Zmarł ksiądz arcybiskup Zygmunt Zimowski, biskup radomski

RED, WITZaktualizowano 
Arcybiskup Zygmunt Zimowski (1949 - 2016). archiwum
We wtorek, 12 lipca przed północą w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej zmarł arcybiskup Zygmunt Zimowski, wieloletni biskup radomski, który przez ostatnie lata pracował w Watykanie. Miał 67 lat, walczył z chorobą nowotworową. Jak informuje Watykan, tuż przed śmiercią zadzwonił do niego papież Franciszek.

Wspomnienie biskupa Tomasika o arcybiskupie Zimowskim

Stan zdrowia zmagającego się z nowotworem arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia (watykański minister zdrowia) oraz biskupa seniora diecezji radomskiej pogorszył się kilka dni temu. Arcybiskup przebywał w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Zmarł we wtorek, 12 lipca przed północą.

CZYTAJ TEŻ:Zmarł arcybiskup Zygmunt Zimowski. Kiedy pogrzeb?

Jeszcze przed śmiercią do arcybiskupa telefonował papież Franciszek. Ojciec Święty zapewnił go o łączności duchowej oraz modlitwie za niego, a także udzielił mu papieskiego błogosławieństwa. Kilka dni wcześniej do chorego telefonował również papież emeryt Benedykt XVI. Wcześniej odwiedził go w szpitalu kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup krakowski, wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

CZYTAJ TEŻ: Papież Franciszek bardzo ciepło wspomina zmarłego biskupa - seniora radomskiego

Arcybiskup Zimowski był bliskim współpracownikiem trzech papieży. Mottem jego biskupiego życia były słowa: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”. Niedawno prezydent Andrzej Duda udekorował go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Arcybiskup Zygmunt Zimowski urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. Rodzicami jego byli Stanisław i Maria z domu Nowakowska. W Mędrzechowie uczęszczał do szkoły podstawowej, z kolei liceum ogólnokształcące ukończył w Dąbrowie Tarnowskiej w 1967 r. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które ukończył przyjmując w Tarnowie 27 maja 1973 r. święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza, ordynariusza tarnowskiego.

Po święceniach został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Elżbiety w Starym Sączu. W roku 1975 skierowany został na studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam uzyskał licencjat z teologii pod tytułem „Pneumatologiczny wymiar Konstytucji dogmatycznej «Lumen gentium»”. Następnie, zgodnie z wolą biskupa tarnowskiego J. Ablewicza, kontynuował studia w Innsbrucku w Austrii.

Wyjazd ten opóźnił się ze względu na fakt, że władze państwowe nie chciały wydać mu paszportu, uzależniając pozytywne załatwienie sprawy od zgody na współpracę. Ks. Z. Zimowski zdecydowanie wyrażał sprzeciw wobec takiej praktyki. O determinacji i złośliwości władz świadczy fakt, że dwanaście razy zgłaszał się po odbiór paszportu. W Innsbrucku słuchał między innymi wykładów emerytowanego już wtedy profesora, jezuity ks. Karla Rahnera.

Ostatecznie ten etap studiów zakończył w roku 1982, uzyskując doktorat z teologii dogmatycznej na fakultecie teologicznym Uniwersytetu Leopolda Franciszka. Tytuł rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem ks. prof. Raymunda Schwagera brzmiał: „Einfluβ der östlichen Bischöfen auf Theologie «der Lumen gentium»” („Wpływ Biskupów Kościołów Wschodnich na teologię «Lumen gentium»”).

Od 1 lutego 1983 r. rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Warto zaznaczyć, że prefektem tej dykasterii był kard. Joseph Ratzinger. Pracując w urzędzie watykańskim ks. Zimowski angażował się też w latach 1983-1990 w pracę duszpasterską w rzymskiej parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady. Od roku 1991 pełnił posługę kapelana w Domu Macierzystym Sióstr Benedyktynek Wynagradzających Najświętszemu Obliczu Chrystusa Pana w Bassano Romano. 14 kwietnia 1988 r. ks. Zimowski został kapelanem Jego Świątobliwości, a 10 lipca 1999 r. obdarzono go godnością prałata honorowego.

