Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2018 [O KTÓREJ GODZINIE ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 27.10.2018]

PB
Zmiana czasu [O KTÓREJ GODZINIE ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018]
Zmiana czasu [O KTÓREJ GODZINIE ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018] Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
ZMIANA CZASU. W nocy z 27 na 28 października zmieniliśmy czas na zimowy. Tym razem zegarki przestawiliśmy o godzinę do tyłu. To oznacza, że w weekend pośpimy dłużej. Dzięki temu podczas coraz krótszych dni będziemy mieć więcej słońca. O której godzinie zmieniamy czas na zimowy 2018?

Zmiana czasu nastąpiła już w ten weekend. Tym razem przestawiliśmy zegarki o godzinę do tyłu i znów będziemy w naturalnym czasie dla naszej strefy.

O KTÓREJ GODZINIE ZMIANA CZASU NA ZIMOWY

Zmiana czasu nastąpiła z godziny 3 na 2 w nocy z soboty na niedzielę 27/28 października. W nowoczesnych urządzeniach zegarki przestawią się same - dotyczy to smartfonów, telewizorów czy komputerów. Dzięki temu nie musimy się obawiać czy budzik zadzwoni o odpowiedniej porze. Jednakże, zegary ścienne czy tradycyjne zegarki na rękę musimy przestawić sami.

Gdy nasz zegar zostanie sztucznie przestawiony, zaczyna się kłopot

ZMIANA CZASU - WPŁYW NA ZDROWIE CZŁOWIEKA

- Zmiana czasu nie ma większego sensu. Jedyna korzyść, jaka z niej wynika to to, że możemy sobie pospać o godzinę dłużej. Poza tym właściwie to tylko tragedia - mówił portalowi GazetaWroclawska.pl dr Paweł Wróblewski, lekarz. - Nasz organizm jest naprawdę precyzyjnym mechanizmem, jest regulowany w oparciu o rytm dobowy, do którego przyzwyczaja się w ciągu roku. Gdy nasz zegar zostanie sztucznie przestawiony, zaczyna się kłopot - dodawał Wróblewski. - Szczególnie w pierwszym tygodniu po przestawieniu zegarków powinniśmy bardzo mocno uważać na nasze zdrowie. Odporność spadnie. Będzie też zapewne kłopot z zasypianiem.

ZMIANA CZASU W POLSCE

W Polsce zmieniamy czas od 1983 roku (tylko w 1982 roku, w związku ze stanem wojennym, zrezygnowano ze zmiany czasu na letni). Wcześniej parokrotnie wprowadzano obowiązek zmiany czasu - w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Od 1996 r. wszyscy Europejczycy przestawiają swoje zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o jedną godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października. Celem przepisów unijnych nie była harmonizacja systemu czasu w UE, a rozwiązanie problemów – w szczególności w sektorach transportu i logistyki – wynikających z nieskoordynowanego przeprowadzania zmiany czasu w ciągu roku.

ZMIANA CZASU OSTATNI RAZ?

W UE przeprowadzono konsultacje wśród mieszkańców państw członkowskich. Odpowiedziało 4,6 mln osób i zdecydowana większość z nich popiera likwidację zmiany czasu co pół roku. 84 proc. ankietowanych nie chce już przestawiać zegarków.

Komisja Europejska już pracuje nad zniesieniem obowiązku przestawiania zegarków. W jakiej strefie czasowej pozostaniemy? To powinno się wyjaśnić na początku przyszłego roku.

Zegary po wrocławsku

Zobacz też: Krzysztof Hołowczyc trochę ich miał, kolejny zaprojektował. Zegarek, nie samochód

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska