Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

#Zima z Dolnym Śląskiem w gminie Nowa Ruda [ZDJĘCIA 360]

Redakcja
Gmina Nowa Ruda - to kolejne miejsce, które ekipa portalu GazetaWroclawska.pl odwiedziła w ramach akcji #Zima z Dolnym Śląskiem. Zaprosiła nas tu wójt Adrianna Mierzejewska. A skoro to zima, nie mogło zabraknąć nas na stokach w leżącym na terenie tej gminy Sokolcu. Ale byliśmy nie tylko tam. Zobaczcie zdjęcia 360 stopni - rozglądajcie się wokół, posługując się klawiszami strzałek lub myszką.

Zdjęcia 360 stopni

Sokolec

Muchołapka w Ludwikowicach Kłodzkich, muzeum Molke

Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich

GMINA NOWA RUDA

Gmina Nowa Ruda łączy trzy ciekawe krainy – zjawiskowe, niezgłębione Góry Sowie, usianą zabytkami Kotlinę Kłodzką oraz ziemię broumovską, która pozwala na poznanie kultury czeskiego sąsiada.
Malownicze położenie naszego regionu, w górskich dolinach i na zalesionych stokach najwyższych partii Gór Sowich, sprzyja wędrówkom w towarzystwie rozległych widoków. Kraina, nad którą unosi się duch wydarzeń zeszłego wieku, przepleciona urokliwymi przydrożnymi kapliczkami, krzyżami i figurami świętych, przynosi natchnienie pisarzom i poetom.

Historia, tajemnica, technika
Historia II wojny światowej odcisnęła swoje piętno na Górach Sowich. Podczas wojny, we wsi Sokolec swoja siedzibę miało komando obozu Gross-Rosen. Więźniowie zmuszani byli do drążenia podziemnych korytarzy w ramach projektu „Riese” („Olbrzym”) na stokach Góry Gontowa. Z tego okresu pozostały także obiekty na powierzchni, jak np. tzw. „Muchołapka”, powstała w ówczesnej fabryce amunicji w ramach tajnego programu III Rzeszy „Wunderwaffe”. Miłośników historii zachęcamy do odwiedzenia prywatnego muzeum militarnego „Mölke”. Tutaj znajduje się nie lada okazja, aby wyruszyć na przejażdżkę czołgiem, skotem, czy jeepem.
W Gminie Nowa Ruda można podziwiać jedne z najwyższych w Polsce, XIX-wieczne wiadukty kolejowe i tunele kolejowe. Imponująca długość plasuje je na drugiej pozycji w naszym kraju, a ich zjawiskowość nieustannie kusi pasjonatów historii i techniki. Oryginalnym w swojej konstrukcji obiektem jest dwutorowy 164-metrowy nitowany wiadukt kolejowy w Ludwikowicach Kł. Entuzjaści zabytków techniki podziwiają także dwa czynne, równolegle przebiegające tunele kolejowe w pobliskich Świerkach. Każdy z nich ciągnie się na długości aż 1171 m. Zostały one wybudowane w latach 1880 i 1912. Na tej samej trasie, 20 km dalej, przejedziemy przez najdłuższy w kraju tunel o długości 1,6 km. Trasa kolejowa Wałbrzych – Kłodzko uznawana jest za jedną z najpiękniej położonych w Polsce. Udając się do Gminy Nowa Ruda w Górach Sowich z Wałbrzycha, przejedziecie Państwo przez trzy dwukomorowe tunele i osiem majestatycznych wiaduktów. A to wszystko z możliwością podziwiania malowniczych pejzaży!!!

Prezydent USA w bożkowskim pałacu
Zaledwie kilka kilometrów dalej, natkniecie się na jedną z najokazalszych na Dolnym Śląsku budowli, jaką jest zabytkowy barokowy pałac, wzniesiony w XVI w. przez hrabiego von Magnis. Spośród wielu gości, którzy zaszczycili swoją obecnością pałac w Bożkowie, byli m.in. John Quincy Adams, który później został prezydentem USA oraz królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern. Zespół pałacowo-parkowy oraz przyległy zespół kościelny, z wyjątkową amboną w kształcie łodzi, wpisane są do rejestru zabytków.

Muflon, pełnik i nietoperz
Miłośnicy przyrody, lubiący przebywać sam na sam z widokiem zachodzącego słońca za horyzontem, który tworzą świerkowe wzgórza, również znajdą w Gminie Nowa Ruda miejsce dla siebie. Północny fragment gminy znajduje się w zasięgu Parku Krajobrazowego Gór Sowich oraz Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk „Ostoja Nietoperzy Gór Sowich”, a południowo-wschodnia część – fragmentu Obszaru Chronionego Krajobrazu „Góry Bardzkie i Sowie”. Okolice szczytu Kalenicy (964 m n.p.m.) tworzą rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica”.
W sowiogórskich lasach, czujne oko wypatrzyć może aż 193 gatunki zwierząt objętych ochroną, w tym bociana czarnego, nietoperza, jeża, jastrzębia, czy salamandrę plamistą. Jednak najbardziej charakterystyczny dla tego rejonu jest muflon, przodek owcy domowej zamieszkujący obecnie głównie Góry Sowie.
Ochroną gatunkową objętych jest także 38 gatunków roślin, w tym dziewięćsił bezłodygowy i pełnik europejski.

Szusowanie, czy latanie?
Gmina Nowa Ruda, z towarzyszącymi jej walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, pozwala doskonale zaspokoić potrzebę relaksu i wypoczynku od codziennego życia, ale również pomaga w pielęgnowaniu różnych pasji i realizowaniu wyśmienitych przygód.

AKTYWNA ZIMA

Na terenie gminy znajdują się trzy wyciągi narciarskie – w Sokolcu, Jugowie i Przygórzu. We wsi Sokolec istniał niegdyś tor saneczkowy i skocznia narciarska. Dziś miejscowość ta jest najpopularniejszym centrum sportów zimowych w całym regionie Sudetów Środkowych. Znajdujące się w gminie wyciągi mają długość po ok. 600 m każdy, a nachylenie stoku osiąga nawet 40%. Najwyżej położona stacja znajduje się na wysokości 860 m n.p.m. Aby poprawić warunki zjazdowe i zadbać o komfort narciarzy, naśnieżane są wszystkie trasy zjazdowe, a część jest także oświetlana. Od tego roku można zakupić jeden karnet na wyciągi w Sokolcu, co daje większy wybór w trasach zjazdowych.

Pasjonaci paralotniarstwa przybywają w te okolice, aby realizować swoją pasję na Polanie Żmij. Z tego miejsca startują na swoich paralotniach i szybują nad pięknymi wzgórzami, podziwiając panoramę Sudetów Środkowych.
Ukształtowanie terenu sprzyja organizacji wyścigów MTB, off-road’owych i rajdów konnych. Obszar gminy poprzecinany jest atrakcyjnymi szlakami turystycznymi. Przebiegają tędy m.in. Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza, ścieżki rowerowe (o długości ponad 50 km) i trasy narciarstwa śladowego. Te najbardziej malownicze, skupiają się wokół trzech wież widokowych – na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.), Kalenicy (964 m n.p.m.) i Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.).

ZOBACZ KRÓTKI FILM:

Śpimy w górskich chatach
Na turystów, zafascynowanych sekretami skrywanymi przez historię regionu, jak i szukających ukojenia w niezapomnianych widokach, czekają liczne obiekty agroturystyczne, serwujące komfortowe noclegi i smaczne, regenerujące siły, domowe posiłki. Serdeczność i przyjazne nastawienie ich właścicieli sprawia, że turyści chętnie odpoczywają w kameralnych obiektach, w których traktowani są jak członkowie rodziny. Trekkingowcom do gustu przypadną, znajdujące się powyżej Przełęczy Sokolej i w okolicach Przełęczy Jugowskiej, czynne historyczne drewniane schroniska górskie.

Kraina pisarzy, artystów
Istniejąca, stale modernizowana infrastruktura, pozwala na przeprowadzenie imprez sportowych i kulturalnych, których organizatorem lub współorganizatorem jest niezawodne Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. Na scenie ludwikowickiego centrum występują mieszkańcy działający m.in. w kołach gospodyń, klubach seniora, czy chórze. Możemy ich posłuchać m.in. podczas Senioralnego Przeglądu Pieśni Biesiadnych, czy Przeglądu Pieśni Patriotycznych, przy okazji jarmarku bożonarodzeniowego, czy wystawie stołów wielkanocnych. Kluby, stowarzyszenia i koła, wraz z radami sołeckimi, aktywnie uczestniczą w większości imprez. Społeczność wiejska szczególnie pilnie przygotowuje się każdego roku do „Święta Plonów”, czyli gminnych dożynek.

Lokalni artyści, sięgający po pędzel lub dłuto, biorą udział w Festiwalu Artystycznym i Plenerze Malarskim. Malarze spotykają się w różnych miejscowościach, jednak do niektórych miejsc na stałe przylgnęły cykliczne wydarzenia, i tak np. nad zalewem w Dzikowcu przeprowadza się obchody Nocy Świętojańskiej, a nad zalewem w Przygórzu – zawody wędkarskie.
Uroczystości odbywają się nie tylko na łonie natury, sali widowiskowej, czy w lokalnych salach wiejskich, ale także w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kł. We wnętrzach dawnego ewangelickiego Kościoła Błogosławieństwa z ok. 1930 r., planowane jest gromadzenie zachowanych urządzeń i sprzętów codziennego użytku okolicznych mieszkańców, jednak na chwilę obecną odbywają się w nim głównie wystawy czasowe lokalnych artystów. Mają tu miejsce także liczne wydarzenia kulturalne tj. spotkania autorskie, koncerty, czy Festiwal Literacki „Góry Literatury”. Na zaproszenie mieszkanki gminy Nowa Ruda, Olgi Tokarczuk, na festiwal przybywają cenieni na całym świecie literaci, publicyści i dziennikarze.

Nie tylko pasjonaci pióra, ale i muzyki wybiorą coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszy się Triduum Bożkowskie, które przyciąga prawdziwe gwiazdy sceny muzycznej, a także Festiwal Folkloru, na który ściągają zespołu taneczne z najodleglejszych zakątków świata. Nowością która już podbiła serca turystów jest plenerowy cykl koncertów „Śpiewanie Pod Orłem”.
Centrum Kultury przygotowuje także liczne warsztaty - taneczne, aktorskie, turnieje piłkarskie, zajęcia feryjne i wakacyjne, z okazji Dnia Dziecka, Mikołajek i in. Jednak jednym z najbardziej pracochłonnych, ale i cieszących oko wydarzeń, jest musical – każdego roku przygotowywany pod innym tytułem. Występują w nim dzieci i młodzież, ale poziom przygotowań pozwala na otrzymanie pozytywnej oceny nawet od teatru muzycznego dolnośląskiej stolicy. A i to jeszcze nie wszystko, co przygotowuje w ciągu roku Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł.!

Biegamy i jeździmy
Gmina Nowa Ruda jest bowiem także sceną dla wydarzeń sportowych. W sierpniu – Sokolec, a w listopadzie – Świerki, przeżywają prawdziwe oblężenie biegaczy. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda jest organizatorem, wyróżnionego Złotą Kozicą, Biegu na Wielką Sowę oraz odznaczonego Srebrną Kozicą – Górskiego Biegu Niepodległości.

W ubiegłym roku, po raz pierwszy na terenie Gminy Nowa Ruda, miały miejsce udane starty BikeMaratonu i Superbiegu, które przyciągnęły ponad tysiąc zawodników, a w tym roku po raz pierwszy odbędzie się Liga MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej. I to także jeszcze nie wszystko, z czego miłośnicy sportu mogą wybrać!

Więcej o wydarzeniach sportowych i kulturalnych na www.gmina.nowaruda.pl

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

b
b

=== we WROCŁAWIU na ogródkach kwitną przebiśniegi =

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3