Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zieleń, działki i zabytki - tego chcemy we Wrocławiu! (GŁOSOWANIE)

Marcin Walków
Mieszkańcy Wrocławia chcą, by miasto zachowało ogródki działkowe, znalazło miejsce na zieleń i rekreację, a także chroniło zabytki. To najczęściej zgłaszane uwagi do nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To najważniejszy dokument określający, co i gdzie można budować we Wrocławiu. Mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi do ubiegłego piątku, 24 października. Teraz urzędnicy muszą się do nich odnieść.

Do nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia wpłynęło 1840 wniosków, a wciąż przychodzą kolejne, bo liczy się data stempla pocztowego. To sześciokrotnie więcej niż w trakcie prac nad wcześniejszym studium w 2010 roku.

Jak informuje Biuro Rozwoju Wrocławia, wśród najczęściej poruszanych tematów znalazły się zieleń i tereny rekreacji (36 proc. wniosków), zachowanie ogródków działkowych (22 proc.), ochrona wartości, w tym dziedzictwo kulturowe (11 proc.) i zagadnienia związane z komunikacją zbiorową (5,5 proc.). Co czwarty złożony wniosek dotyczył innych zagadnień.

- Takich jak przebieg tras komunikacyjnych, tras rowerowych, parkowania, zagospodarowania Wrocławskiego Węzła Wodnego. Wnioskowano o możliwość zabudowy mieszkaniowej i usługowej w różnych częściach miasta - wymienia Małgorzata Szafran z wrocławskiego magistratu.

Uwagi do studium zagospodarowania
Create pie charts

Wnioski były zbierane przez 200 dni, to siedmiokrotnie dłuższy czas niż w przypadku prac nad studium w 2010 i 2006 roku. Wówczas można było składać je tylko przez miesiąc.

Tak duże zaangażowanie cieszy też miejskich aktywistów. - To bardzo pozytywny sygnał. Dotychczas mieszkańcy zabierali głos na późniejszym etapie zgłaszania uwag do już opracowanego projektu studium. Teraz współtworzą je od samego początku - podkreśla Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, które wraz z innymi organizacjami pozarządowymi zgłasza też własny pakiet uwag.

Co dalej ze zgłoszonymi wnioskami? Małgorzata Szafran wyjaśnia, że każdy ze złożonych w terminie wniosków będzie teraz analizowany przez urbanistów, przydzielany do odpowiedniej grupy tematycznej i nanoszony na mapę Wrocławia. Urbaniści przyjrzą się wzajemnym relacjom, a ostateczne rozstrzygnięcie, czy wniosek zostanie uwzględniony, czy też nie, wyda prezydent Wrocławia w specjalnym zarządzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska