"Złoty pociąg": dotarliśmy do ważnych wojskowych planów

  "Złoty pociąg": dotarliśmy do ważnych wojskowych planów

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  "Złoty pociąg": dotarliśmy do ważnych wojskowych planów

  ©Dariusz Gdesz / Polska Press

  Uzyskaliśmy kopię dokumentu, którego oryginał znajduje się w Centralnym Archiwum Wojskowym. To wykaz bocznic kolejowych eksploatowanych po zakończeniu II wojny światowej przez Wojsko Polskie i radzieckie, jak również bocznic używanych wcześniej przez Niemców dla celów wojskowych, m.in. na Dolnym Śląsku.
  "Złoty pociąg": dotarliśmy do ważnych wojskowych planów

  ©Dariusz Gdesz / Polska Press

  W wykazie ujęta została bocznica na terenie Lubiechowa, dzielnicy Wałbrzycha. Miała być zlokalizowana na 64,938 km obecnej linii kolejowej nr 274 z Wrocławia do Wałbrzycha. To właśnie to miejsce od kilkunastu dni przykuwa uwagę opinii publicznej na świecie i przyciąga do Wałbrzycha poszukiwaczy skarbów. W okolicach 65. kilometra miał bowiem być wlot do tunelu, w którym Niemcy podobno ukryli pociąg pancerny z cennym ładunkiem.


  Z dokumentu wynika, że bocznica została zbudowana przez Niemców na przełomie 1944 i 1945 r. W jej pobliżu były dwa drewniane baraki. Być może przeznaczone dla wartowników, ale o tym nie napisano w dokumencie. Po bocznicy mogły kursować również ciężkie parowozy. Najbardziej intrygujący zapis w dokumencie pojawił się w rubryce dotyczącej rozjazdów. Napisano tam: wszystkie wyminowane. Niestety, w dokumencie nie ma informacji, co rozumieć pod pojęciem „wyminowane”. Czy chodzi o to, że obiekt został zabezpieczony materiałami wybuchowymi, czy został rozminowany, czy też przy użyciu min wysadzony w powietrze.

  GDZIE JEST ZŁOT POCIĄG? Czytaj więcej, zobacz zdjęcia i filmy w serwisie specjalnym: gazetawroclawska.pl/zlotypociag (kliknij)

  Być może sprawę uda się wyjaśnić Ministerstwu Obrony Narodowej, do którego wojewoda dolnośląski przekazał sprawę „złotego pociągu” z Wałbrzycha. Minister już zapowiedział, że poszukiwaniem pociągu zajmą się najlepsi wojskowi fachowcy.

  – Georadarem wojsko zbada teren o powierzchni około dwóch hektarów, który wskazali dwaj znalazcy jako miejsce ukrycia pociągu pancernego – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

  Nie będzie to pierwsze zaangażowanie wojska w sprawę tajemniczego pociągu, który miał zostać podobno ukryty przez Niemców gdzieś na terenie Wałbrzycha. W 1989 r. Tadeusz Słowikowski, emerytowany górnik z Wałbrzycha, który wyjaśnianiem tajemnicy pociągu zajmuje się od ponad pół wieku, zainteresował sprawą Ministerstwo Obrony Narodowej. Generał Jerzy Skalski, ówczesny wiceminister obrony narodowej, przesłał pismo w tej sprawie do Władysława Piotrowskiego, ówczesnego wojewody wałbrzyskiego i zarazem szefa obrony cywilnej na tym terenie. Wiceminister informował wojewodę o prawdopodobieństwie znajdowania się w zasypanym tunelu pod zamkiem Książ w Wałbrzychu pociągu z okresu wojny z ładunkiem bojowych środków trujących. Ponadto w piśmie czytamy, że dotarcie do tego miejsca będzie wymagało wydrążenia tunelu. Prace miało wykonać przedsiębiorstwo robót górniczych, które świadczyło wówczas usługi dla wałbrzyskich i noworudzkich kopalń węgla kamiennego. Generał zadeklarował wojewodzie wsparcie ekspertów wojskowych, m.in. w zakresie rozminowania oraz neutralizacji zagrożenia, jeśli potwierdzi się informacja o składowaniu pod zamkiem pocisków z gazami bojowymi.  Zakres prac pod zamkiem wykonanych na zlecenie wiceministra nie jest powszechnie znany. O tym, że zostały przeprowadzone, świadczy pismo, które Tadeusz Słowikowski otrzymał w 1991 r. od Jerzego Świteńkiego, ówczesnego wojewody wałbrzyskiego.
  – Wojewoda powiadomił mnie, że prace przeprowadzone pod zamkiem Książ nie doprowadziły do wykrycia zagrożeń, ale nie wykluczyły takiej ewentualności – mówi Tadeusz Słowikowski. – Podziękował mi również za zaangażowanie w wyjaśnienie tej sprawy.

  W sprawie pancernego pociągu, prawdopodobnie z cennym ładunkiem, o którym w oficjalnym piśmie do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu poinformowali dwaj tajemniczy znalazcy, wciąż więcej pytań niż odpowiedzi. Nie przeszkadza to Wałbrzychowi w wykorzystaniu swoich pięciu minut w światowych mediach. Miasto ruszyło z kampanią promocyjną Explore Wałbrzych, czyli Odkrywanie Wałbrzycha. W logo promującym kampanię literę „ł” w nazwie miasta zastąpiono literami „Au”, symbolem złota w układzie okresowym pierwiastków.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (57)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Akcja promocyjna w podupadającym regionie

  LPG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Rozwalili przemysł, wywalili ludzi na bruk, a teraz jedynym pomysłem na poprawę jest promowanie turystyki w regionie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomorze czy dolny Śląsk?

  dnsnd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Chciałem przenieść się z pomorza na dolny Śląsk. Ale jak widzę tego wojewodę I brak kompetencji władz na dolnym Śląsku to odechciewa mi się. Pomorze rozwija się najszybciej w Pl jest Nowa kolej...rozwiń całość

  Chciałem przenieść się z pomorza na dolny Śląsk. Ale jak widzę tego wojewodę I brak kompetencji władz na dolnym Śląsku to odechciewa mi się. Pomorze rozwija się najszybciej w Pl jest Nowa kolej metropolitalna 2 międzynarodowe lotniska, 2 Nowe szpitale w tym kilka dni temu zaczęli budować Nowy za ponad 600mln uniwersytet Gdański ma najnowocześniejsze budynki w Pl i Europie... chyba zostanę tu jednak urok dolnego Śląska - krajobraz urzeka...tylko tam u Was nie ma pracy chyba?? W GdAńsku tyle ofert ze codzień można by Mieniac pracezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złoty pociąg na terenie powiatu Świdnica, władze Wałbrzycha nie sprawdziły map...

  XXX (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Złoty pociąg nie został ukryty w Wałbrzychu? Sprawdziliśmy

  Wszystkie media donoszą, że złoty pociąg znajduje się w granicach administracyjnych Wałbrzycha. Tak zresztą mówił podczas konferencji...rozwiń całość

  Złoty pociąg nie został ukryty w Wałbrzychu? Sprawdziliśmy

  Wszystkie media donoszą, że złoty pociąg znajduje się w granicach administracyjnych Wałbrzycha. Tak zresztą mówił podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta tego miasta Zygmunt Nowaczyk. Jednak mapy wskazują co innego

  - To styk trzech gmin: Wałbrzycha, Świebodzic i gminy wiejskiej Świdnica - mówi Jan Dzięcielski, szef Nadleśnictwa Świdnica, które zawiaduje w imieniu skarbu państwa całością tego obszaru, i pokazuje nam plany.

  Zobaczyli i sprawdzili

  Teren wskazywany jako potencjalne miejsce lokalizacji złotego pociągu leży częściowo w granicach administracyjnych powiatu świdnickiego. Na jego terenie może być m.in. zasypany wjazd do legendarnego tunelu prowadzącego do zamku Książ.

