba ponownego, ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.

Zaplanowana zmiana jest częścią tak zwanego „refarmingu pasma 700 MHz”, czyli procesu przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby łączności mobilnej (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Kolejny etap przełączeń nadajników związany z refarmingiem zaplanowany jest w okresie marzec - czerwiec 2022 roku. Proces zmian częstotliwości zakończy się 30 czerwca 2022 roku. Równolegle w tym okresie nastąpi również zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Wprowadzone zmiany pozwolą na nadawanie w ramach telewizji naziemnej większej liczby programów w jakości obrazu High Definition (HD) lub Ultra HD/4K. Dlatego decydując się na zakup nowego odbiornika lub tunera odbiorcy powinni już teraz zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC, zgodnie z tzw. rozporządzeniem odbiornikowym (Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych). Warto również aby użytkownicy upewnili się, że odbiornik telewizyjny lub tuner obsługują najnowszy standard HbbTV 2.0.1 (nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska