zDolny Śląsk szansą dla utalentowanych

Redakcja
zDolny Śląsk szansą dla utalentowanychSamorząd województwa każdego roku pomaga setkom młodych ludzi pogłębiać swoje zainteresowania naukowe i tworzyć podstawy pod przyszłe kariery
zDolny Śląsk szansą dla utalentowanychSamorząd województwa każdego roku pomaga setkom młodych ludzi pogłębiać swoje zainteresowania naukowe i tworzyć podstawy pod przyszłe kariery UMWD
Utalentowane dzieci i młodzież z Dolnego Śląska od kilku lat mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w rozwoju swoich uzdolnień. Realizowany przez samorząd województwa program „zDolny Śląsk” każdego roku pomaga setkom młodych ludzi pogłębiać swoje zainteresowania naukowe i tworzyć podstawy pod przyszłe kariery.

Popularny w regionie „zDolny Śląsk” to autorski program samorządu wojewódzkiego, którego celem jest stworzenie kompleksowej oferty dla szczególnie utalentowanych młodych Dolnoślązaków. W ramach programu samorząd oferuje pomoc w wyposażeniu szkół, specjalne projekty edukacyjne z udziałem uczelni wyższych oraz stypendia dla najzdolniejszych.

– Na Dolnym Śląsku jest bardzo wielu młodych, utalentowanych ludzi. Naszym wspólnym zadaniem – rodziców, nauczycieli, samorządowców i rządu jest stworzenie takich warunków, aby mogli pogłębiać swoje zainteresowania i rozwijać uzdolnienia. Dzisiaj wszyscy muszą mieć świadomość, że młodzi zdolni ludzie to wielki potencjał naszego regionu, o który trzeba dbać – tłumaczy Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Wsparcie dla szkół
To dbanie musi zaczynać się możliwie jak najwcześniej – od szkół podstawowych. Te powinny być gotowe na wspieranie młodych talentów od samego początku. Ważne jest zatem nie tylko odpowiednie wyposażenie, ale też wsparcie merytoryczne. W ramach programu „zDolny Śląsk“ możliwe jest uzyskanie jednego i drugiego.
W szkołach należących do Dolnośląskiej Sieci Wspierania Uzdolnień tworzone są specjalne zespoły rozwijania uzdolnień, a nauczyciele mogą liczyć na dodatkowe szkolenia, dzięki którym wiedzą, jak wspierać młodych ludzi w ich edukacyjnej drodze.

Konkursy dla zDolnych
Program „zDolny Śląsk” to również specjalne projekty edukacyjne realizowane we współpracy z uczelniami wyższymi. W ramach takich projektów uzdolnieni młodzi ludzie biorą udział w specjalnych zajęciach z pracownikami naukowymi dolnośląskich uczelni.

Organizowane są również liczne konkursy, które są nie tylko doskonałym instrumentem motywowania i nagradzania najlepszych, ale i szczegółowej diagnozy sytuacji. Dla uczniów klas IV–VI szkół podstawowych organizowany jest „zDolny Ślązaczek”, a dla ich starszych kolegów „zDolny Ślązak Gimnazjalista”. Zainteresowanie udziałem w konkursach jest ogromne. W tym roku za szczególne osiągnięcia naukowe nagrodzono 247 uczniów z całego regionu.

– Udział w konkursach daje okazję do pogłębienia swoich zainteresowań, porównania osiągnięć z osiągnięciami uczniów z innych szkół i środowisk. Konkursy są jedną z form wspierania uzdolnień uczniów naszych szkół. Nie jedyną i nie najważniejszą. Staramy się, aby najistotniejsze w tym wszystkim było wzmacnianie w młodych ludziach chęci do dalszych poszukiwań i nauki – mówi Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za edukację.

Dla najlepszych stypendia
Najbardziej bezpośrednią pomocą dla uzdolnionych są stypendia. Na pomoc finansową mogą liczyć oczywiście ci najzdolniejsi. Otrzymują ją dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych za szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe, a od niedawna również za działalność społeczną.

W tym roku szkolnym stypendia fundowane przez samorząd województwa oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej otrzymuje ponad pięćdziesięcioro uczniów. Każdego miesiąca otrzymują wsparcie w wysokości od 2500 zł do 3500 zł, a w jednym przypadku nawet 5000 zł. Dla wielu rodzin to naprawdę znaczące środki. Łącznie na uczniowskie stypendia przeznaczono w tym roku ponad 1,6 mln zł.

 

Unijne środki na edukację

Ogromne możliwości wspierania edukacji dają fundusze unijne. Dzięki środkom z UE na Dolnym Śląsku możliwe było wyposażenie szkolnych pracowni przyrodniczych i komputerowych oraz unowocześnienie centrów kształcenia zawodowego.
Najwięcej unijnych pieniędzy samorząd przeznaczył na projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II”. W całym regionie organizowane były staże i praktyki dla uczniów w zakładach pracy, wyjazdy techniczne, targi pracy czy konkursy na najlepszego ucznia w zawodzie i na mini projekty badawcze. Wzięło w nim udział ponad 56 tys. uczniów z 250 dolnośląskich szkół zawodowych.
Koszt przedsięwzięcia wyniósł 114 mln zł, z czego 17 milionów pochodziło z budżetu województwa.

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie