Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielarstwo i informatyka przemysłowa. Jakie nowe kierunki studiów pojawią się na uczelniach?

Marcin Walków
4 maja początek matur. Później czas na wybór kierunku studiów
4 maja początek matur. Później czas na wybór kierunku studiów Fot. Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne
Dolnośląskie uczelnie chcą przyciągnąć nowych kandydatów. Uniwersytet Wrocławski otwiera nowe kierunki dla inżynierów. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w ofercie pojawi się zielarstwo. Jakie jeszcze oferty studiów będzie można znaleźć?

Choć pierwszy egzamin maturalny dopiero 4 maja, już 10 kwietnia rusza rekrutacja na studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Od października uczelnia uruchomi dwa nowe kierunki inżynierskie: informatyka stosowana i systemy pomiarowe oraz inżynieria geologiczna. Uczelnia chce przyjąć na nie w sumie 145 osób.

Dziś senat uczelni ma zdecydować także o utworzeniu kolejnych nowych kierunków, m.in. chemii i toksykologii sądowej, zarządzania projektami społecznymi.

Jutro o utworzeniu nowych kierunków będzie decydował senat Akademii Wychowania Fizycznego. Planowane są studia licencjackie dla osób chcących zająć się profesjonalną opieką nad osobami dorosłymi, niekoniecznie chorymi, a także studia II stopnia w zakresie sfery usług rekreacyjnych i relaksacyjnych.

Nowe kierunki inżynierskie oferuje Politechnika Wrocławska, ale na wydziałach poza Wrocławiem. W Legnicy będzie to inżynieria odnawialnych źródeł energii, w Jeleniej Górze - informatyka przemysłowa, a w Wałbrzychu - mechatronika pojazdów. Rekrutacja rusza 15 maja.

Ten, kto ma już dyplom, a chciałby dalej studiować, może zapisać się na studia podyplomowe. Tu również uczelnie kuszą nowymi kierunkami.

Inżynieria geologiczna i mechatronika pojazdów to nowe kierunki inżynierskie

Na Uniwersytecie Przyrodniczym trwa nabór na kierunek "zioła i nutraceutyki - ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia".
- A znaczenie zioła mają ogromne. Dolny Śląsk nie jest regionem typowo rolniczym, więc rozwój zielarstwa na tych terenach jest słusznym kierunkiem - mówi dr hab. inż. Anna Sokół-Łętowska, kierownik studiów. - Ważna jest nie tylko wiedza o właściwościach i up-rawie ziół, ale też na temat ich przetwarzania. Dużo uwagi poświęcimy toksykologii - dodaje.

Uniwersytet Ekonomiczny rekrutuje na siedem nowych kierunków studiów podyplomowych. To studia m.in. z analizy ekonomicznej dla biznesu i innowacyjnego przywództwa. - Staramy się wyciągnąć uczestników ze strefy komfortu i rutyny, by pokazać inne podejście do rozwijania swoich umiejętności przywódczych - mówi dr Monika Kwiecińska, kierownik studiów. Wśród wykładowców są m.in. mistrz zen i były żołnierz GROM-u.

Nowość szykuje się także w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. - W połowie maja uruchomimy rekrutację na bezpłatne studia doktoranckie z nauk społecznych - zapowiada Dawid Frik, rzecznik prasowy uczelni. Sfinansuje je dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska