Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZMIANA CZASU NA LETNI. Kiedy przestawiamy zegarki?

Kinga Czernichowska
Zdjęcie ilustarcyjne
Zdjęcie ilustarcyjne Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
ZMIANA CZASU NA LETNI. Zmiana czasu czeka nas już w ten weekend. Zmiana czasu ma służyć oszczędzaniu energii, choć dzisiaj wielu ekspertów spiera się co do tego, czy zmiana czasu rzeczywiście pozwala nam chronić środowisko. Sprawdźcie, kiedy przestawiamy czas z zimowego na letni.

ZMIANA CZASU NA LETNI 2017 - kiedy zmieniamy czas?

Zmiana czasu na letni czeka nas już w ten weekend - ci, którzy pracują w weekend, powinni szczególnie o tym pamiętać, żeby nie przyjść na nieodpowiednią godzinę do pracy. Czas z letniego na zimowego zmieniamy z 25 na 26 marca (czyli z soboty na niedzielę) z godziny 2.00 na 3.00.

ZMIANA CZASU. PO CO?

Zmiana czasu - tak jak już wspomnieliśmy - miała służyć oszczędzaniu energii. Dzisiaj jednak naukowcy twierdzą, że oszczędność jest minimalna, a czas zmieniamy nie ze względu na ochronę środowiska, a dlatego, że tak po prostu się przyjęło. Niektórzy sugerują nawet, że lepiej by było, gdyby zmiana czasu w ogóle nie obowiązywała, bo czas letni nie jest naszym czasem naturalnym. Każda zmiana czasu skutkuje również rozregulowaniem naszego zegara biologicznego. Dalej przeczytacie o tym, jaki wpływ na nasze zdrowie ma zmiana czasu.

ZMIANA CZASU. JAK WPŁYWA NA NASZ ORGANIZM? WPŁYW ZMIANY CZASU NA ZDROWIE

Rozregulowanie zegara biologicznego ma niekorzystny wpływ na naszej zdrowie. Organizm musi się przyzwyczaić do nowego czasu. Efekt jest taki, że przez kilka dni możemy mieć problemy z zaśnięciem. Szczególnie powinny uważać osoby ze skłonnościami do zaburzeń snu. Zmiana czasu prowadzi również do tego, że obniża się poziom koncentracji i jesteśmy rozkojarzeni. Inaczej wydzielają się takie hormony jak kortyzol czy melatonina. Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedobór melatoniny prowadzi do tego, że możemy na przykład budzić się w środku nocy. Długotrwałe zaburzenia snu mogą skutkować do rozregulowania metabolizmu i tym samym przybraniem na wadze.

Włoscy naukowcy osobom z zaburzeniami snu proponują urozmaicić swoją dietę w produkty bogate w węglowodany, takie jak: ryż, makaron i mleko. Powinno się unikać spożywania pikantnych potraw przed snem. Warto natomiast wypić napar z rumianku.

ZMIANA CZASU - JAK DŁUGO ODCZUWAMY SKUTKI?

Naukowcy twierdzą, że zmiana czasu pozostaje odczuwalna przez kilka dni. I o ile w niedzielę zmiana rytmu życia nie powinna sprawiać problemów, o tyle kryzys może nas dopaść w poniedziałek czy wtorek, kiedy ci, którzy mieli wolne w weekend, pójdą do pracy. A to dlatego, że w dniu wolnym od pracy nie odczujemy tak szybko rozregulowanego zegara biologicznego.

ZMIANA CZASU - JAK SIĘ PRZESTAWIĆ?

Eksperci radzą, że łatwiej będzie nam się przestawić na czas letni, jeżeli w niedzielę wstaniemy trochę wcześniej niż normalnie (np. 30 minut wcześniej) i pójdziemy pobiegać. Sport i przebywanie na świeżym powietrzu lepiej nas przygotuje na zmianę rytmu życia.

ZMIANA CZASU. KTO TO WYMYŚLIŁ?

O zmianie czasu jako pierwszy wspominał Benjamin Franklin, ale jego sugestii nikt nie brał wtedy na poważnie. Do zagadnienia przestano podchodzić z przymrużeniem oka dopiero wtedy, gdy problem opisał pochodzący z Wielkiej Brytanii William Willett.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska