Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty Chrion dla prof. Kołacza za dobrostan zwierząt

Redakcja
Prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, został uhonorowany statuetką Złotego Chirona. To branżowa nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie medycyny weterynaryjnej. Prof. Kołacz został nagrodzony za to, że standardy dobrostanu zwierząt, nieznane w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu, wprowadził do praktyki weterynaryjnej i hodowlanej.

W tym roku Kapituła Nagrody Złotego Hirona powołana przez Krajową Radę Izby Lekarsko-Weterynaryjnej rozpatrywała kandydatury sześciu popularyzatorów wiedzy weterynaryjnej. Kandydaturę rektora UPWr zgłosiło kilka ośrodków z Polski południowo-zachodniej w uznaniu jego wysiłku włożonego w propagowanie standardów dobrostanu w hodowli zwierząt.

 

Wiedza o dobrostanie jest w medycynie weterynaryjnej najmłodszą dziedziną. To pojęcie profesor Roman Kołacz wprowadził do polskiej weterynarii w końcu lat 90. dwudziestego wieku. Dziś trudno sobie wyobrazić, że którykolwiek z weterynarzy – praktyków czy poważnych hodowców nie zna i nie stosuje zasad dobrostanu zwierząt.

 

Profesor Kołacz szkoli specjalizujących się lekarzy weterynarii i hodowców, zwłaszcza tych zajmujących się drobiem i bydłem. Stosowanie zasad dobrostanu zwierząt ma nie tylko znaczenie etyczne, moralne, bo ogranicza zadawanie zwierzętom zbędnego cierpienia. Przestrzeganie tych standardów przekłada się znacząco na wyniki, efektywność hodowli, a nawet na jakość uzyskiwanych produktów.

 

Mleko od zestresowanej krowy - nie będzie nigdy w pełni wartościowe. Profesor Kołacz zwraca na przykład uwagę, że zwierzęta poddane silnemu stresowi (np. w trakcie transportu, albo jeśli miejsce przetrzymywania nie odpowiada naturalnym potrzebom) są bardziej podatne na zakażenia bakteryjne.

 

- Dobrostan jest jednym z elementów zdrowia, a nie jest możliwe uzyskanie bezpiecznej żywności pochodzenia zwierzęcego od chorych zwierząt - podkreśla prof. Kołacz.

 

Na przykład na kurzy dobrostan składają się możliwość grzebania i dziobania, rozpościerania skrzydeł, siadania na grzędzie, bo tylko tak mogą wypoczywać. Prowadzono eksperymenty, z których wynika, że instynkt znoszenia jaj w gnieździe jest tak silny, iż kury potrafiły pokonać prawdziwe niewiarygodnie trudne tory przeszkód, jeśli tylko miały szansę w ten sposób dotrzeć do gniazda.

 

Każdy gatunek zwierząt ma swoje niepowtarzalne wymagania, które naukowcy tacy jak prof. Roman Kołacz, wspierani przez organizacje ekologiczne i konsumenckie, uparcie przenoszą do praktyki weterynaryjnej i hodowlanej.

 

Niezależnie od gatunku, sformułowano jeden wspólny kodeks dobrostanu zwierząt, obejmujący pięć podstawowych wolności:

  • wolność od stresu i strachu,
  • wolność do wyrażania normalnych dla gatunku form zachowań,
  • wolność od głodu i pragnienia,
  • wolność od bólu, urazów i chorób,
  • wolność od dyskomfortu.

 

Złoty Chrion dla prof. Kołacza za dobrostan zwierząt

Źródło: UPWr

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska