Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy 2018 [KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI]

PB
Zmiana czasu 2018 [KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI]
Zmiana czasu 2018 [KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI] Grzegorz Olkowski / Polska Press
Zmiana czasu na zimowy 2018 już w nocy z 27 na 28 października. W Polsce obowiązuje czas środkowoeuropejski. Czy w tym roku będziemy go zmieniać po raz ostatni? Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki w październiku.

Eksperci nie mają wątpliwości - zmiana czasu to dyskomfort dla człowieka. Nasze organizmy znacznie lepiej naturalnie synchronizują się z porą roku i aurą, niż podczas przestawiania zegarków. Latem, gdy dłużej świeci słońce jesteśmy bardziej produktywni, możemy też mniej spać. Zupełnie inaczej jest z nastaniem pierwszych dni jesieni - niektórych dopada chandra, co skutkuje obniżoną odpornością, problemami z koncentracją i większą potrzebą snu. Dlatego też wiele osób narzeka na zmianę czasu, wprowadza jedynie niepotrzebne zamieszanie.

Jeszcze przed XIX w. na Starym Kontynencie używano czasu słonecznego. Jednakże, potrzeba standaryzacji czasu pojawiła się wraz z rozwojem kolei, która wymagała stworzenia rozkładów jazdy i obliczania czasu podróży.

Obecnie czas środkowoeuropejski obowiązuje w Polsce, tak jak w całej Unii Europejskiej, od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca, a w pozostałym okresie roku obowiązuje czas środkowoeuropejski letni, UTC+2. Planowane są jednak spore zmiany.

W Europie czasu nie zmieniają Islandczycy, Rosjanie i Białorusini. Zegarków nie przestawia też wiele państw Afryki oraz Ameryki Południowej. Jeszcze inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, gdzie zmiana czasu jest uzależniona od regionu.

ZMIANA CZASU. CZY PRZESTAWIAMY ZEGARKI PO RAZ OSTATNI?

Latem Unia Europejska przeprowadziła konstultacje wśród mieszkańców państw członkowskich. Odpowiedziało 4,6 mln osób i zdecydowana większość z nich popiera likwidację zmiany czasu co pół roku. 84 proc. ankietowanych nie chce już przestawiać zegarków.

Równolegle do systemu czasu letniego w Unii Europejskiej państwa członkowskie stosują trzy różne strefy czasowe. Decyzja w sprawie czasu standardowego leży w kompetencjach krajowych. Nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Prawdopodobnie czeka nas ostatnia lub przedostatnia zmiana czasu. Wszystko zależy od tego przy jakim czasie pozostaniemy. Wyjścia są dwa.

Co nas czeka, jeśli zostawimy czas zimowy?

  • podczas przesilenia letniego słońce będzie zachodzić ok. godz. 20 i wschodzić ok. godz. 3 nad ranem;
  • podczas przesilenia zimowego słońce będzie zachodzić ok. godz. 16 i wschodzić ok. godz. 8.

Co nas czeka, jeśli zostawimy czas letni?

  • podczas przesilenia letniego słońce będzie zachodzić ok. godz. 21 i wschodzić ok. godz. 4 nad ranem;
  • podczas przesilenia zimowego słońce będzie zachodzić ok. godz. 17 i wschodzić ok. godz. 9.

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018. ZMIANA CZASU W PAŹDZIERNIKU

Zmiana czasu nastąpi w nocy z 27 na 28 października (noc z soboty na niedzielę). Dobra informacja jest taka, że śpimy o godzinę dłużej, gdyż należy przestawić wskazówki z godziny 3 na 2 w nocy. Jeśli ktoś pracuje w nocy podczas zmiany czasu, to należy mu się zapłata za dodatkową godzinę pracy lub pracodawca ma obowiązek "oddania" tej godziny pracy innego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska