Zmarła aktorka Łucja Burzyńska

  Zmarła aktorka Łucja Burzyńska

  MM

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  .

  . ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  24 września zmarła Łucja Burzyńska, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, grająca także we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.
  .

  . ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  Urodziła się 12 października 1924 roku w Poznaniu. W teatrze zadebiutowała 10 maja 1946 roku. W 1951 roku została wyróżniona za rolę Heli w „Wodewilu warszawskim” Zdzisława Gozdawy i Wacława Stępnia w Teatrze Młodego Widza we Wrocławiu na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych.

  Łucja Burzyńska – drobna, filigranowa, z temperamentem. Jedna z najlepszych wrocławskich aktorek. Ktokolwiek widział na scenie panią Łucję, jest pod wrażeniem jej osobowości.
  A jeśli ktoś miał szczęście znać ją prywatnie, ceni osobisty urok. Grała m.in. w przedstawieniach Wilama Horzycy, Szymona Szurmieja, Jakuba Rotbauma, Andrzeja Witkowskiego, Zygmunta Hübnera, Jerzego Krasowskiego, Krystyny Skuszanki, Henryka Tomaszewskiego, Tadeusza Minca, Jacka Bunscha, Jerzego Jarockiego, Iwony Kempy, Piotra Cieplaka, Jana Klaty, Krystyny Meissner. Jeszcze niedawno była świetna w "Cafe Panika" w reżyserii Łukasza Czuja, w "Nakręcanej pomarańczy", wyreżyserowanej przez Jana Klatę, w "np. Majakowski" w reżyserii Krystyny Meissner na deskach Współczesnego. Jedną z najważniejszych ról w bogatym repertuarze(w Polskim wykreowała ponad 100 wyrazistych postaci) jest dla aktorki tytułowa "Tania" według Aleksego Arbuzowa. Spektakl reżyserował Szymon Szurmiej, a premiera była w 1953 roku.

  Jej głos znali słuchacze radiowi, występowała m.in. w audycjach Andrzeja Waligórskiego. Grała w serialach, m.in.: „Życie jak poker”, „Na kłopoty… Bednarski”, „Świat według Kiepskich”, w filmach: „To ja zabiłem” Stanisława Lenartowicza, „Obcy musi fruwać” Wiesława Saniewskiego, „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland. Była dwukrotną laureatką plebiscytu wrocławskich Iglic, dostała odznaki Budowniczy Wrocławia i Zasłużony Działacz Kultury, Złoty Krzyż Zasługi oraz wiele innych odznaczeń.

  Aktorka zostanie pożegnana w sobotę (30 września) o godz. 13.30 w kościele św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej 174, pogrzeb odbędzie się na cmentarzu na Skowroniej Górze we Wrocławiu (przy ul. Działkowej).

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Stępniak"

  się w grobie przewraca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  widząc teksty przepisywane skądeś bez zrozumienia.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo