PS
17-letni  Krzysztof Chmielewski zdobył złoto mistrzostw Polski w pływaniu i potwierdził swoje wielkie możliwości
17-letni Krzysztof Chmielewski zdobył złoto mistrzostw Polski w pływaniu i potwierdził swoje wielkie możliwości Rafał Oleksiewicz
Młodzi pływacy dominowali podczas czwartego dnia Zimowych Mistrzostw Polski seniorów, młodzieżowców i juniorów 17-18 lat w pływaniu w Bydgoszczy. Złoto zdobyli m.in. 17-letni Krzysztof Chmielewski oraz o rok starsze Aleksandra Knop i Julia Maik.

Pierwsze złoto wśród mężczyzn czwartego dnia MP wywalczył Bartosz Piszczorowicz, który czasem 47,18 pewnie pokonał Jakuba Kraskę (47,43) i Kamila Sieradzkiego (47,61). – Po dopłynięciu nie spodziewałem się takiego wyniku – relacjonował po wyścigu zwycięzca. – Trochę zabrakło mi do życiówki pierwszego dnia na 50 m, na 200 kraulem byłem od niej trochę dalej. Tu skupiłem się nie na wyniku, ale na egzekucji zadań technicznych, elementów, które spowodują, że będę szybszy i bardziej skuteczny. Udało mi się to idealnie wykonać i rezultatem jest nowa życiówka. Wprawdzie o jedną setną, ale życiówka – mówił zadowolony Piszczorowicz.

Zawodnik, który zdobył już wcześniej w Bydgoszczy złoty medal, chwali bardzo obiekt, na którym rozgrywane są zawody – pływalnię Astoria.

– Nie spodziewałem się takiego cudu architektury – stwierdził. – Niesamowicie prezentuje się od strony rzeki. Jak spogląda się na cały obiekt, to wygląda to kosmicznie, a w środku wcale nie odstaje – uważa Piszczorowicz.

W sobotę w pierwszych wyścigach pań triumfowała młodość. Na dystansie 100 m stylem dowolnym złoto czasem 54,69 wywalczyła 18-letnia Julia Maik, z którą do końca o triumf walczyła 21-letnia Aleksandra Polańska (54,79). Na najniższym stopniu podium stanęła z kolei Dominika Kossakowska.

W rywalizacji na 200 m stylem motylkowym najlepsza była 18-letnia Aleksandra Knop, zwyciężając z wynikiem 2.10,66. Srebro wywalczyła Paulina Peda, a brąz Zuzanna Famulok. – Jestem zadowolona. Z czasu może mniej, ale złotko zdobyłam – powiedziała mistrzyni Polski.

O zwycięstwo Knop rywalizowała z zawodniczką, która płynęła na ostatnim torze. – Przy nawrocie troszkę ją widziałam, ale brakowało mi rywalki, która by mnie przycisnęła – powiedziała po starcie. Pływaczka w poprzednich dniach zdobyła indywidualnie dwa złota i srebro, więc miała okazję przekonać się jak wyglądają medale przygotowane przez organizatorów we współpracy z firmą MCC Medale. – Są bardzo ładne i kreatywne. Fajnie, bo w końcu są jakieś inne, oryginalne – uważa Knop.

Mistrzem Polski na 200 m stylem motylkowym został 17-latek Krzysztof Chmielewski. – Kontrolowałem cały wyścig. Zacząłem mocno, tak jak miałem zacząć i to utrzymałem – powiedział po starcie. Zawodnik wygrał wynikiem 1.52,88. Występ w MP jest dla młodego pływaka elementem przygotowań do mistrzostw świata, które odbędą się w drugiej połowie grudnia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – Nie odpuszczałem do tych zawodów. Szykujemy się na mistrzostwa świata – zapowiedział Chmielewski. Srebro zdobył Damian Chrzanowski, a brąz Jan Zubik.

Złoty medal na 200 m stylem klasycznym wywalczył 19-letni Dawid Wiekiera. Młody pływak osiągnął bardzo dobry czas – 2.06,72. To wynik o 53 setne sekundy gorszy od rekordu Polski. Po starcie był bardzo zadowolony, choć podkreślił, że woli starty na długim basenie. – To był bardzo fajny wyścig. Janek naciskał. Pierwsze 100 metrów trzymaliśmy się równo, potem trochę odpłynąłem – relacjonował. Drugie miejsce zajął Jan Kałusowski, a trzecie Maksymilian Cerlich.

Wśród pań zdecydowanie najlepsza na tym dystansie była Weronika Hallmann, zwyciężając wynikiem 2.25,34. – Popłynęłam na swoje tempo, takie jakie chciałam, żeby rozpocząć. Nie rozglądałam się za innymi, bo wiedziałam, że są z tyłu za mną – stwierdziła złota medalistka. Jej wynik był o trzy sekundy lepszy od uzyskanego przez Gabrielę Herbreder i cztery sekundy od czasu Angeliki Wikieł. – Myślałem, że jest troszeczkę szybciej, ale jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. To mój trzeci bądź czwarty wynik w karierze – powiedziała Hallmann.

Impreza odbywa się na pływalni Astoria, której operatorem są Bydgoskie Obiekty Sportowe Sp. z o.o. Organizację mistrzostw współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a jednym z partnerów jest marka Arena. Wydarzenie patronatem objął prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Niedziela będzie ostatnim dniem zmagań pływaków.