Zdrojewski nie wystartuje w wyborach? Skreślił go Schetyna

  Zdrojewski nie wystartuje w wyborach? Skreślił go Schetyna

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdrojewski nie wystartuje w wyborach? Skreślił go Schetyna
  Miał być żelazną jedyną Platformy Obywatelskiej, tymczasem najprawdopodobniej w ogóle nie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia tej partii. Bogdan Zdrojewski - były prezydent Wrocławia, a potem m.in. minister kultury, a od pięciu lat europoseł nie dostanie pierwszego miejsca na liście Koalicji Europejskiej do europarlamentu. To decyzja Grzegorza Schetyny, lidera Platformy. Jedynką ma być Jarosław Duda. Od pewnego czasu krążą też pogłoski, że Platforma namawia do startu Janinę Ochojską. Drugie miejsce obiecano z kolei Małgorzacie Sekule-Szmajdzińskiej. Z naszych informacji wynika, że w tej sytuacji Zdrojewski w ogóle wycofa się ze startu w wyborach. Przynajmniej z listy Koalicji Europejskiej.
  Zdrojewski nie wystartuje w wyborach? Skreślił go Schetyna
  Jeszcze wczoraj pytaliśmy internautów, kto będzie lepszą jedynką w eurowyborach - Anna Zalewska z PiS czy Bogdan Zdrojewski z PO. Na Zdrojewskiego wskazało 87 procent spośród blisko 6 tysięcy głosujących. Na Zalewską - ledwo 10 procent.

  Dziś wiemy, że Zdrojewski jedynką nie będzie. Co więcej. Niemal na pewno w ogóle nie wystartuje w wyborach. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal GazetaWroclawska.pl, listę kandydatów współtworzonej przez PO Koalicji Europejskiej w okręgu dolnośląsko-opolskim ma otwierać szef dolnośląskiej Platformy Jarosław Duda.
  Na drugim miejscu miałaby być reprezentantka SLD, Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska, wdowa Jerzym Szmajdzińskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Jest jeszcze jeden scenariusz - od kilku dni mówi się o tym, że Platforma namawia do startu w wyborach Janinę Ochojską. Wówczas to ona byłaby "jedynką" na Dolnym Śląsku, Duda dostałby drugie miejsce na liście, a Sekuła-Szmajdzińska - trzecie.

  To decyzja o tyle zaskakująca, że Zdrojewski niemal gwarantował Koalicji Europejskiej zwycięstwo na Dolnym Śląsku. Od lat cieszy się ogromnym poparciem. W 2014 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Bogdana Zdrojewskiego głosowało 162 tysiące wyborców. Był to - po Jerzym Buzku i Danucie Hubner - trzeci wynik w Polsce. Zdrojewski zdeklasował wtedy rywali w okręgu dolnośląsko-opolskim. Drugi na podium Dawid Jackiewicz z PiS miał wówczas dwukrotnie mniej głosów - niespełna 80 tysięcy.

  Sam Zdrojewski nie traci nadziei. - Jestem przed rozmową z Grzegorzem Schetyną. Myślę że sprawa jest otwarta - stwierdza dyplomatycznie w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl

  Informacje o tym, że liderem listy Koalicji Europejskiej nie będzie Bogdan Zdrojewski, a Jarosław Duda, potwierdziło nam kilku ważnych polityków związanych z PO. Grzegorz Schetyna miał to obiecać Dudzie po tym, gdy ten objął funkcję komisarza we władzach PO w regionie po wyrzuceniu z partii Jacka Protasiewicza i Stanisława Huskowskiego. Wtedy funkcji tej nie chciał objąć Bogdan Zdrojewski.

  - Są jeszcze wybory do Sejmu – przypomina ważny polityk PO, sugerując, że Bogdan Zdrojewski może być trzymany na batalię o parlament. To w końcu najważniejsze wybory w tym roku - zdecydują kto będzie rządził Polską przez następne cztery lata. Ale Bogdan Zdrojewski nie chce wracać do polskiego parlamentu. Zasiadał w mim przez cztery kadencje jako poseł i jedną jako senator. Mógłby wejść do rządu, gdyby dzisiejsza opozycja wygrała wybory. Ale najbardziej chciałby zostać europarlamentarzystą na kolejną kadencję.

  Koalicja Europejska to dziś sojusz Platformy Obywatelskiej, SLD, Zielonych oraz Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej. Wciąż trwają rozmowy o przyłączeniu się do tego bloku PSL i Nowoczesnej. Gdyby tak się stało, to - według sondaży - w walce o mandaty europarlamentarzystów liczyć się będą PiS, Koalicja Europejska oraz nowa partia Roberta Biedronia „Wiosna” i Kukiz 15. Te ugrupowania przekraczają 5 procentowy próg wyborczy według opublikowanie w czwartek sondażu dla radia Zet.

  Jeśli PSL jednak zdecyduje się startować osobno, dolnośląsko – opolską listę tej partii otwierać będzie Jacek Protasiewicz. Do niedawna jeden z liderów PO na Dolnym Śląsku, ale mocno skonfliktowany z Grzegorzem Schetyną. Chyba żeby z PSL-u zechciał kandydować Bogdan Zdrojewski. Ale ta hipoteza to raczej polityczna fikcja niż realna rzeczywistość. Szczególnie, że wciąż wiele wskazuje na to, ze PSL i Nowoczesna przystąpią do Koalicji Europejskiej.

  Czy ewentualne przystąpienie Nowoczesnej i PSL do Koalicji Europejskiej zmieni coś na pierwszych miejscach list kandydatów? Z naszych informacji wynika, że na pewno nie w naszym okręgu. - Toczą się trudne negocjacje – mówi nam osoba znająca ich szczegóły. - Utknęły na rozmowach o tym ile „jedynek” (czyli pierwszych miejsc na listach kandydatów do PE) miałby dostać PSL i w jakich okręgach – dodaje nasz rozmówca. Negocjacje może przyspieszyć czwartkowy sondaż opublikowany przez radio Zet. Wynika z niego, że zjednoczona przeciw PiS opozycja wygrywa wybory do PE, a PiS jest na drugim miejscu.

  Z pewnością osobno wystartuje „Wiosna” Roberta Biedronia. Nowe ugrupowanie listy kandydatów ma ogłosić na początku marca. Najbardziej znanym we Wrocławiu politykiem tego ugrupowania jest Michał Syska, doradca Roberta Biedronia. Ale on – jak się dowiadujemy – wolałby powalczyć o parlament jesienią.

  Zobacz też:

  Dolnośląski kurator nowym ministrem edukacji?

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (259)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Schetyna

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  NIECH SAM SIĘ SKREŚLI - PRZYNOSI WSTYD NAM , WROCŁAWIANOM !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrojewski nie wystartuje w wyborach...

  JEDNA Z OFIAR B.ZDROJEWSKIEGO - PANUJĄCEGO we wrocławskim RATUSZU jak na własnym prywatnym folwark (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  NIE dla B.ZDROJEWSKIEGO !!!
  żĄDAM SKUTECZNEGO ROZLICZENIE TEGO PANA JAKO PREZYDENTA WROCŁAWIA i za MOJĄ KRZYWDĘ RÓWNIEŻ - SWOBODNA 5.
  JEDNA z OFIAR BEZPRAWIA UKŁADU WROCŁAWSKIEGO oraz...rozwiń całość

  NIE dla B.ZDROJEWSKIEGO !!!
  żĄDAM SKUTECZNEGO ROZLICZENIE TEGO PANA JAKO PREZYDENTA WROCŁAWIA i za MOJĄ KRZYWDĘ RÓWNIEŻ - SWOBODNA 5.
  JEDNA z OFIAR BEZPRAWIA UKŁADU WROCŁAWSKIEGO oraz urzędniczo-sądowej KORUPCJI, KTÓRA NISZCZYŁA UCZCIWYCH PRZEDSIĘBIORCÓW ODMAWIAJĄCYCH PŁACENIA HARACZY i LANSU KOLESI NA KRZYWDZIE ZNISZCZONYCH PRZEDSIĘBIORCÓW ! ŻĄDAM SPRAWIEDLIWOŚCI i NAPRAWIENIA WYRZĄDZONYCH KRZYWD ZA PANOWANIA BOGDANA ZDROJEWSKIEGO I POPIERAJĄCYCH TEGO PANA - RÓWNIEŻ DO WNIKLIWEGO ROZLICZENIA
  ZA FAŁSZYWĄ LOJALNOŚĆ !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaczynają podgryzać się przy korycie

  beck (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Chętnych dużo , a koryto małe. Syn BHP-owca z Opola ma talent do wykreślania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Samobójcą nie jest. Postawi na Zdroja