W czasie pracy w Watykanie ks. Zimowski był postulatorem w Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych przy procesach Karoliny Kózkówny i ks. Romana Sitki – z diecezji tarnowskiej, jak też Marii Julitty Ritz – z diecezji Würzburg w Niemczech. Podejmował też prace nad przygotowaniem „Katechizmu Kościoła Katolickiego”, zwłaszcza jego polskiego wydania, jak też współpracował z Radiem Watykańskim. Ks. Zimowski podjął starania, by w rodzinnym Kupieninie powstał Dom Radosnej Starości im. Jana Pawła II i kaplica pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W domu tym schronienie może znaleźć 75 osób.

Biskupem radomskim został mianowany przez Jana Pawła II w Wielki Czwartek 28 marca 2002 r. Nominacja ta została ogłoszona w Rzymie – i jednocześnie w radomskiej katedrze. Po raz pierwszy przybył do swej nowej diecezji i przebywał w niej w dniach 10-12 kwietnia.

Nawiedził miejsce tragicznej śmierci swego poprzednika, bpa Jana Chrapka, modlił się przy jego grobie, spotkał się z pracownikami kurii i seminarium duchownego, był też między innymi w Błotnicy, Jedlińsku, Skarżysku-Kamiennej i Kałkowie. Uroczysta konsekracja biskupia i ingres odbyły się 25 maja 2002 r. w radomskiej katedrze.

Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger, dzisiejszy papież Benedykt XVI. Współkonsekratorami byli: abp Józef Kowalczyk i bp Edward Materski (biskup senior). W homilii kard. Józef Glemp, prymas Polski zaznaczył, że uroczystość udzielenia sakry biskupiej bp. Zimowskiemu jest pierwszą konsekracją biskupią w Polsce w XXI wieku. Hasłem posługi pasterskiej bp. Zygmunta Zimowskiego są słowa „Non ministrari sed ministrare” – „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”.

Jako biskup radomski przygotował koronację obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Widocznym śladem jego obecności jest też diecezjalny ośrodek Emaus w Turnie koło Białobrzegów, który później jako jeden z pierwszych w Polsce otrzymał relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Biskupi zebrani na 318. Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski wybrali bp. Z. Zimowskiego członkiem Rady do Spraw Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, natomiast na 320. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wybrany został przewodniczącym Komisji Nauki Wiary konferencji.

Od października 2007 r. był członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Od 6 marca 2008 r. do 26 listopada 2009 r. pełnił funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji.

30 czerwca 2008 r. otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 9 listopada 2008 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych.

18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Zygmunta Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej i zwalniając z posługi biskupiej w Radomiu.

4 maja 2011 Benedykt XVI włączył go do gremium członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 28 lipca 2012 Kongregacji ds. Biskupów. Od 2014 r. abp Zimowski zmagał się z chorobą nowotworową.

(BP KEP)

Wideo

Materiał oryginalny: Zmarł ksiądz arcybiskup Zygmunt Zimowski, biskup radomski - Echo Dnia Radomskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
marianna

jednego mniej.....

G
Gość
W dniu 19.07.2016 o 16:05, lucjan napisał:

nucz się najpierw pisać men. do

Lutek!

Piłeś nie pisz!

Nie piłeś -wypij!

:D :lol: :lol:

l
lucjan
W dniu 14.07.2016 o 02:51, Rebe z Zatylnej napisał:

Dusz poszła a ty kadisz odmów za przyjaciela.

nucz się najpierw pisać men. do

l
lucjan

moderator cwelu yebany przestań się bawić w cenzora

O
OK
W dniu 15.07.2016 o 20:54, Gienek Kadzidło napisał:

no Qurwa taki "świnty" i zdechł ?  oj nabroiło się za życia , te biedne wdowy (wydojone z ostatniego grosza) które tak uwielbiały kazania , ten głos do nieba , że kasy mu potrzeba i wiele innych oszustw"świntego" (bi)pas-kupa szkoda ha ha ha????

"Elektryczne kotły w piekle to też postęp"

G
Gość

Ta fotografa mnie przeraża.
Ten wyraz twarzy...

G
Gienek Kadzidło

no Qurwa taki "świnty" i zdechł ?  oj nabroiło się za życia , te biedne wdowy (wydojone z ostatniego grosza) które tak uwielbiały kazania , ten głos do nieba , że kasy mu potrzeba i wiele innych oszustw

"świntego" (bi)pas-kupa szkoda ha ha ha????

@@@

@@@

szukaj na fb:

Kz Nszz Solidarnosc Organistow
(z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4 )

Resztę obejmuje CENZURA PiS - lamowska

@@@

R
Rebe z Zatylnej
W dniu 13.07.2016 o 09:59, lucjan napisał:

To nie poszedł żywcem do nieba.


Dusz poszła a ty kadisz odmów za przyjaciela.
i
ignac
W dniu 13.07.2016 o 20:48, administrator napisał:

Ostrzegam, wszelkie komentarze o antynarodowej, antykatolickiej i o antyklerykalnej treści, zawierające wyrazy z błędami ortograficznymi oraz uznane za obelżywe, kierowane pod adresem Duchowieństwa Rzymskokatolickiego, jak też zamieszczane przez dzieci poniżej szesnastego roku życia i przez osobników o pojemności mózgoczaszki poniżej 900 cm³, będą natychmiast usuwane, a numery IP komputerów osób komentujących w tak przestępczy sposób, będą niezwłocznie ujawniane właściwej miejscowo prokuraturze. Jednocześnie wyjaśniam uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, iż organy ścigania i organy wymiaru sprawiedliwości nie podlegały, nie podlegają i nie będą podlegać administracyjnie i w jakikolwiek inny sposób Kościołowi Rzymskokatolickiemu w szerokim znaczeniu tego słowa.

Rozumiem  iż poza tym wszyscy zdrowi .

a
administrator

Ostrzegam, wszelkie komentarze o antynarodowej, antykatolickiej i o antyklerykalnej treści, zawierające wyrazy z błędami ortograficznymi oraz uznane za obelżywe, kierowane pod adresem Duchowieństwa Rzymskokatolickiego, jak też zamieszczane przez dzieci poniżej szesnastego roku życia i przez osobników o pojemności mózgoczaszki poniżej 900 cm³, będą natychmiast usuwane, a numery IP komputerów osób komentujących w tak przestępczy sposób, będą niezwłocznie ujawniane właściwej miejscowo prokuraturze. Jednocześnie wyjaśniam uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, iż organy ścigania i organy wymiaru sprawiedliwości nie podlegały, nie podlegają i nie będą podlegać administracyjnie i w jakikolwiek inny sposób Kościołowi Rzymskokatolickiemu w szerokim znaczeniu tego słowa.

M
Marlon

Pamiętam jak krzyczał na parafian, że nie chcą nowego kościoła. Nie chcieli bo był! Mimo to obok wybudowali drugi...

J
Janusz

JEST TO WIELKI I ŚWIĘTY  CZŁOWIEK  przyczynił się też aby w Radomiu było dobrze słychać Radio Maryja

o
opiniak.tom

Kim trzeba być, by pisać takie komentarze po śmierci kogokolwiek. Mowa nienawiści dotyka też ludzi prawych i chyba szczególnie ich. Tak się nie robi.

A
Ania

Ludzie, a wręcz ludziska, umarł zasłużony i wykształcony człowiek, a Wy tyle jadu i złośliwości. Wstyd.Księże Biskupie odpoczywaj w pokoju.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3