  - Po pobieżnym spojrzeniu na mapy mogę stwierdzić, że część wskazywanego odcinka leży w powiecie świdnickim - twierdzi Roman Etel, współtwórca świdnickiego portalu System Informacji Przestrzennej, geodeta i właściciel firmy "Geoprojekt". - Położenie granic powiatu jest ściśle określone. Dane te znajdują się w zasobach geodezyjno-kartograficznych obu powiatów. Tak więc określenie, gdzie leży tunel, stara bocznica czy inny szukany obiekt, jest stosunkowo łatwe do stwierdzenia.

  - Najpierw nie dowierzałem - mówi Piotr Fedorowicz, starosta powiatu świdnickiego. - Więc pojechaliśmy zobaczyć, jak to wygląda w terenie.

  Oględziny wypadły na tyle przekonująco, że starosta siadł do map: - Faktycznie, naszym zdaniem istnieje prawdopodobieństwo, że 61. kilometr trasy, o którym tyle mówią media, leży w Świebodzicach, w powiecie świdnickim.

  Starosta jest zaskoczony. O sprawie nikt go nie informował, nikt z nim nie rozmawiał. Do tej pory śledził jedynie prywatnie doniesienia medialne w tej sprawie. W tej chwili jest prawdopodobne, że stanie się stroną w sprawie - również on musiałby więc wydawać decyzje w sprawie poszukiwań.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przewodnik po skarbach

  nated (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Polecam ciekawą publikację dostępną na aukcji :
  http://allegro.pl/show_item.php?item=5648686417

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pendolino

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Po co szukać złotego pociągu, Pendolino jest trzy razy droższe i bez problemu mozna je znaleźć na 3peronie Wrocław Główny we Wrocławiu ;-) żądam 10% znaleźnego!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktoś w to jeszcze wierzy???

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Sorry, ale od kilkunastu dni opowiadają nam o pociągu, tylko nie ma nawet śladu jego istnienia.
  Nie, sorry - opowieści o tym, że ktoś słyszał, jak ktoś inny mówił, że 70 lat temu coś widział - to...rozwiń całość

  Sorry, ale od kilkunastu dni opowiadają nam o pociągu, tylko nie ma nawet śladu jego istnienia.
  Nie, sorry - opowieści o tym, że ktoś słyszał, jak ktoś inny mówił, że 70 lat temu coś widział - to można włożyć do działu "klechdy domowe".

  Poza Bajkami Sezonu Ogórkowego nie pojawił się żaden dowód istnienia takiego pociągu.
  ŻADEN.

  A może się mylę?
  Łatwo to udowodnić: wystarczy pokazać ...pociąg, lub choćby jego (materialny) ślad. To co - zakład o flaszkę? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BLE BLE

  ZOBTENexplorerNIGHT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  PIEPRZYSZ PANIE ...............

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Deutche GOLD

  #Zlotypociag (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  AMEJZON - A jednak. Wojsko potwierdziło fakt, że Niemiecki złoty pociąg został odnaleziony ale pod Wrocławiem!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kurde, a ile piwka...

  Ferdek Kiepski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ... można za tego pociąga kupić?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pociąg

  Pociąg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Podobno tak wygląda:)
  https://www.netgun.pl/netgun/1200476/kupie-zloty-pociag-pancerny/


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie Meto Będzie Metro

  Metro Wroc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Będzie kasa na Złote Metro Wroc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pociąg

  Pociąg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Podobno tak wygląda:)
  https://www.netgun.pl/netgun/1200476/kupie-zloty-pociag-pancerny/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  11 LISTOPADA „Wielka godzina, na którą cały naród polski czekał, już wybiła”

  11 LISTOPADA „Wielka godzina, na którą cały naród polski czekał, już wybiła”

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szukamy dziennikarzy! Dołącz do nas!

  Szukamy dziennikarzy! Dołącz do nas!