  No chyba że Ochojska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Ale duet Ochojska Zdrojewski to moc !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bravo schettino!

  nareszcie rehabilitacja po ogłoszeniu tego, jak mu tam, zpisu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  czyżby schettino otworzył szeroko oczy i ZOBACZYŁ ( zbliżające się światła w tunelu)?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nareszcie , nareszcie się poznał na typie

  ucieszony - idzie jeszcze lepsza zmiana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Uwielbiam takie decyzje, na takie zmurszałe typy. Może nareszcie typ zniknie ludziom z oczu. Z rodzinką nich siedzi na eleganckiej kanapce bo już się , ZA CO?, nachapał przez lata 30 tys. / mies,...rozwiń całość

  Uwielbiam takie decyzje, na takie zmurszałe typy. Może nareszcie typ zniknie ludziom z oczu. Z rodzinką nich siedzi na eleganckiej kanapce bo już się , ZA CO?, nachapał przez lata 30 tys. / mies, manny z brukselskiego nieba. Nie mam zamiaru głosowąć,żeby takim typom nasraić wypłatkę 30 tys. miesięcznie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty też

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  zapewne chciałbyś manny z brukselskiego nieba.
  „Dobra zmiana”? oczywiście też ma swoją mannę z nieba - z NBP (dziewczynki Glapińskiego - po 50 tys zł miesięcznie) Te wynagrodzenia nie są już...rozwiń całość

  zapewne chciałbyś manny z brukselskiego nieba.
  „Dobra zmiana”? oczywiście też ma swoją mannę z nieba - z NBP (dziewczynki Glapińskiego - po 50 tys zł miesięcznie) Te wynagrodzenia nie są już kontrowesyjne nie? Żal mi takich ludzi jak Ty.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żadnej Dudy!

  ron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Na żadną Dudę głosował nie będę, Schetynę też nie. PO wymaga reform bo przynajmniej tutaj brzmi jak pis.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POmoc

  Gefreiter neuman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  a kto ma zrobic te reformy w PO?, do tej pory robil to Berlin ,i Bruksela!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie przepadam za Zdrojewskim, ale

  Wanda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  ta jedynka mu się po prostu należała, Duda z milionem na kampanię nie zrobi ćwiartki wyniki Zdrojewskiego


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jedynka mu się po prostu należała

  szydło z wora (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Janka i Zdrojewski, to silna lista

  Misiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  Janka ze Zdrojewskim dadza radę. A nie jakiś partyjniaczek. To by była wystrzałowa druzyna....rozwiń całość

  Janka ze Zdrojewskim dadza radę. A nie jakiś partyjniaczek. To by była wystrzałowa druzyna.
  https://wiadomosci.wp.pl/janina-ochojska-do-pe-mialaby-zagrozic-annie-zalewskiej-beacie-kempa-i-elzbiecie-witek-6352156007122561azwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Da radę

  mak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Skoro Zdrojewski jest tak dobry, powinien poradzić sobie z głosami nawet z trzeciego bądź czwartego miejsca. Wg mnie demokratyczne wybory będą dopiero wtedy, gdy wszyscy kandydaci będą na listach...rozwiń całość

  Skoro Zdrojewski jest tak dobry, powinien poradzić sobie z głosami nawet z trzeciego bądź czwartego miejsca. Wg mnie demokratyczne wybory będą dopiero wtedy, gdy wszyscy kandydaci będą na listach wymienieni alfabetycznie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecane

  Mistrzowie Handlu - trwa GŁOSOWANIE!

  Mistrzowie Handlu - trwa GŁOSOWANIE!

  Oto najpiękniejsze koty Wrocławia

  Oto najpiękniejsze koty Wrocławia

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona