Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdobądź pieniądze na wymianę pieca - nabór trwa do 30 września

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Zdobądź pieniądze na wymianę pieca - nabór trwa do 30 września
Zdobądź pieniądze na wymianę pieca - nabór trwa do 30 września Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Jeszcze do końca miesiąca można składać wnioski o dofinansowanie wymiany ogrzewania na ekologiczne. Maksymalna kwota zwrotu kosztów to 12 tysięcy złotych, ale nie więcej, niż 70 procent inwestycji.

To druga edycja miejskiego programu KAWKA+. Od początku tego roku do Urzędu Miasta wpłynęło już ponad 1000 wniosków, ale jak zapewniają urzędnicy, środki wciąż są dostępne.

- Wysokość dotacji to 70 procent, nie więcej, niż 12 000 zł kosztów kwalifikowanych. Wysokość wypłaconego dofinansowania znana jest po rozliczeniu inwestycji, to jest jej wykonaniu i przedłożeniu dokumentacji rozliczeniowej, w tym faktur za zrealizowaną usługę - tłumaczy Marcin Obłoza z UM we Wrocławiu.

W budżecie miasta na 2019 rok na program KAWKA+ zarezerwowano kwotę 15 milionów złotych. Prezydent Jacek Sutryk zapewnił jednak, że każdy poprawny i spełniający wymogi wniosek zostanie przyjęty. Jeśli łączna kwota dofinansowań przekroczy założoną wysokość, wówczas brakująca suma ma być na ten cel przeznaczona z rezerwy.

Kto może otrzymać dopłatę

Dofinansowanie dostać można na wymianę pieców węglowych na ogrzewanie proekologiczne, czyli gazowe, elektryczne, bazujące na lekkim oleju opałowym lub wykorzystujące odnawialne źródła energii (może to być np. pompa ciepła). Dopuszczalną opcją jest także podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, które są właścicielami (lub posiadają tytuł prawny) mieszkań lub nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkalne. Muszą być one położone w granicach administracyjnych Wrocławia.

Dokumenty należy składać do wydziału środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta we Wrocławiu.

W ubiegłym roku w mieście funkcjonowały dwa projekty KAWKA i KAWKA+, w ramach których wpłynęło łącznie 1490 wniosków. Na ich realizację wydano prawie 14,8 mln zł.

Wrocław jest miastem, które w okresie grzewczym często przoduje w niechlubnym rankingu metropolii na świecie z najwyższym stężeniem szkodliwych związków zawieszonych w powietrzu, czyli smogu. Ten występujący zimą nosi nazwę "londyńskiego" i jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia ze względu na wielkość i rodzaj tworzących go cząsteczek. Najlepsza metoda walki z nim to wymiana "kopciuchów" na ekologiczne źródła ciepła.

We Wrocławiu sprawa nie jest jednak taka prosta. Jak obliczył Dolnośląski Alarm Smogowy, w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 18 tysięcy komunalnych mieszkań, gdzie jedynym źródłem ogrzewania są właśnie "kopciuchy". To najwięcej w całej Polsce. Za wymianę pieców w tego typu lokalach odpowiada urząd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska